Rzeszów - Czwartek, 02.04.2026
Reklama

W weekend dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w całym Rzeszowie

Dodano: 24.08.2023 r.

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Trwają badania, które mają wykazać, czy w miejskiej wodzie faktycznie występuje bakteria legionella. Ratusz podjął jednak działania prewencyjne: na sobotę i niedzielę 26 i 27 sierpnia zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej. To standardowa, nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jedynie wyczuwalna większa ilość chloru.

W związku z zachorowaniami na legionellozę w rzeszowskich i podkarpackich szpitalach, władze Rzeszowa powołały sztab kryzysowy. Spotkania odbywają są codziennie, a ich celem jest podjęcie działań prewencyjnych w przypadku, gdyby trwające badania wykazały obecność bakterii legionella w miejskiej sieci wodociągowej.

- Na tę chwilę nie ma żadnych informacji sugerujących, że to właśnie miejskie wodociągi są źródłem zakażeń. Miasto postanowiło jednak na wszelki wypadek przeprowadzić dezynfekcję sieci - informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Reklama
W sobotę 26 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia nastąpi płukanie. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci.

- Jest to standardowa procedura, która nie zagraża zdrowiu mieszkańców. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecamy przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji - tłumaczy Bartosz Gubernat.

Badania nad obecnością legionelli w wodzie z rzeszowskiego wodociągu prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Wyniki będą dostępne początkiem przyszłego tygodnia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W rejonie Kopca Konfederatów Barskich powstanie ogromny park

RZESZÓW. Miasto planuje utworzenie potężnego parku w rejonie Kopca Konfederatów Barskich. Trwają również prace nad poszerzeniem terenów zielonych w Rzeszowie o kolejne działki w rejonie Wisłoka.

Rzeszów

Otwarcie łącznika ulic Kopisto i Wierzbowej w przyszłym tygodniu? Trwa malowanie linii

RZESZÓW. Rozpoczął się ostatni etap budowy drogi, która połączy ulice Kopisto i Wierzbową. Drogowcy malują linie. 

Rzeszów

Będzie remont budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie

RZESZÓW. Ruszył przetarg, który ma wyłonić wykonawcę projektu modernizacji zabytkowego budynku III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Szopena w Rzeszowie.

Rzeszów

Podkarpackie Targi Ślubne już w ten weekend

RZESZÓW. Na zwiedzających czeka masa inspiracji i gorące nowinki wprost z weselnego parkietu. Targi odbędą się w niedzielę w hali Podpromie.

Rzeszów

Dodatkowe patrole policji na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. 150 tysięcy złotych przekaże Rzeszów na organizację w mieście dodatkowych patroli policji. Dzisiaj w ratuszu podpisano w tym celu porozumienie.

Rzeszów

Zmiany na trzech liniach komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zapowiedział zmiany w rozkładzie jazdy linii nr 20, 22 i 53.

Rzeszów

Fontanna multimedialna do remontu

RZESZÓW. Po dwuletniej przerwie, w tym sezonie powrócą pokazy specjalne rzeszowskiej fontanny multimedialnej. Wcześniej jednak obiekt musi zostać wyremontowany.

Rzeszów

Na osiedlu Piastów będzie nowy parking

RZESZÓW. Na przełomie lutego i marca zostanie podpisana umowa na budowę nowego parkingu przy ulicy Krzywoustego.

Reklama