Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

W Rzeszowie powstaje mural upamiętniający Tomasza Stańko

Dodano: 15.12.2021 r.

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Dziś przy ul. Hetmańskiej ruszają prace nad muralem upamiętniającym Tomasza Stańko – urodzonego w Rzeszowie światowej sławy trębacza jazzowego i kompozytora. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 2022 rok – w 80-tą rocznicę urodzin artysty.

Mural o wymiarach 11x11 metrów pojawi się na ścianie budynku przy ulicy Hetmańskiej 16. Dzieło powstanie na podstawie grafiki autorstwa Joanny Stańko, żony Tomasza Stańko, którą artystka podarowała jazzmanowi w latach 80-tych. Prace stworzą artyści z Good Looking Studio. Partnerem całego przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Kultury.

Mural to jeden z wielu elementów upamiętniających Tomasza Stańko i jego twórczość w stolicy Podkarpacia. Codziennie w samo południe na rzeszowskim Rynku rozbrzmiewa hejnał kompozycji jazzmana, co roku natomiast w sezonie letnim z inicjatywy Anny Stańko – córki muzyka,  Miasto Rzeszów i Estrada Rzeszowska przy współpracy z  Fundacją imienia Tomasza Stańko organizuje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko – wydarzenie muzyczne, podczas którego w Rzeszowie można usłyszeć najlepszych polskich i zagranicznych artystów związanych ze Stańko lub inspirujących się jego twórczością.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego

RZESZÓW. 10 czerwca rozpocznie się tegoroczny sezon letni na rzeszowskich kąpieliskach. Zarówno na basenach ROSiR, jak i Żwirowni trwają intensywne przygotowania do jego inauguracji.

Rzeszów

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Kontrole prowadzone są w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 6.00 do 9.00.

Rzeszów

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie

RZESZÓW. Podczas imprezy będzie można poczuć się jak pilot samolotu F-35 lub szybowca, wziąć udział w grze logicznej oraz pokazach naukowych „Oszukać zmysły”. To wszystko już od 1 do 3 czerwca 2023...

Rzeszów

Przy SP 10 powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. W czasie tegorocznych wakacji na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 ma powstać miasteczko ruchu drogowego. Przetarg na jego budowę został już ogłoszony.

Rzeszów

Ważny krok w kierunku bodowy drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Krakowską

RZESZÓW. Rzeszowscy radni zgodzili się na zawarcie porozumienia z władzami województwa dotyczącego budowy drogi, która połączy ul. Warszawską z ul. Krakowską. Dokument zostanie podpisany w najbliższym czasie.

Rzeszów

Przy SP nr 1 w centrum Rzeszowa otwarto nowy plac zabaw

RZESZÓW. Plac będzie służył przedszkolakom, uczniom, a także dzieciom z osiedla Śródmieście.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pięć nowych wiat rowerowych

RZESZÓW. Wiaty mają być gotowe do końca listopada br. 

Rzeszów

Od czerwca wracają kursy linii nr 5

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od czerwca wrócą kursy linii nr 5. Wycofana natomiast zostanie linia nr 48.

Reklama