Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

Dodano: 29.09.2023 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6 w Rzeszowie powstał mural poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Malowidło powstało na bazie czarno-białego zdjęcia rodziny z sześciorgiem dzieci. W górnym, lewym rogu pojawił się napis „Błogosławiona rodzina Ulmów”.

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa, na zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Działania fundacji mają na celu upamiętnienie bohaterstwa i odwagi rodziny Ulmów, a także innych Polaków ratujących Żydów.

Sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow jest dobrze znany mieszkańcom Rzeszowa. To właśnie on jest autorem kilku murali zdobiących ściany budynków w naszym mieście, w tym m.in. muralu na budynku MPWiK, muralu przy ul. Piłsudskiego (zleconego przez Browar Manufaktura), portretu Tadeusza Nalepy i Edwarda Janusza na garażu w rejonie siedziby Estrady Rzeszowskiej czy dziewczynki w słuchawkach na budynku ZOZ przy ul. Jagiellońskiej.

Mural powstał w związku z uroczystością beatyfikacji Rodziny Ulmów, która została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich życia i męczeńskiej śmierci.
Reklama
Uroczyste odsłonięcie muralu „Błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej”. Odbyło się w czwartek, 28 września 2023. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.

– Uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów ma potężny walor edukacyjny. Cały świat dowiedział się o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Bohaterstwem aż do śmierci. W Polsce za pomoc Żydom nie tylko groziła kara śmierci, ale była ona wykonywana. Rodzina Ulmów jest tego przykładem – mówił szef MEiN.

– Cieszę się, że możemy kontynuować te wielkie wydarzenia związane z bohaterstwem tej rodziny i dzisiaj odsłonić ten mural. Dziękuję wszystkim, którzy pamięć o niej rozsławiają na całym świecie – dodał minister Przemysław Czarnek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Nowa" Podziemna Trasa Turystyczna od grudnia

RZESZÓW. Remont Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie rozpoczął się w styczniu. W piwnicach znajdą się  multimedialne ekspozycje z efektami specjalnymi, które będą m.in. opowiadać historie.

Rzeszów

Montaż nowych parkomatów w sierpniu

RZESZÓW. Już w sierpniu rozpocznie się montaż parkometrów na osiedlach, które zostały dodane do Strefy Płatnego Parkowania.

Rzeszów

Komisja ds. wycinki drzew w Rzeszowie?

RZESZÓW. O powołaniu nowej komisji mówił prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta. Pomysł znalazł zwolenników.

Rzeszów

Główny budynek UR zmieni oblicze

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wykonanie przebudowy budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Władze uczelni zapowiadają dobudowę kolejnej kondygnacji, przebudowę auli oraz nową salę senatu

Rzeszów

Wraca funkcja "ciepłego guzika" w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK będą mogli ponownie samodzielnie otwierać drzwi autobusu.

Rzeszów

Ruchome schody i windy na stacji Rzeszów Główny jeszcze w wakacje

RZESZÓW. Postępują prace przy modernizacji dworca kolejowego w Rzeszowie.

Rzeszów

Ścieżka pieszo-rowerowa w parku na os. Kmity będzie oświetlona

RZESZÓW. Zanim ratusz przystąpi do stworzenia tzw. „strefy aktywnego wypoczynku” w parku na os. Kmity, zajmie się budową oświetlenia.

Rzeszów

Kolejne kontrole policyjne w autobusach MPK. Ujawniono 20 osób bez maseczek

RZESZÓW. Policjanci ponownie sprawdzali przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa przez pasażerów MPK. Skontrolowano niemal 840 pasażerów. 20 osób zostało pouczonych.

Reklama