Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

Ważny krok w kierunku utworzenia parku dendrologicznego na Zalesiu

Dodano: /

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie park dendrologiczny. Ważnym krokiem do jego utworzenia będzie wykonanie specjalistycznych badań tego obszaru, które przeprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt tych skomplikowanych analiz to 115 tys. zł.

Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj w ratuszu Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa i prof. dr hab. n. med. Adam Reich, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na mocy tego dokumentu naukowcy z UR wykonają badania, które obejmą m.in. inwentaryzację roślin i mszaków, zbiorowisk roślinnych. Wykonana zostanie m.in. także analiza składu gatunkowego owadów ,inwentaryzacja ornitologiczna, analizy przestrzenne.

Powierzchnia przyszłego parku wyniesie 4 hektary. Istniejąca zieleń zostanie uzupełniona o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Wyznaczone zostaną ścieżki spacerowe. W parku powstaną m.in. punkty obserwacyjne fauny i flory oraz ogrody tematyczne, takie jak np. zapachowy, roślin miododajnych, przyprawowych czy leczniczych. Park będzie oświetlony, dla najmłodszych będzie też plac zabaw.

Badania prowadzone przez zespół naukowców z UR - na którego czele stoi dr inż. architekt krajobrazu Agata Gajdek - mają potrwać do końca października br. Następnie będzie można zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej.

- Park Dendrologiczny, który stworzymy na Zalesiu obejmie obszar o powierzchni 4 hektarów. Z tym, że ten teren, którym się teraz zajmujemy, traktuję jako pierwszy etap tworzenia tego pięknego zielonego miejsca. Na razie 4 hektary, ponieważ tyle mamy tam terenu miejskiego. Są natomiast sąsiednie niezagospodarowane działki, w planie zagospodarowania zarezerwowane pod zieleń, które w przyszłości będzie można dokupić, by ten park powiększyć. Cieszę się, że po raz kolejny współpracujemy z Uniwersytetem Rzeszowskim i korzystamy z wiedzy naszych naukowców – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Reklama

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Koronawirus. Od soboty Rzeszów w "żółtej strefie". Tadeusz Ferenc apeluje do mieszkańców

RZESZÓW. Od soboty, 3 października 2020 r., Rzeszów znajdzie się w tzw. “żółtej strefie”. Prezydent Rzeszowa wystosował apel do mieszkańców.

Rzeszów

KS Korona Rzeszów otrzymał wsparcie od rzeszowskiej elektrociepłowni

RZESZÓW. We wrześniu podpisana został umowa sponsoringowa pomiędzy rzeszowska elektrociepłownią a Klubem Sportowym Korona Rzeszów.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci pilotowali do szpitala samochód z rodzącą kobietą

RZESZÓW. Do niecodziennej akcji skierowani zostali policjanci rzeszowskiej drogówki. Pilotowali samochód z rodzącą kobietą do szpitala.

Rzeszów

Powstaje wirtualna mapa Rzeszowa. Będzie częścią gry komputerowej

RZESZÓW. Student Politechniki Rzeszowskie tworzy „Projekt Rzeszów” - mapę odwzorowującą stolicę województwa podkarpackiego, która będzie dodatkiem do gry komputerowej.

Rzeszów

Rzeszów opanują biegacze. W niedzielę 13. PKO Półmaraton Rzeszowski [MAPA]

RZESZÓW. W niedzielę, 27 września br. w Rzeszowie wielka impreza biegowa. Na Rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 13. PKO Półmaraton Rzeszowski organizowany przez Stowarzyszenie “Rzeszów Biega”.

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. Degustacja i kiermasz produktów pszczelarskich

RZESZÓW. Rzeszowskie Miodobranie to kolejne z działań realizowane wspólnie przez autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Rzeszów

Bezpłatnie badania mammograficzne dla mieszkanek Rzeszowa. Rusza kolejna edycja kampanii "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 24.09.2020 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i całego powiatu rzeszowskiego w wieku 50-69 lat.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. Nie żyje 70-letni rowerzysta

70-rowerzysta zginął dziś rano w zderzeniu z samochodem osobowym. Na miejscu wypadku pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.

Reklama