Rzeszów - Sobota, 21.06.2025
Reklama

W Rzeszowie przebudowano kolejnych 30 zatok autobusowych

Dodano:

Na zdj. Przebudowa zatoki autobusowej na ul. Wiktora / fot. RESinet.pl
Na zdj. Przebudowa zatoki autobusowej na ul. Wiktora / fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończył się kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie. Roboty obejmowały m.in. wymianę wiat oraz nawierzchni zatoczek. Wykonawcą robót była Firma AJKWK Sp. z o.o. Sp. j. z Krasnego.

Czteroetapowa przebudowa i rozbudowa zatok autobusowych w Rzeszowie rozpoczęła się w 2028 r. W ramach dwóch pierwszych etapów zmodernizowano 176 przystanków. Trzeci etap objął kolejnych 55 wiat. Zakończony niedawno czwarty etap, polegał na zaprojektowaniu oraz wybudowaniu zatok autobusowych oraz montażu wiat przystankowych.

Celem zadani było przede wszystkim ułatwienie pasażerom, w tym osobom z niepełnosprawnościami, korzystanie z komunikacji miejskiej. W ramach inwestycji wymieniono krawężniki na peronowe (półokrągłe), dzięki czemu autobus może podjechać do krawędzi chodnika, co z kolei umożliwia wygodniejsze wchodzenie i wychodzenie z autobusu.  Wymieniono również nawierzchnię na betonową oraz przebudowano chodniki i ścieżki rowerowe.
Reklama
Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku na przejściach dla pieszych zastosowano płytki integracyjne (z wypustkami) w kolorze żółtym. Z obu stron przejść dla pieszych wykonano łagodne zjazdy. Dodatkowo został ułożony pas ostrzegawczy (płytki z bąblami w kolorze żółtym) o szer. 0,3 m.

Nowe, przeszkolone wiaty, wykonane są wg projektu, który zastosowano w poprzednich etapach. Zmodernizowane przystanki wyposażone zostały w podświetlany rozkład jazdy oraz oświetlenie wewnętrzne uruchamiane automatycznie po wejściu pasażera. Zasilanie w energię elektryczną zapewniają panele fotowoltaiczne.

Inwestycja o wartości 16,8 mln zł uzyskała dofinansowanie w wysokości 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie”.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyła budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe - Babica

RZESZÓW. W ramach inwestycji wybudowany zostanie tunel o długości ok. 2,2 km.

Rzeszów

W Rzeszowie zamontowano kolejne budki dla jerzyków

RZESZÓW. Ponad 130 kolejnych budek dla jerzyków pojawiło się na ścianach budynków administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Licząc z tymi powieszonymi jesienią ubiegłego roku, jest ich już łącznie 157.

Rzeszów

W najbliższą sobotę otwarte punkty paszportowe

PODKARPACIE. W związku z dużym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, w najbliższą sobotę, 9 kwietnia 2022 r. czynne będą Oddziały Paszportowe w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

Rzeszów

Jechał całą szerokością jezdni. Był tak pijany, że wynik przekroczył skalę alkomatu

RZESZÓW. 42-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego prowadził samochód mając blisko 4,5 promila alkoholu w organizmie. 

Rzeszów

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem Rzeszów a Doliną Lotniczą

RZESZÓW. Jest to kontynuacja umów nawiązywanych w poprzednich latach.

Rzeszów

Doświetlono przejście dla pieszych na al. Cieplińskiego

RZESZÓW. Poprawiono bezpieczeństwo pieszych na al. Cieplińskiego.

Rzeszów

ZTM wstrzymuje wdrożenie II etapu przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Na razie nie będzie kolejnych przystanków „na żądanie”. ZTM wstrzymał ich wdrożenie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie kolejny park kieszonkowy

RZESZÓW. Latem tego roku gotowy będzie kolejny ogród kieszonkowy w Rzeszowie. Powstanie na osiedlu Baranówka. Znajdą się w nim m.in. hamaki, leżaki, ławki oraz dużo zieleni.

Reklama