Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

W Rzeszowie będzie nowe miejsce stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego

Dodano: 01.04.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 kwietnia w życie wchodzą zmiany związane z ratownictwem medycznym. Na Podkarpaciu pojawi się 8 zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,  obowiązywać będą nowe wojewódzkie plany działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz nowe umowy na udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego.

Nowe regulacje prawne wprowadzają tutaj istotne zmiany, m.in. wyłączeni z usług zostaną niepubliczni świadczeniodawcy oraz zostanie określona nowa definicja rejonu operacyjnego, który ma być tożsamy z rejonem działania dyspozytorni medycznej (nie będzie obejmował on już tylko poszczególnych powiatów).

Upubliczniony system ratownictwa medycznego, oparty o nowe rozwiązania ustawowe, ruszy 1 kwietnia. Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie przeprowadził postępowanie konkursowe, w wyniku którego w dniu 25 marca br. wyłoniono 5 świadczeniodawców – trzech będzie realizować umowy samodzielnie (w rejonie rzeszowskim, sanockim i przemyskim) a dwóch w ramach konsorcjum (w rejonie krośnieńskim i mieleckim).
Reklama
W życie wejdą również zmiany w organizacji zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa, polegające na wprowadzeniu rozwiązań poprawiających dostępność do ww. zespołów na obszarach, gdzie notowano przekroczenia czasów dotarcia na miejsce zdarzenia. Pojawi się 8 zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów (Jarosław, Olszanica, Fredropol, Nowa Sarzyna, Jeżowe, Łańcut, Żyraków, Rzeszów).

Podejmowane działania pozwolą na zwiększenie, od 1 kwietnia 2019 r., liczby zespołów ratownictwa medycznego z 86 na 95, co skróci czas oczekiwania na dotarcie ww. zespołów do osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym wpłynie pozytywnie na poziom zabezpieczenia medycznego mieszkańców województwa podkarpackiego.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zatrzymani za kradzież "na kolec"

RZESZÓW. Dwóch obywateli Gruzji usłyszało zarzut kradzieży pieniędzy. Mężczyźni działali tzw. metodą "na kolec", przecinając oponę w samochodzie pokrzywdzonego.

Rzeszów

Rzeszów ma Architekta Miasta. To pierwsze takie stanowisko w stolicy Podkarpacia

RZESZÓW. Janusz Sepioł, architekt, urbanista i historyk sztuki będzie pierwszym rzeszowskim Architektem Miasta. Prezydent Fijołek właśnie przedstawił go mieszkańcom. 

Rzeszów

Policyjny pościg ulicami Rzeszowa. 20-latek pędził 142 km/h

RZESZÓW. O 92 km/h dozwoloną prędkość przekroczył kierowca bmw wczoraj na ul. Sikorskiego. 20-latek zignorował sygnały drogówki i próbował uciec. W wyniku pościgu ulicami miasta mężczyzna został zatrzymany.

Rzeszów

W Rzeszowie dyskutowano o szczepieniach przeciw COVID-19

RZESZÓW. W Rzeszowie odbyła się wczoraj pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19. 

Rzeszów

18-latek zatrzymany za rozboje

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 18-latka podejrzanego o dwa rozboje. W ciągu ostatniego miesiąca mężczyzna zaatakował i okradł dwie osoby. Prokurator przedstawił mu zarzuty rozboju i zastosował dozór policji.

Rzeszów

Ulica Morgowa będzie poszerzona. Koniec ruchu wahadłowego

RZESZÓW. Do połowy przyszłego roku potrwa przebudowa ulicy Morgowej na osiedlu Wilkowyja. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie wybrał waśnie wykonawcę prac.

Rzeszów

Dofinansowania małej retencji dla mieszkańców. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Rzeszowscy radni poparli wniosek prezydenta Fijołka odnośnie wprowadzenia w mieście systemu dopłat do inwestycji związanych z retencją wód opadowych.

Rzeszów

Prezydent Fijołek przedstawił założenia przyszłorocznego budżetu miasta

RZESZÓW. Ponad 1,76 mld zł ma wynieść przyszłoroczny budżet Rzeszowa, którego główne założenia przedstawił prezydent Fijołek podczas wczorajszej sesji rady miasta. Duży nacisk położono na edukację, sport i miejską zieleń.

Reklama