Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

Dodano: 14.03.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

- Rzeszów już teraz jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce, ale chcemy żeby mieszkańcy czuli się tu jeszcze pewniej. Dlatego, aby zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa, uruchamiamy centrum monitoringu. W ten sposób spinamy w jedną całość kilka systemów, które korzystają w Rzeszowie z ponad tysiąca kamer. Będziemy to miejsce dalej rozwijać, za granicą widziałem już takie centra, gdzie wykorzystywano także sztuczną inteligencję, wychwytującą zdarzenia nadzwyczajne. Włączymy w monitoring także czujniki jakości powietrza i system monitorowania poziomu wód w rzekach – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Centrum przy ul. Hanasiewicza 10 wyposażone jest w nowoczesny sprzęt monitoringu wizyjnego składający się z 8 monitorów, 2 komputerów i systemu sterowania kamerami. System monitoringu obejmuje przekaz obrazu terenu miasta Rzeszowa z około 1000 kamer, wchodzących w skład systemów monitoringu skrzyżowań, przystanków autobusowych, stref płatnego parkowania oraz osiedli. Obsługą centrum zajmuje się Urząd Miasta Rzeszowa oraz Straż Miejska w Rzeszowie.
Reklama
- W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, zagrożenia bezpieczeństwa, zakłócenia porządku, poprzez centrum będzie można szybko i skutecznie reagować. Widząc, co się dzieje pracownik centrum przekaże informacje odpowiednim służbom, które podejmą interwencję adekwatną do sytuacji. To znacznie ułatwi pomoc, usprawni współpracę między służbami i skróci czas reakcji – mówi Marek Kruk, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.

Utworzenie centrum kosztowało 100 tysięcy złotych.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Oto koncepcja nowego dworca PKS w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Projekt przygotowała pracownia MWM Architekci.

Rzeszów

Gala Biznesu 2021 już 27 października w G2A Arena

RZESZÓW. Wielkimi krokami zbliża się uroczysta Gala, jubileuszowej XX edycji Konkursu „Podkarpacka Nagroda Gospodarcza” oraz Programu Certyfikującego Najlepsze Produkty Spożywcze Podkarpackiego „Smaczne bo Podkarpackie”. 

Rzeszów

Jesienna edycja Wampiriady w Rzeszowie. Studenci zachęcają do oddawania krwi

RZESZÓW. 25 października na terenie Kampusu UR odbędzie się kolejna rzeszowska edycja Wampiriady, akcji promującej krwiodawstwo.

Rzeszów

Nowa fabryka w Parku Naukowo-Technologicznym "Rzeszów-Dworzysko"

RZESZÓW. W ub. piątek na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” oficjalnie otwarto nowy zakład produkcyjny Phoenix Contact E-Mobility. To szansa na nowe zatrudnienia.

Rzeszów

Na os. Nowe Miasto powstanie nowy dom kultury?

RZESZÓW. W ostatnim czasie pojawił się temat budowy nowego domu kultury na osiedlu Nowe Miasto. Kwestię podjął w swojej interpelacji Przewodniczący Klubu Radnych PiS, Marcin Fijołek.

Rzeszów

Trwają prace przeciwpowodziowe na Strugu w Rzeszowie

RZESZÓW. Ruszyły prace związane z zabezpieczeniem i regulacją rzeki Strug. 

Rzeszów

Jesienne porządki nad Wisłokiem. Pół tony śmieci w kilka godzin

RZESZÓW. Pół tony śmieci zniknęło z brzegów Wisłoka w centrum Rzeszowa i to zaledwie w kilka godzin. To efekt działań prowadzonych w ramach akcji #WodyToNieŚmietnik, która odbyła się 7 października.

Rzeszów

Wzmożone kontrole Policji w sklepach, urzędach i autobusach MPK

RZESZÓW. Funkcjonariusze będą sprawdzali, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących obostrzeń.

Reklama