Rzeszów - Środa, 17.09.2025
Reklama

W Rzeszowie otwarto nowe centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

Dodano: 21.06.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od poniedziałku w Rzeszowie działa Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji UNHCR, agencja ONZ ds. Uchodźców przy udziale Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka zorganizowała wydarzenie, aby uczcić to święto. W tym roku jego tematem przewodnim jest prawo do poszukiwania bezpieczeństwa. A główne przesłanie UNHCR brzmi: "każdy ma prawo do poszukiwania bezpieczeństwa, kimkolwiek jest, skądkolwiek pochodzi i kiedykolwiek jest zmuszony do ucieczki".

Podczas wczorajszego wydarzenia w Rzeszowie uroczyście otwarto Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. To bezpieczna przestrzeń, w której ludzie mogą uzyskać opiekę i pomoc. 

- Obecnie na świecie żyje ponad 100 milionów osób przesiedlonych: uchodźców, którzy przekraczają granicę do innych krajów i tych, którzy są wewnętrznie przesiedleni. Dzisiaj świętujemy hart ducha i siłę uchodźców na całym świecie. W tym dniu, tak symbolicznym i ważnym dla UNHCR, dziękujemy za wszystkie wysiłki, aby uchodźcy byli bezpieczni, wspierani i włączani w życie społeczne. Oraz za nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań na rzecz polepszenia ich sytuacji – powiedział Armen Yedgaryan, dyrektor oddziału UNHCR Rzeszów.
Reklama
Dziękując za pomoc w zapewnieniu uchodźcom jak najlepszych warunków Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podkreślił, że zaczynamy właśnie bardzo ważny etap działań na rzecz osób chroniących się w mieście przed wojną.

- Cieszę się, że w Światowym Dniu Uchodźcy możemy pokazać tak piękne miejsce i zaoferować pomoc dla tych wszystkich osób które potrzebują wsparcia. Jako miasto, mieszkańcy staraliśmy się od pierwszego dnia wojny pomagać jak najlepiej potrafiliśmy. Przez nasze miasto przewinęło się dziesiątki tysięcy osób, część z nich pojechała dalej, inni zostali w Rzeszowie. Dzięki wielkim sercom rzeszowian, mogliśmy zapewnić im dobre warunki. Ale przed nami drugi, bardzo ważny etap tej pomocy. Musimy sprawić, żeby ci wszyscy ludzie czuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, żeby mogli korzystać z pełni swoich praw. I w tym procesie pomoc takich organizacji jak UNHCR jest dla nas kluczowa. Dzięki takim miejscom jak to, mam nadzieję, że będziecie państwo czuć się u nas jeszcze lepiej, a my zrobimy wszystko, aby zapewnić wam jak najlepsze warunki i poczucie bezpieczeństwa – powiedział prezydent Rzeszowa podczas otwarcia centrum wsparcia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana rozkładów jazdy dwóch linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Nowe rozkłady obowiązywać będą od 3 lutego 2020 r. 

Rzeszów

Piesi potrąceni na pasach. Wszyscy trafili do szpitala

RZESZÓW. Potrącenia miały miejsce na ul. Warszawskiej, ul. Leszka Czarnego oraz na ul. Lwowskiej. 

Rzeszów

Z Rzeszowa do Tunezji. Nowy kierunek czarterowy

Rzeszów. Nowe połączenie rusza 11 czerwca.

Rzeszów

Trwa kompletowanie dokumentacji przed rozpoczęciem budowy mostu łączącego Rzeszów z Boguchwałą

RZESZÓW. Projekt zakłada budowę mostu oraz sieci połączeń drogowych.

Rzeszów

W lutym rozpoczną się konsultacje ws. zmiany granic

RZESZÓW. Konsultacje będą trwały do 21 lutego 2020 r.

Rzeszów

Sprawą nastolatków, którzy strzelali do księży, zajmie się Sąd Rodzinny

RZESZÓW. Zatrzymano  dwóch nastolatków, którzy w ubiegłym tygodniu strzelali do księży podczas wizyty duszpasterskiej. 

Rzeszów

Będzie protest przeciwko budowie wieżowca przy ul. Podwisłocze. Organizatorem jest rada osiedla

RZESZÓW. Protest przeciwko rozpoczęciu inwestycji odbędzie się 1 lutego br. 

Rzeszów

Mieszkańcy przeciwko budowie drogi łączącej Al. Kopisto z ul. Wierzbową

RZESZÓW. Aktualnie pod petycją podpisało się 295 osób.

Reklama