Rzeszów - Sobota, 05.07.2025
Reklama

Więcej budek dla jerzyków przy rzeszowskich blokach. Ptaki niemal zniknęły z terenu miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W ostatnim czasie pracownicy rzeszowskiego MZBM zawiesili dwadzieścia budek dla jerzyków na elewacji remontowanego bloku przy ul. Leszczyńskiego. Kolejnych 400 budek dla tych pożytecznych ptaków czeka na umieszczenie przy ścianach innych budynków.

Trwa akcja mająca na celu zwiększenie populacji jerzyków w obrębie miasta. Docelowo na blokach zarządzanych przez MZBM planowane jest zawieszenie blisko pół tysiąca budek lęgowych. Kilkadziesiąt z nich zostało już zawieszonych, a w magazynach czeka kolejnych 400 budek przekazanych przez Urząd Miasta.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w miejskim ekosystemie były jerzyki. Mówię „były”, bo jakiś czas temu niemal całkowicie zniknęły z krajobrazu miasta. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać, jednak nie jest ich zbyt dużo. Bardzo zależy nam na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.
Reklama
– Sama obecność ptaków w mieście ma wymiar ekologiczny, ale jerzyki wnoszą jeszcze jedną bardzo istotną korzyść. Te ptaki masowo zjadają komary. Ograniczenie liczebności tych uciążliwych owadów pozwoli z kolei na rezygnację z bardzo szkodliwych dla środowiska oprysków, podczas których giną nie tylko komary, ale wszystkie owady, w tym zapylacze – dodaje Szczepanek.

Na wszystkich budynkach Rejonów Obsługi Mieszkańców budki zostały już zawieszone – łącznie 15 sztuk. Następnych 15 zawisło na ścianie bloku przy ulicy Dąbrowskiego. Razem z budkami zawieszanymi przy ul. Leszczyńskiego będzie ich już 50.

– Liczymy, że te ptaki, które wrócą do Rzeszowa zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości – informuje prezes Szczepanek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ciała małżonków w mieszkaniu w Rzeszowie. Trwa wyjaśnianie okoliczności ich śmierci

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci małżeństwa: 70-letniego mężczyzny i 65-letniej kobiety.

Rzeszów

Z Rzeszowa na Maderę, Majorkę i Fuerteventurę. Nowa wakacyjna oferta ITAKI

​RZESZÓW/JASIONKA. Z biurem podróży ITAKA, poza tradycyjnymi kierunkami, jak Turcja, Bułgaria, Grecja czy Albania, już w przyszłym roku będzie można polecieć z Rzeszowa także do nowych, atrakcyjnych miejsc – Fuerteventury, Majorki albo...

Rzeszów

Darmowe posiłki dla potrzebujących. W Rzeszowie ruszyła akcja „Autobus ciepła”

RZESZÓW. W poniedziałek w Rzeszowie ruszyła akcja rozdawania ciepłych posiłków potrzebującym. Akcja #AutobusCiepła potrwa do połowy marca.

Rzeszów

Projekt budżetu Rzeszowa na 2022 r. Ponad 350 mln zł na inwestycje

RZESZOW. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki czy hala sportowa przy ul. Towarnickiego powstaną w ramach przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. 

Rzeszów

Zadaszone wiaty rowerowe przy dwóch rzeszowskich szkołach

RZESZÓW. Dwa zadaszone parkingi rowerowe powstaną wkrótce w Rzeszowie. Miasto szuka już wykonawcy konstrukcji.

Rzeszów

Złodziej katalizatorów zatrzymany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 28-latka podejrzanego o kradzieże katalizatorów samochodowych. Od lipca mężczyzna wyciął i ukradł katalizatory w przynajmniej ośmiu autach.

Rzeszów

Czyste powietrze w rzeszowskich przedszkolach

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku rzeszowskie przedszkola zostaną wyposażone w oczyszczacze powietrza. Właśnie ogłoszono przetarg na zakup 165 takich urządzeń.

Rzeszów

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Reklama