Rzeszów - Piątek, 04.07.2025
Reklama

Więcej budek dla jerzyków przy rzeszowskich blokach. Ptaki niemal zniknęły z terenu miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W ostatnim czasie pracownicy rzeszowskiego MZBM zawiesili dwadzieścia budek dla jerzyków na elewacji remontowanego bloku przy ul. Leszczyńskiego. Kolejnych 400 budek dla tych pożytecznych ptaków czeka na umieszczenie przy ścianach innych budynków.

Trwa akcja mająca na celu zwiększenie populacji jerzyków w obrębie miasta. Docelowo na blokach zarządzanych przez MZBM planowane jest zawieszenie blisko pół tysiąca budek lęgowych. Kilkadziesiąt z nich zostało już zawieszonych, a w magazynach czeka kolejnych 400 budek przekazanych przez Urząd Miasta.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w miejskim ekosystemie były jerzyki. Mówię „były”, bo jakiś czas temu niemal całkowicie zniknęły z krajobrazu miasta. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać, jednak nie jest ich zbyt dużo. Bardzo zależy nam na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.
Reklama
– Sama obecność ptaków w mieście ma wymiar ekologiczny, ale jerzyki wnoszą jeszcze jedną bardzo istotną korzyść. Te ptaki masowo zjadają komary. Ograniczenie liczebności tych uciążliwych owadów pozwoli z kolei na rezygnację z bardzo szkodliwych dla środowiska oprysków, podczas których giną nie tylko komary, ale wszystkie owady, w tym zapylacze – dodaje Szczepanek.

Na wszystkich budynkach Rejonów Obsługi Mieszkańców budki zostały już zawieszone – łącznie 15 sztuk. Następnych 15 zawisło na ścianie bloku przy ulicy Dąbrowskiego. Razem z budkami zawieszanymi przy ul. Leszczyńskiego będzie ich już 50.

– Liczymy, że te ptaki, które wrócą do Rzeszowa zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości – informuje prezes Szczepanek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Świąteczne miasteczko już w grudniu na rzeszowskim rynku

RZESZÓW. ​Trwają przygotowania do otwarcia świątecznego miasteczka, które stanie na rzeszowskim rynku już 4 grudnia. Poszukiwani są wystawcy.

Rzeszów

Ruszyła budowa przystanku kolejowego Rzeszów Dworzysko

RZESZÓW. Rozpoczęto prace przy budowie przystanku Rzeszów Dworzysko na trasie Rzeszów – Dębica. PKP przygotuje też 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Miejskie bieganie w Święto Niepodległości

RZESZÓW. Już po raz dziewiąty rzeszowianie pobiegną w Narodowe Święto Niepodległości. Odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla”.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Rzeszów

Rzeszów czwarty w rankingu miast "dobrych do życia"

RZESZÓW. Rzeszów znalazł się na 4. miejscu w rankingu "Gmina dobra do życia 2021", przygotowanym przez Polską Agencję Prasową,

Rzeszów

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne otwarte

RZESZÓW. 4 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego. To inwestycja za niemal 52 mln.

Rzeszów

W weekend utrudnienia przy wymianie dowodów osobistych

RZESZÓW. W najbliższą sobotę i niedzielę utrudnienia w uzyskaniu lub wymianie dowodu osobistego. Będą nowe dowody z cechą biometryczną.

Rzeszów

Kolejna akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. W najbliższy weekend Podkarpacki Urząd Wojewódzki we współpracy z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 przeprowadzi na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Reklama