Rzeszów - Środa, 21.05.2025
Reklama

W rzeszowskim ratuszu gościli przedstawiciele Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek spotkał się w środę z przedstawicielami Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina (UNIC) oraz z członkami Prezydium Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Tematem spotkania była pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz obecność wojsk w Rzeszowie i okolicach.

Celem wizyty przedstawicieli Rady i Prezydium w Rzeszowie było poznanie tego, jak samorząd oraz mieszkańcy radzą sobie z napływem uchodźców, jak wygląda pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy opuścili swoją ojczyznę i zdecydowali się na przyjazd do Polski. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas środowego spotkania w ratuszu przedstawił sytuację miasta. – Chciałbym podkreślić ogromną i ważną rolę jaką odegrali mieszkańcy naszego Rzeszowa, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zarówno tym, którzy zdecydowali się u nas pozostać na dłużej jak i tym, którzy byli u nas kilka dni i zdecydowali się na dalszą podróż w głąb kraju lub też za granicę. Za to gorąco dziękuję rzeszowianom. My jako urząd utworzyliśmy punkt pomocy i informacji na dworcu kolejowym, stworzyliśmy także, w hali na Podpromiu, centrum przyjmujące i dystrybuujące pomoc dla mieszkańców Ukrainy – mówił Konrad Fijołek. – Do centrum na Podpromiu trafiała pomoc, dary zarówno od mieszkańców naszego kraju jak też i z zagranicy, także z krajów, które państwo reprezentujecie. Chciałbym, za państwa pośrednictwem, podziękować ludziom dobrej woli, mieszkańcom wielu krajów Europy za tę dobroć – powiedział prezydent Rzeszowa.

Radę i Prezydium w Rzeszowie reprezentowali Marcos Perestrello de Vascocelos  (przewodniczący Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO), Joëlle Garriaud-Maylam, Spirydion Livanos (wiceprzewodniczący ZP NATO), Ruxandra Popa (Sekretarz Generalny ZP NATO), Michał Szczerba (Współprzewodniczący Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina). W skład delegacji, która spotkała się z prezydentem Rzeszowa weszli także przedstawiciele takich państw jak: Wielka Brytania, Turcja, Rumunia, Holandia, Włochy, Norwegia, Północna Macedonia.
Reklama
Podczas spotkanie poruszono również kwestię obecności w Rzeszowie i okolicach wojsk, przede wszystkim amerykańskich. - Dzięki obecności tych żołnierzy nasi mieszkańcy czują się bezpieczniej.Rzeszowianie, gdy z nimi rozmawiam, często to podkreślają. Rzeszów w trakcie wojny w Ukrainie stał się miejscem szczególnym, rozpoznawalnym na mapie świata. O roli naszego miasta świadczą nie tylko wizyty najważniejszych polityków światowych ale także międzynarodowych organizacji zajmujących się także pomocą. Mam tu na myśli m.in. UNICEF, ONZ UNHCR – mówił prezydent Rzeszowa.

Joëlle Garriaud-Maylam w swoim wystąpieniu podkreślała ogromną pracę jaką wykonali mieszkańcy i samorząd Rzeszowa po wybuchu wojny w Ukrainie. Michał Szczerba zwracał uwagę na sprawne prace parlamentarne, dzięki którym szybko udało się przygotować i wprowadzić w życie regulacje prawne dotyczące pomocy uchodźcom. – Należy pamiętać o tym, że obecnie wchodzimy w kolejny etap kryzysu uchodźczego. W nim będzie ważna nie tylko doraźna pomoc ale także rozwiązania długofalowe związane m.in. z edukacją, miejscami pracy – podkreślił Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wieczorna akcja rzeszowskiej policji. Poszukiwali dwóch nastolatek

RZESZÓW. Blisko 50 policjantów szukało wczoraj dwóch zaginionych nastolatek.

Rzeszów

Złe informacje dla Ratusza ws. powiększenia Rzeszowa, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

RZESZÓW. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia rządu.

Rzeszów

Budowa parkingu wielopoziomowego na Podpromiu możliwa najwcześniej w 2020 roku

RZESZÓW. Miasto informuje, że pod inwestycje została już wykonana robocza koncepcja realizacji.

Rzeszów

Mieszkańcy protestują ws. wodnego placu zabaw. Prezydent Rzeszowa: zróbcie konsultacje

RZESZÓW. Ratusz w przypadku negatywnej oceny, poszuka nowego miejsca dla wodnego placu zabaw. 

Rzeszów

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW, POLSKA. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

NFZ zaprasza do Podkarpacia na zabiegi usunięcia zaćmy. Kuszą krótkimi terminami oczekiwania

RZESZÓW. Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 45 dni.

Rzeszów

I etap rekrutacji na Politechnice Rzeszowskiej zakończony. Jakie były najbardziej oblegane kierunki?

RZESZÓW. W I etapie w Systemie Internetowej Rekrutacji znalazło się 6992 osób zarejestrowanych maturzystów.

Reklama