Rzeszów - Sobota, 27.12.2025
Reklama

W Rzeszowie od nowego roku będzie poszerzona i droższa strefa płatnego parkowania?

Dodano: 14.10.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na listopadowej sesji Rady Miasta rozpatrywany będzie projekt uchwały mówiący o poszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania oraz zmianie stawek na wyższe. Cena za pierwszą godzinę w pierwszej strefie może wzrosnąć do 3,60 zł.

Brak rotacji samochodów na płatnych parkingach, m.in. w centrum miasta oraz brak miejsc dla mieszkańców osiedli, na których nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Oto dwa główne powody do poszerzenia strefy płatnego parkowania oraz zmiany opłat. 

„Strefa w obecnym kształcie funkcjonuje dwa lata i celem, który nam przyświecał było zwiększenie rotacji samochodów w centrum miasta, i spowodowania aby ten ruch był płynniejszy” – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Nie mniej jednak aktualny stan rzeczy – zdaniem ratusza – zawodzi, a rotacja samochodów na parkingach jest minimalna. Dodajmy, że coraz częściej spotykamy samochody pozostawione na strefie przez 8-9 godzin, co skutecznie uniemożliwia znalezienie wolnego miejsca. Kolejną bolączką mieszkańców Rzeszowa, mieszkających na osiedlach gdzie nie obowiązuje strefa, są kierowcy próbujący uniknąć opłat, którzy również nie rzadko zostawiają samochody na większość dnia.

„Trzeba iść krok dalej, bo ta rotacja jest praktycznie minimalna i trzeba doprowadzić do jej zwiększenia. Jedynym takim sposobem jest podniesienie opłat. Inne miasta przeliczają to w ten sposób, że godzina parkowania powinna kosztować tyle samo co jednorazowy bilet autobusowy” – dodaje rzecznik prezydenta.
Reklama
Jeżeli mówimy o powiększeniu strefy, to wśród ulic objętych strefą płatnego parkowania ma się znaleźć ul. Kochanowskiego, Bulwarowa, Lenartowicza oraz Hetmańska. Dodajmy, że na dzień dzisiejszy brak tzw. „twardych danych” odnośnie przyszłej podwyżki opłat oraz szczegółowego wykazu ulic objętych opłatami. W ratuszu przygotowywany jest projekt uchwały, który zostanie przedstawiony radnym podczas listopadowej sesji Rady Miasta. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia uchwały, zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Nie mniej jednak nie brakuje ostatnio w przestrzeni publicznej głosów, o tym, że głównym powodem korków w mieście są samochody z poza Rzeszowa. W ratuszu pytaliśmy, o to czy rozważana jest opcją parkingów w centrum przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców Rzeszowa.

„Takiego posunięcia nie planujemy. Ci ludzie też tu przyjeżdżają, pracują i zostawiają pieniądze. Nie chcemy takich zakazów wprowadzać” – odpowiada Maciej Chłodnicki.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejna weekendowa akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. 13 i 14 listopada Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem Specjalistycznym, przeprowadzi ponownie na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

"Wspólnie przeciwko oszustom". Miasto i policja w ochronie seniorów

RZESZÓW. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”. Obecne były władze miasta i przedstawiciele policji.

Rzeszów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Jak co roku w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W programie hymn, apel pamięci i pokazy laserowe.

Rzeszów

"Rzeszów to my". Rozdanie nagród za meldunek w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejni rzeszowianie odebrali nagrody za udział w loterii meldunkowej. Tym razem zostały rozlosowane: laptop dla graczy, hulajnoga elektryczna i sportowy smartwatch. W akcji można wziąć udział jeszcze do końca roku.

Rzeszów

Pierwszy krok w kierunku połączenia ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej

RZESZÓW. Miasto szuka firmy, która opracuje dokumentację projektową połączenia ulic Wyspiańskiego i Hoffmanowej, w tym budowy wiaduktu nad torami. Wykonawca może zostać wybrany jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Uczeń rzeszowskiej szkoły sportowej w półfinale "Mam Talent"

RZESZÓW. W najbliższą sobotę w półfinałowym odcinku „Mam Talent” wystąpi Bartek Ataman, uczeń Zespołu Szkół Sportowych w Rzeszowie.

Rzeszów

Przerwa serwisowa w ZTM. W piątek i w sobotę utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Jak poinformował rzeszowski ZTM, 12 i 13 listopada, z powodu konserwacji systemów, nieczynny będzie cały system obsługi informatycznej pasażerów.

Rzeszów

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21. Będą nowe sale lekcyjne i hala sportowa

RZESZÓW. Ruszył przetarg na rozbudowę i przebudowę rzeszowskiej Szkoły Podstawowej nr 21. Do skrzydła szkoły dobudowany zostanie nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. dziesięć sal dydaktycznych i nowa biblioteka. Powstanie też...

Reklama