Rzeszów - Niedziela, 01.02.2026
Reklama

W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny

Dodano: 04.07.2024 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. 2 lipca 2024 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w stolicy Podkarpacia Centrum Pomocy Dzieciom. W całym kraju tego typu placówek jest tylko 9.

- Chcemy ogłosić tę nową inicjatywę, która wychodzi naprzeciw potrzebom krzywdzonych dzieci. Realizować ją będą Fundacja PRO-FIL, która z miastem już współpracuje, a koordynować Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Będzie to znakomite połączenie kompetencji, idealne połączenie chęci działania społecznego z działaniami administracji różnego szczebla – powiedział Prezydent Fijołek podczas podpisania listu intencyjnego. Podpisy pod dokumentem złożyli także: Marcin Mołoń, Prezes Zarządu Fundacji PRO-FIL oraz Beata Wojtkowska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Centrum Pomocy Dzieciom ma być miejscem, w którym dzieci pokrzywdzone przestępstwem oraz ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymają kompleksową i interdyscyplinarną pomoc. - To tutaj dzieci, które doznały krzywdy, otrzymają BEZPŁATNĄ pomoc terapeuty, psychologa, psychiatry, prawnika, czy pediatry – zaznaczył Marcin Mołoń.

Jak podkreślała Beata Wojtkowska, dzięki kompleksowemu charakterowi pomocy „dziecko, które już mnóstwo wycierpiało, nie musi kilka razy w różnych miejscach opowiadać o traumatycznych dla siebie zdarzeniach”.

Reklama

Wg założeń Fundacji PRO-FIL pomoc otrzyma 50 dzieci miesięcznie.

Centrum będzie funkcjonować w budynku RARR przy u. Szopena 51. Jego otwarcie planowane jest na 2025 r. Na razie Fundacja PRO-FIL stara się w Ministerstwie Sprawiedliwości o grant na utworzenie i działanie Centrum. Te środki mają być uzupełniane o dotacje samorządu województwa i miasta.

Wg UNICEF w Polsce około 630 tysięcy dzieci wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Wg danych Policji, w województwie podkarpackim średnio ok. 2,5 tysiąca dzieci rocznie zostaje pokrzywdzonych przestępstwem. UNICEF wskazuje na pilną potrzebę poprawy dostępności do usług zdrowia psychicznego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek na ul. Krakowskiej i Dąbrowskiego. Jeden z uczestników jest w ciężkim stanie

RZESZÓW. Aktualnie brak utrudnień. Ruch na obu ulicach odbywa się normalnie.

Rzeszów

Największe w regionie targi dla miłośników pięknych ogrodów i wnętrz

RZESZÓW. W ciągu dwóch poprzednich edycji targi aranżacji wnętrz odwiedziło ok. 10 tysięcy osób, a targi ogrodnicze niespełna 14 tys.

Rzeszów

11 i 12 listopada drobne korekty w rozkładzie autobusów miejskich

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o zmianie rozkładu jazdy dwóch linii oraz dodatkowym kursie.

Rzeszów

Dzień Pluszowego Misia z Fundacją Mam Marzenie. Zebrane maskotki, gry i zabawki trafią do szpitali

RZESZÓW, PODKARPACIE. Pluszaki będzie można oddawać m.in. w klasztorze o. Dominikanów w Rzeszowie.

Rzeszów

W okolicach Lisiej Góry wyłowiono ciało starszego mężczyzny

RZESZÓW. Zwłoki mężczyzny odkryto około godz. 10.

Rzeszów

Trzy wypadki z udziałem pieszych na ulicach Rzeszowa. Doszło do nich niemal w tym samym czasie

RZESZÓW. Do wszystkich trzech wypadków doszło niemal o jednej porze, pomiędzy 16.10 a 16.40.

Rzeszów

7. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie. Jest szansa na rekord frekwencji [TRASA]

RZESZÓW. Do tegorocznego biegu zgłosiło się prawie 2000 osób. Jeżeli wszystkie dobiegną do mety, padnie rekord frekwencji rzeszowskiego biegu.

Reklama