Reklama

Aktualności / Rzeszów

„Walczymy w interesie mieszkańców”. Śmieciarki w formie protestu spowolnią ruch w Rzeszowie?

Dodano: 26.11.2019 r.

„Walczymy w interesie mieszkańców”. Śmieciarki w formie protestu spowolnią ruch w Rzeszowie? - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Przedstawiciele spółek komunalnych z różnych miejscowości na Podkarpaciu nie wykluczają, że wyjadą śmieciarkami na ulice Rzeszowa, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw ws. polityki prowadzonej przez PGE Energie Ciepła.

26 listopada w Błażowej przy ul. Myśliwskiej spotkali się przedstawiciele spółek komunalnych, m.in. z Błażowej, Kańczugi, Sanoka oraz Strzyżowa. Głównym tematem rozmów była sytuacja do jakiej doprowadziła aktualna polityka PGE Energii Ciepła, w związku z nowymi zasadami przystępowania do przetargu na odbiór śmieci.

Problem, który notabene dotyczy również Rzeszowa, w jeszcze większym stopniu uderza w mniejsze podmioty, które w otwartym przetargu na zasadzie „kto da więcej” nie mają większych szans rywalizacji. Dodajmy, że w związku z II etapem postępowania na dostawę opadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul. Ciepłownicze nawet stolica innowacji musi walczyć o miejsce z ofertami z Warszawy oraz Łodzi.

„Tak jak pan dyrektor PGE powiedział: wolny kraj, demokracja, wolny rynek, wolne ceny, więc postanowili postępować wedle tej zasady, choć dla mnie jest to zasada, która z moralnością i etyką ma niewiele wspólnego, jeżeli chodzi o patrzenie na interesy zwykłego mieszkańca” – mówił podczas spotkania burmistrz Błażowej, Jerzy Kocój.

Podczas spotkania pojawiła się m.in. propozycja powrócenia do regionalizacji na poziomie całego województwa oraz zwiększenia limitów związanych z przetrzymywaniem odpadów oraz ich odbiorem. Przypomnijmy, że przetarg, o którym mowa mówi jedynie o odpadach o kodzie 20 03 01, zaś PGE zadeklarowało, że przyjmie ich jedynie 35 tys. ton z czego sam Rzeszów przedstawił ofertę na 30 tys. ton.REKLAMA

„Teraz pytanie, czy od 1 stycznia będziemy mieć w ogóle możliwość odstawiania gdziekolwiek odpadów na terenie województwa podkarpackiego” – tłumaczyła Jadwiga Szermach, prezes zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej.

Nie sposób było nie zauważyć, że przedstawiciele spółek komunalnych największy problem widzą w tym, że ich pisma, prośby itd. odbijają się szerokim echem w próżni. Pojawiło się także ciekawe stanowisko zebranych przedstawicieli. Mowa o możliwym proteście, który miałby polegać na spowolnianiu ruchu w Rzeszowie przez śmieciarki w rejonie urzędu marszałkowskiego i ronda Dmowskiego.

Pomysł z protestem szczególnie pochwalał Rafał Szymczakiewicz (prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kańczudze) oraz Maciej Grządziel z firmy Transprzęt, zajmującej się odbiorem i wywozem odpadów komunalnych z Sanoka.

„Trzeba podkreślić, że jesteśmy zbulwersowani, zniesmaczeni postępowaniem sejmu. To jest nie korzystne dla mieszkańców. Walczymy w interesie mieszkańców” – mówił Maciej Grządziel. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że taki protest może odbyć się 9 grudnia br.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Nowe sklepy i perfumeria na lotnisku w Jasionce - Aktualności Rzeszów

Nowe sklepy i perfumeria na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Firma Lagardere Travel Retail rozbuduje strefę komercyjno-gastronomiczną w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. W częśc...

Politechnika Rzeszowska pomoże ulepszać transport w Rzeszowie i sąsiednich gminach - Aktualności Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże ulepszać transport w Rzeszowie i sąsiednich gminach

RZESZÓW. Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą zbierać i analizować dane, a także prowadzić ankiety wśród mieszkańców...

Karpaty na Widelcu. Co zjemy na festiwalu? [MENU] - Aktualności Rzeszów

Karpaty na Widelcu. Co zjemy na festiwalu? [MENU]

RZESZÓW. Festiwal odbędzie się w dniach 24 - 25 września na rzeszowskim Rynku....

Otwarto ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej [ZDJĘCIA] - Aktualności Rzeszów

Otwarto ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mini park powstał na terenie o powierzchni 20 arów. Są tu m.in. parklety wypoczynkowe, ławki, siłownia oraz zadarzona...

Nowa poradnia urologiczna w szpitalu "na górce" - Aktualności Rzeszów

Nowa poradnia urologiczna w szpitalu "na górce"

RZESZÓW. 3 października ruszą pierwsze przyjęcia pacjentów w nowej poradni urologicznej, która powstała w Klinicznym Sz...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Wypadek na A4. Ranny 8-letni chłopiecDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Czołowe zderzenie busa z osobówką w Nowej DębieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Alfadiol alfakalcydol...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: