Rzeszów - Poniedziałek, 25.08.2025
Reklama

W przestrzeni Rzeszowa powstaje Układ Słoneczny. Na Rynku jest już Słońce

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie trwa montaż elementów nowej, „kosmicznej” atrakcji. - Gniezno ma Króliki, Wrocław – Krasnale. Rzeszów – jak przystało na Stolicę Innowacji – będzie miał planety Układu Słonecznego – czytamy na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Pomysłodawcą instalacji jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i współorganizator „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy” oraz programu Radiolatorium.

Przed rzeszowskim ratuszem pojawiło się miniaturowe Słońce. Kolejne elementy Układu Słonecznego zostaną rozlokowane w różnych częściach miasta, m.in. w nawierzchniach ulic: Króla Kazimierza, Baldachówki, 3 Maja, Mickiewicza, Akacjowej,  Warszawskiej, Krośnieńskiej i na zieleńcu przy Bulwarze WSK. - Będą one zamontowane w specjalnie przygotowanych puszkach, podobnych do tych, jakie wykorzystywane są do montowania reflektorów pozycyjnych, oświetlających budynki z poziomu terenu. To rozwiązanie najprostsze i nie ingeruje w przestrzeń miasta – tłumaczy Paweł Pasterz.
Reklama
Na instalację złożą się następujące ciała niebieskie, wchodzące w skład Układu Słonecznego: Słońce, planety Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton, oraz naturalnego satelitę Ziemi – Księżyc.

- W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości. Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku. Uzyskany zostanie w ten sposób dodatkowy element edukacyjny – historyczny – mówi Pasterz. Obliczenia astronomiczne i geodezyjne wykonał technik geodeta Mariusz Meus z Krakowa.

Model układu wykonany będzie w skali 1:2200000000.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Exoticarium – wystawa egzotycznych zwierząt ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Niezwykłe, egzotyczne zwierzęta, w tym rzadko spotykane gatunki oraz wyjątkowe rośliny, będzie można podziwiać podczas najbliższych targów terrarystycznych pn. Exoticarium. Wielki finał sezonu odbędzie się 8 czerwca 2025 r. w hali...

Rzeszów

Poranne wypadki w Błażowej i w Boguchwale. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Ekipa wypadkowa ruchu drogowego rzeszowskiej komendy interweniowała na miejscu dwóch wypadków, do których doszło dzisiaj rano na terenie powiatu Rzeszowskiego. W zdarzeniach ucierpiało dwie osoby.

Rzeszów

Na Bulwarach powstanie nowoczesny plac zabaw [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Na zielonych terenach rekreacyjnych nad Wisłokiem powstanie nowoczesny plac zabaw, z huśtawkami, trampolinami, karuzelami, urządzeniami do wspinania się, tyrolką i parkiem linowym.

Rzeszów

Rzeszów przyznał dotacje organizacjom pozarządowym na działalność kulturalną

RZESZÓW. W piątek, w Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się uroczyste wręczenie promes na działalność organizacji pozarządowych w trzech konkursach kulturalnych. Otrzymały je 54 NGO.

Rzeszów

161 projektów w RBO na 2026 rok. Głosowanie trwa do 4 czerwca

RZESZÓW. Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2026 r. Mieszkańcy mają czas na oddanie głosu do 4 czerwca.

Rzeszów

Rusza rozbudowa DW 878 na trasie Tyczyn-Dylągówka. Będą spore utrudnienia

Pod koniec maja rozpoczną się prace przygotowawcze związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 878 na trasie od Tyczyna do Dylągówki. Kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Rzeszów

Uwaga! Ważna informacja dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W związku z koniecznością aktualizacji systemów informatycznych Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w najbliższy piątek i w sobotę pasażerowie muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami dwóch osiedli

RZESZÓW. Prezydent Konrad Fijołek kontynuuje spotkania z mieszkańcami w ramach cyklu "Rzeszów To My". Najbliższe odbędzie się 29 maja 2025 r.

Reklama