Rzeszów - Piątek, 19.09.2025
Reklama

W Rzeszowie powstanie pierwszy naturalistyczny plac zabaw

Dodano: 31.05.2021 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Miasto zrealizuje kolejne pomysły mieszkańców, zgłoszone w ramach projektu  „Rzeszów to MY” realizowanego przez Urban Lab. Jednym z nich jest pierwszy w Rzeszowie naturalistyczny plac zabaw.
 
Od 17 kwietnia do 17 maja br. mieszkańcy Rzeszowa mogli zgłaszać swoje projekty związane z poprawą jakości życia w mieście w trzech dziedzinach: Nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska dla mieszkańców, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleń w mieście
 
Z 16 zgłoszonych pomysłów, rada programowa wyłoniła trzy, które będą przeznaczone do realizacji jeszcze w tym roku. Na realizację każdego projektu przeznaczona jest kwota 30 tys.
 
Wśród zgłoszonych pomysłów ostatecznie do realizacji zostały  wybrane następujące projekty:
  • Społeczny ogród owocowo-warzywny
  • Budki dla jerzyków i domki dla jeży
  • Poczuj naturę – dotknij, powąchaj, usłysz i zobacz 
 
Poczuj naturę – dotknij, powąchaj, usłysz i zobacz – to pomysł na pierwszy w Rzeszowie naturalistyczny, dziki plac zabaw. Zakłada on, że plac będzie wyposażony w nietypowe urządzenia do zabawy. Będą to na przykład drewniane kłody, labirynty, kryjówki, domki wykonane z wierzby. Będzie także ścieżka bosych stóp zrobiona z materiałów, które daje natura czyli np. z kory, szyszek, piasku, żwiru itp. Plac zabaw z wykorzystaniem tego, co dała natura, ma wspierać rozwój sensoryczny dzieci i być przestrzenią do kreatywnej zabawy, ale także formą terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami.
 
- To dzieci będą decydowały o tym, czy na przykład góra konarów umieszczona na tym terenie będzie piramidą, torem przeszkód czy tunelem. Takiego placu na terenie Rzeszowa nie mamy. Jeżeli będzie duże zainteresowanie takim właśnie placem zabaw, to będziemy chcieli tworzyć podobne przestrzenie do zabawy także w innych miejscach Rzeszowa – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie
 
Naturalistyczny plac zabaw ma stanąć na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Kotuli, gdzie planowana jest również budowa miasteczka ruchu drogowego dostosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
 
Reklama
Kolejnym pomysłem wybranym do realizacji są budki dla jerzyków i domki dla jeży. Obydwa gatunki są cenne dla ludzi, bo zjadają owady. Jerzyki szczególnie, bo pomagają nam walczyć z komarami.
 
- Jeden jerzyk w ciągu doby potrafi zjeść 20 tys. komarów, co jest ważne w okresie wiosenno- letnim – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Owady zjadają również jeże. Z myślą o nich w parkach w ramach projektu staną również budki, w których jeże będą mogły się schronić, szczególnie w zimie kiedy zapadają w sen zimowy.  Przy każdej budce pojawi się tablica informacyjna o tych ssakach, ich potrzebach, o tym czym można je dokarmiać - i co najważniejsze – że nie wolno im przeszkadzać, kiedy zimują. 

Społeczny ogród owocowo-warzywny to trzeci wybrany projekt, który ma integrować kilka pokoleń. Ogród ma powstać przy Szkole Podstawowej nr 25 i ma mieć powierzchnię ok. 360 metrów kwadratowych. Na terenie ogrodu znajdą się drzewa owocowe i warzywniki. Pod okiem pedagogów, rodziców i dziadków uczniowie będą ten ogród najpierw zakładać a potem go uprawiać: sadzić warzywa, pielęgnować kwiaty.

- Jest to bardzo ciekawy projekt, myślimy o tym, aby takie ogrody powstawały również w innych miejscach Rzeszowa – wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz-Duch.
 
- Pomysły, które nie uzyskały rekomendacji do wdrożenia w ramach drugiego naboru  projektu  będą jeszcze analizowane przez miasto, gdyż mają duży potencjał – mówi Kamil Czyż  – zastępca dyrektora w Wydziale Promocji Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
- Jeżeli rada programowa projektu uzna, że wśród zgłoszonych pomysłów są takie, które warto dodatkowo zrealizować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć w budżecie miasta pieniądze na ten cel. To nie są duże kwoty, a propozycje są interesujące i wpływają na jakość życia w mieście – zapewnia pełniący funkcję prezydenta miasta Marek Bajdak.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Teren zielony na Staromieściu otrzymał nazwę „Ogród kieszonkowy – Klagenfurt”

RZESZÓW. Klagenfurt to kolejne miasto partnerskie, którego nazwę nadano jednemu z ogrodów kieszonkowych w Rzeszowie. Okazją do tego było obchodzone w lutym br. 50-lecie partnerstwa między stolicą Podkarpacia, a austriackim miastem.

Rzeszów

Oszustwo na pracownika banku. Mieszkaniec Rzeszowa stracił prawie pół miliona złotych

RZESZÓW. 78-letni mieszkaniec Rzeszowa padł ofiarą oszustów podszywających się pod pracowników banku. W wyniku ich działań stracił blisko pół miliona złotych.

Rzeszów

3 wypadki, 3 osoby ranne – rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. 3 wypadki, 3 osoby ranne, 24 kolizje, 5 nietrzeźwych kierowców – tak wygląda bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Otwarto zmodernizowany budynek dworca Rzeszów Główny, nowe centrum komunikacyjne i kulturalne miasta [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. 4 września 2025 r. odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku dworca Rzeszów Główny.

Rzeszów

CWKS Resovia świętuje 120-lecie: Gala Jubileuszowa i Piknik Sportowy dla mieszkańców

RZESZÓW. W najbliższy weekend w Rzeszowie odbędą się uroczyste obchody 120-lecia Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Resovia. W ramach obchodów zaplanowano uroczystą Galę w Filharmonii Podkarpackiej, Dni Osiedli Pułaskiego i Króla Augusta oraz imprezy...

Rzeszów

Niebezpieczne znalezisko w Dynowie, saperzy w akcji

DYNÓW. Podczas prac ziemnych w Dynowie ujawniono kilkadziesiąt niewybuchów z czasów II wojny światowej. Niebezpiecznym znaleziskiem zajęli się saperzy.

Rzeszów

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące strategii rozwoju Rzeszowa do 2035 roku

RZESZÓW. Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ważnego dokumentu jakim jest „Strategia Rozwoju Miasta Rzeszowa do 2035 r.”. Dokument odpowie m.in. na takie pytania jak: W jakim kierunku powinien rozwijać się Rzeszów?...

Rzeszów

Bezpłatne badania dla straszych mieszkańców Rzeszowa w ramch Senioraliów

RZESZÓW. Starsi mieszkańcy Rzeszowa będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych badań, porad i konsultacji medycznych w ramach Senioraliów Rzeszowskich.

Reklama