Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6 w Rzeszowie powstał mural poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Malowidło powstało na bazie czarno-białego zdjęcia rodziny z sześciorgiem dzieci. W górnym, lewym rogu pojawił się napis „Błogosławiona rodzina Ulmów”.

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa, na zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Działania fundacji mają na celu upamiętnienie bohaterstwa i odwagi rodziny Ulmów, a także innych Polaków ratujących Żydów.

Sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow jest dobrze znany mieszkańcom Rzeszowa. To właśnie on jest autorem kilku murali zdobiących ściany budynków w naszym mieście, w tym m.in. muralu na budynku MPWiK, muralu przy ul. Piłsudskiego (zleconego przez Browar Manufaktura), portretu Tadeusza Nalepy i Edwarda Janusza na garażu w rejonie siedziby Estrady Rzeszowskiej czy dziewczynki w słuchawkach na budynku ZOZ przy ul. Jagiellońskiej.

Mural powstał w związku z uroczystością beatyfikacji Rodziny Ulmów, która została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich życia i męczeńskiej śmierci.
Reklama
Uroczyste odsłonięcie muralu „Błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej”. Odbyło się w czwartek, 28 września 2023. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.

– Uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów ma potężny walor edukacyjny. Cały świat dowiedział się o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Bohaterstwem aż do śmierci. W Polsce za pomoc Żydom nie tylko groziła kara śmierci, ale była ona wykonywana. Rodzina Ulmów jest tego przykładem – mówił szef MEiN.

– Cieszę się, że możemy kontynuować te wielkie wydarzenia związane z bohaterstwem tej rodziny i dzisiaj odsłonić ten mural. Dziękuję wszystkim, którzy pamięć o niej rozsławiają na całym świecie – dodał minister Przemysław Czarnek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej

RZESZÓW. 20 września pojawiła się informacja o firmie z Nowego Sącza, która za kwotę  681 tys. zł zajmie się tym zadaniem.

Rzeszów

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020

RZESZÓW. Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem, kiedy mieszkańcy Rzeszowa mogą głosować na projekty.

Rzeszów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie

RZESZÓW. Manifestacja w Rzeszowie rozpoczęła się o godz. 12.00.

Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli

RZESZÓW. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich.

Rzeszów

Zatrzymano 6 osób podejrzanych o posiadanie treści pedofilskich i zoofilskich

RZESZÓW, PODKARPACIE. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już w Prokuraturze Okręgowej w Krośnie zarzuty dotyczące przestępstw pedofilskich.

Rzeszów

Rada Osiedla Staromieście oburzona brakiem rozbudowy ZSP Nr 3

RZESZÓW. Cała inwestycja ma kosztować ok. 8 mln zł.

Rzeszów

91-tysięczne Rushmoor czternastym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Kontakty z Rushmoor, liczącym ok. 91 tys. osób, zostały nawiązane w grudniu 2018 r.

Rzeszów

9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor” odwołana. Miasto nie ma pieniędzy

RZESZÓW. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku nie zamierza rezygnować z organizacji festiwalu.

Reklama