Rzeszów - Piątek, 13.03.2026
Reklama

W strefie Rzeszów-Dworzysko powstaje nowy budynek straży pożarnej

Dodano: 18.09.2019 r.

fot. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
fot. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
RZESZÓW. W strefie Rzeszów – Dworzysko powstaje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Aktualnie rozpoczynają się prace wykończeniowe.

17 września, w strefie Rzeszów-Dworzysko odbył się briefing prasowy, podczas którego została podsumowana dotychczasowa realizacji inwestycji rzeszowskich strażaków. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz komendant miejski PSP w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2017 r. Dzięki środkom finansowym prezydenta Miasta Rzeszowa wykonana została dokumentacja projektowa. Na początku 2018 r. uzyskano pozwolenie na budowę obiektów straży pożarnej, w kwietniu ogłoszony został przetarg w wyniku, którego wyłoniony został generalny wykonawca tj. firma Baudziedzic z siedzibą w Rudnej Małej, który realizuje całość inwestycji tj. budynek główny wraz z placami wewnętrznym i zewnętrznym, wspinalnię służącą m.in. do suszenia i serwisu węzy strażackich oraz wielofunkcyjne boisko sportowe będące elementem wspomagającym utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej strażaków.

Umowa na realizację powyższego zadania podpisana została 4 września 2018 roku, natomiast oficjalne przekazanie terenu, placu budowy i rozpoczęcie prac ziemnych nastąpiło 11 września 2018 roku. Do końca 2018 r. wykonane zostały związane z budową fundamentów jak również główna konstrukcja budynku garażowego oraz I kondygnacja budynku administracyjno – biurowego.

Obecnie budynek strażnicy znajduje się w stanie surowym zamkniętym i rozpoczyna się następny etap inwestycji, czyli prace wykończeniowe oraz instalacyjne wewnątrz budynku. Place wewnętrzny i zewnętrzny zostały w 80 % utwardzone kostką brukową,  wykonano podbudowę pod boisko wielofunkcyjne, bieżnię oraz wybudowano dwie z trzech kondygnacji budynku wspinalni sportowej. Nowo budowana jednostka spowoduje znaczne skrócenie czasów dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej jego części, wpłynie na poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka. Zastępy ratownicze także dużo szybciej dotrą do zdarzeń na autostradzie i nowo budowanej drodze ekspresowej.
Reklama

fot. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Po zakończonych pracach budowlanych na terenie nowej jednostki znajdziemy nowoczesny budynek, składający się m.in. z części administracyjno-biurowej, sal podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo-warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej, sali edukacyjnej „OGNIK” sprzyjającej kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz komory dymowej niezbędnej do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych. Dodatkowo obiekt będzie przystosowany do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Na nowoczesną bryłę zaprojektowanego budynku składają się trzy proste, jednolite segmenty. Całość założenia dopełnia bryła obiektu wspinalni, na której zaplanowano suszarnię węży, ściankę wspinaczkową oraz infrastrukturę niezbędną do ćwiczenia sportu pożarniczego. Budowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3, przewidziano na lata 2018-2020 w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”.

Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wielka inwestycja drogowa zakończona. 17 lutego otwarcie Wisłokostrady

RZESZÓW. Jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat realizowanych w Rzeszowie dobiegła końca. We wtorek, 17 lutego odbędzie się oficjalne otwarcie tzw. Wisłokostrady, czyli drogi, która połączyła aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą.

Rzeszów

Wmurowano kamień węgielny pod budowę PCLA. Wykonano już 65 proc. prac

RZESZÓW. W piątek na budowie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki odbyła się uroczystość wmurowania symbolicznego kamienia węgielnego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, na czele z prezesem Sebastianem Chmarą.

Rzeszów

Rzeszów walczy ze śniegiem. Najnowszy raport z akcji „Zima”

RZESZÓW. Intensywne opady śniegu, które rozpoczęły się w nocy z 13 na 14 lutego, postawiły w gotowości miejskie służby w Rzeszowie. Ratusz przekazał raport z dzisiejszych działań.

Rzeszów

Seria wypadków w powiecie rzeszowskim. Dwie osoby poszkodowane

RZESZÓW. Do trzech wypadków doszło w czwartek na ulicach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. W zdarzeniach poszkodowane zostały dwie osoby. Rzeszowscy policjanci apelują o rozwagę na drodze.

Rzeszów

Nowa droga połączy dwa rzeszowskie osiedla. Ogłoszono przetarg

RZESZÓW. Miasto poszukuje wykonawcy ponad 800-metrowego fragmentu drogi, która połączy osiedla Kotuli i Staroniwa. Rozstrzygnięcie przetargu ma się odbyć wczesną wiosną. Inwestycja częściowo będzie realizowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Przejechał przez opadające rogatki, uderzył w budynek i uciekł. Był pijany

RZESZÓW. Blisko 2 promile alkoholu w organizmie miał 33-letni mieszkaniec Rzeszowa, który z dużą prędkością przejechał przez przejazd kolejowy, mimo opadających rogatek, a następnie uderzył w budynek i ogrodzenie prywatnej posesji. Po...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów na rondzie Kuronia. 4 osoby w szpitalu

RZESZÓW. Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Kierujący skodą przejechał przez rondo na wprost, a następnie zderzył się z bmw.

Rzeszów

Blisko 2,5 mln zł na nowe place zabaw przy rzeszowskich żłobkach

RZESZÓW. Blisko 2,5 mln zł otrzymał Rzeszów na modernizację i unowocześnienie placów zabaw w dziesięciu rzeszowskich żłobkach. Środki pochodzą z rządowego programu „Aktywne Place Zabaw”. Na całym Podkarpaciu projekt obejmie łącznie 23...

Reklama