Rzeszów - Niedziela, 14.06.2026
Reklama

W Rzeszowie powstanie pierwszy naturalistyczny plac zabaw

Dodano: 31.05.2021 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Miasto zrealizuje kolejne pomysły mieszkańców, zgłoszone w ramach projektu  „Rzeszów to MY” realizowanego przez Urban Lab. Jednym z nich jest pierwszy w Rzeszowie naturalistyczny plac zabaw.
 
Od 17 kwietnia do 17 maja br. mieszkańcy Rzeszowa mogli zgłaszać swoje projekty związane z poprawą jakości życia w mieście w trzech dziedzinach: Nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska dla mieszkańców, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleń w mieście
 
Z 16 zgłoszonych pomysłów, rada programowa wyłoniła trzy, które będą przeznaczone do realizacji jeszcze w tym roku. Na realizację każdego projektu przeznaczona jest kwota 30 tys.
 
Wśród zgłoszonych pomysłów ostatecznie do realizacji zostały  wybrane następujące projekty:
  • Społeczny ogród owocowo-warzywny
  • Budki dla jerzyków i domki dla jeży
  • Poczuj naturę – dotknij, powąchaj, usłysz i zobacz 
 
Poczuj naturę – dotknij, powąchaj, usłysz i zobacz – to pomysł na pierwszy w Rzeszowie naturalistyczny, dziki plac zabaw. Zakłada on, że plac będzie wyposażony w nietypowe urządzenia do zabawy. Będą to na przykład drewniane kłody, labirynty, kryjówki, domki wykonane z wierzby. Będzie także ścieżka bosych stóp zrobiona z materiałów, które daje natura czyli np. z kory, szyszek, piasku, żwiru itp. Plac zabaw z wykorzystaniem tego, co dała natura, ma wspierać rozwój sensoryczny dzieci i być przestrzenią do kreatywnej zabawy, ale także formą terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami.
 
- To dzieci będą decydowały o tym, czy na przykład góra konarów umieszczona na tym terenie będzie piramidą, torem przeszkód czy tunelem. Takiego placu na terenie Rzeszowa nie mamy. Jeżeli będzie duże zainteresowanie takim właśnie placem zabaw, to będziemy chcieli tworzyć podobne przestrzenie do zabawy także w innych miejscach Rzeszowa – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie
 
Naturalistyczny plac zabaw ma stanąć na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Kotuli, gdzie planowana jest również budowa miasteczka ruchu drogowego dostosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
 
Reklama
Kolejnym pomysłem wybranym do realizacji są budki dla jerzyków i domki dla jeży. Obydwa gatunki są cenne dla ludzi, bo zjadają owady. Jerzyki szczególnie, bo pomagają nam walczyć z komarami.
 
- Jeden jerzyk w ciągu doby potrafi zjeść 20 tys. komarów, co jest ważne w okresie wiosenno- letnim – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Owady zjadają również jeże. Z myślą o nich w parkach w ramach projektu staną również budki, w których jeże będą mogły się schronić, szczególnie w zimie kiedy zapadają w sen zimowy.  Przy każdej budce pojawi się tablica informacyjna o tych ssakach, ich potrzebach, o tym czym można je dokarmiać - i co najważniejsze – że nie wolno im przeszkadzać, kiedy zimują. 

Społeczny ogród owocowo-warzywny to trzeci wybrany projekt, który ma integrować kilka pokoleń. Ogród ma powstać przy Szkole Podstawowej nr 25 i ma mieć powierzchnię ok. 360 metrów kwadratowych. Na terenie ogrodu znajdą się drzewa owocowe i warzywniki. Pod okiem pedagogów, rodziców i dziadków uczniowie będą ten ogród najpierw zakładać a potem go uprawiać: sadzić warzywa, pielęgnować kwiaty.

- Jest to bardzo ciekawy projekt, myślimy o tym, aby takie ogrody powstawały również w innych miejscach Rzeszowa – wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz-Duch.
 
- Pomysły, które nie uzyskały rekomendacji do wdrożenia w ramach drugiego naboru  projektu  będą jeszcze analizowane przez miasto, gdyż mają duży potencjał – mówi Kamil Czyż  – zastępca dyrektora w Wydziale Promocji Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
- Jeżeli rada programowa projektu uzna, że wśród zgłoszonych pomysłów są takie, które warto dodatkowo zrealizować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć w budżecie miasta pieniądze na ten cel. To nie są duże kwoty, a propozycje są interesujące i wpływają na jakość życia w mieście – zapewnia pełniący funkcję prezydenta miasta Marek Bajdak.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Rzeszów

Dachowanie na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. 1 osoba w szpitalu

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego volkswagenem było najprawdopodobniej przyczyną porannego zderzenia dwóch samochodów na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. W wyniku wypadku jedna osoba została ranna. Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie...

Rzeszów

Koncert Jednego Serca, Jednego Ducha. Utrudnienia w ruchu, objazdy autobusów

RZESZÓW. Już po raz dwudziesty czwarty Park Sybiraków w Rzeszowie zamieni się w wielką przestrzeń wspólnej modlitwy — w czwartek 4 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się Koncert Jednego Serca Jednego Ducha....

Rzeszów

Ruszyły loty z Jasionki do Podgoricy. Trasę obsługuje Wizz Air

RZESZÓW. Wizz Air uruchomił bezpośrednie loty z podrzeszowskiego lotniska do stolicy Czarnogóry. Rejsy będą realizowane trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki.

Rzeszów

Roboty wykończeniowe na budowie PCLA [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie weszła w fazę robót wykończeniowych. Obecny stan obiektu określany jest jako zbliżony do „deweloperskiego”. Na terenie inwestycji pracuje niezmiennie około 120–150 osób.

Reklama