Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

Dodano: 24.03.2022 r.

fot. WSPiA
fot. WSPiA
RZESZÓW. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa przygotowała 14 wykładów dla uczniów ze szkół średnich. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. Wykłady w formie on-line odbywać się regularnie od 23 marca do 5 kwietnia 2022 r. 

 „Wykłady Otwarte WSPiA” to reakcja uczelni na bieżącą sytuację na świecie i wyjście naprzeciw potrzebom młodzieży. Cykl składa się 14 wykładów udostępnianych w formie on-line od środy 23 marca do wtorku 5 kwietnia 2022 r. Wszystkie spotkania odbywać się będą zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Tematykę spotkań zaproponowali wykładowcy Uczelni – doświadczeni pracownicy naukowi oraz eksperci i praktycy m.in. prawnicy, ekonomiści oraz prawnicy służb mundurowych. 

Podczas wykładów słuchacze będą mogli dowiedzieć się czym są fake newsy i jak z nimi walczyć, co w praktyce oznaczają antyterrorystyczne stopnie alarmowe, czy wojna jest legalna oraz co to jest stan wyjątkowy. Wykładowcy WSPiA przybliżą uczniom prawa człowiek i obywatel, opowiedzą, dlaczego nieznajomość prawa szkodzi, jakie mamy prawa w dobie Covid-19, co zrobić, by być lubianym i jak studiować, żeby nie zwariować. 

 Uczestnicy spotkań przekonają się, czy własny biznes to dobry pomysł na życie oraz jak zarządzać finansami osobistymi. Podczas wykładów będzie można poznać tajemnice laboratorium kryminalistycznego, dowiedzieć się, czy przestępcą można się urodzić oraz jak w Polsce walczono z mafią. 

Aby wziąć udział w serii „Wykładów Otwartych WSPiA” należy wybrać z pełnej listy wykładów te, które zainteresują uczniów danej szkoły. Następnie nauczyciel musi zapisać klasę na dane spotkanie poprzez formularz dostępny na stronie www.wspia.eu. W dniu wybranego wykładu otwartego nauczyciel otrzyma link do spotkania na platformie MS Teams. 

 Do udziału w „Wykładach Otwartych WSPiA” w pierwszej kolejności zaproszeni zostali uczniowie szkół średnich z województwa podkarpackiego. Jednak w spotkaniach mogą uczestniczyć także szkoły z woj. lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego współpracujące na co dzień z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. 
 
Tematy „Wykładów Otwartych WSPiA”


1.         Stany nadzwyczajne. Po co? Kiedy? Jak? Dlaczego?. Prowadzący: dr hab. Krzysztof Eckhardt, prof. WSPiA, wykładowca WSPiA.
2.         „Czym są fake newsy? Czy jesteśmy przedmiotem wojny informacyjnej w mediach i Internecie?”. Prowadzący: mgr Grzegorz Ogar, wykładowca WSPiA, były funkcjonariusz ABW i Policji oraz Studenci WSPiA Bartosz Kłoda i Jakub Idzior.
3.         „ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA – co dla nas oznacza w praktyce wprowadzenie antyterrorystycznych stopni alarmowych”. Prowadzący: Gen. Józef Gdański, wykładowca WSPiA, b. komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i Olsztynie.
Reklama
4.         „Czy wojna jest legalna?”. Prowadzący: dr Marta Pietras-Eichberger- Prodziekan Kolegium Prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
5.         „Poznaj swoje prawa jako człowiek i obywatel”. Prowadzący: dr Małgorzata Babula- Prodziekan Kolegium Administracji w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
6.         „Nieznajomość prawa szkodzi, na co musisz zwrócić uwagę, wchodząc w dorosłość”. Prowadzący: mgr Ewa Kojder- Adwokat, wykładowca WSPiA.
7.         „Biznes mój pomysł na życie”. Prowadzący: dr Mirosław Kurek- Prodziekan ds. studenckich w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
8.         „Co zrobić, by zjednać sobie ludzi i być lubianym”. Prowadzący: dr Leszek Gajos- socjolog, wykładowca WSPiA.
9.         „Świat w dobie Covid-19: czego Ci nie wolno, a co musisz”. Prowadzący: dr Maciej Kobak- Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, wykładowca WSPiA.
10.       „Jak studiować, żeby nie zwariować?”. Prowadzący: dr Lech Żukowski – Psycholog, prawnik z wykształcenia, wykładowca WSPiA.
11.       „Mój portfel – moja sprawa – jak zarządzać finansami osobistymi”. Prowadzący: mgr Daniel Buś – asystent WSPiA.
12.       „Czy przestępcą można się urodzić? Poznaj tajniki kryminologii”. Prowadzący: dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska, Prodziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wykładowca WSPiA, b. Prorektor Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie.
13.       „Poznaj tajemnice laboratorium kryminalistycznego”. Prowadzący: mgr Andrzej Bodzioch, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, wykładowca WSPiA.
14.       „Jak w Polsce walczono z mafią. Czym jest ciemna liczba przestępstw”. Prowadzący: dr Robert Bałdys, b. zastępca Komendanta Stołecznego Policji, wykładowca WSPiA.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

98 załóg zgłoszonych do Marma 29. Rajdu Rzeszowskiego

98 załóg - 82 z Polski, 13 ze Słowacji oraz po jednej z Finlandii, Czech i Węgier - znalazło się na opublikowanych w środę listach zgłoszeń do MARMA 29. Rajdu Rzeszowskiego, inauguracyjnej...

Rzeszów

Rozpoczyna się remont ul. Lisa Kuli

RZESZÓW. Wszystko wskazuje na to, że lada moment rozpocznie się remont, który wiąże się z wyłączeniem z użytku dwóch pasów ruchu.

Rzeszów

Derby Rzeszowa o I ligę!

RZESZÓW. Po wtorkowych finałach baraży o I ligę piłkarską wiemy, że Rzeszów będzie miał swojego reprezentanta na zapleczu Ekstraklasy. Otwartym pozostaje pytanie: czy będzie to Stal Rzeszów czy Resovia?

Rzeszów

Prawie 1000 pytań wykonawców odnoście wykonania RCK

RZESZÓW. Przetarg na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które ma kosztować ponad 90 mln zł, ruszył w czerwcu br. 

Rzeszów

Okradł drogerie. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności

RZESZÓW. Mężczyzna w lipcu okradł dwie drogerie. Jeden ze sklepów okradł dwukrotnie. 

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska utworzyła specjalną grupę na Facebooku dla kandydatów na studia

RZESZÓW. 1 lipca Politechnika Rzeszowska rozpoczęła rekrutację elektroniczną na studia. Przyszli studenci mogą wybierać spośród 30 kierunków studiów na 7 wydziałach. 

Rzeszów

Prawoskręt na ul. Słowackiego po raz... trzeci

RZESZÓW. To już trzecie podejście władz miasta do przetargu na budowę prawoskrętu z ul. Słowackiego w kierunku ul. Szopena. Czy tym razem uda się znaleźć wykonawcę?

Rzeszów

Kamienica przy al. Piłsudskiego w posiadaniu dewelopera

RZESZÓW. 30 czerwca br. ukazało się oficjalne zarządzenie, w którym ustala się, że budynek przy ul. Piłsudskiego 5 zostanie użyczony na czas nieoznaczony na rzecz Developres Sp. z o.o.

Reklama