Rzeszów - Poniedziałek, 19.01.2026
Reklama

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

Dodano: 02.01.2023 r.

fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych ludzi, których ma zachęcać do poznania dokonań Łukasiewicza – informuje Urząd Marszałkowski.
 
Ławeczka Łukasiewicza to kolejna z wielu inicjatyw realizowanych w zeszłym roku na Podkarpaciu z okazji obchodów Roku Łukasiewicza. Ławeczkę zaprojektowała i wykonała podkarpacka firma. W jej centralnym punkcie umieszczono replikę lampy naftowej w skali 5:1 wykonaną ze szkła i obudowaną łącznikami z mosiądzu, co nawiązuje do pierwowzoru. Wokół lampy wykonano siedzisko stalowe pokryte okładziną z klepek dębowych. Wewnątrz lampy zamontowano ekran wyświetlający płomień, natomiast w dolnej części znajduje się płyn imitujący naftę.
 
Ignacy Łukasiewicz był m.in. założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie. Urodził się i zmarł na Podkarpaciu, ale działał również w województwie małopolskim, w Gorlicach, gdzie przeprowadzał doświadczenia z naftą i to tam zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.
 
Reklama
- O Ignacym mówiono, że był człowiekiem „który lampą i sercem rozświetlał ludziom życie”, więc jako podkarpacka społeczność wychowana na dorobku Łukasiewicza, uznaliśmy, że też powinniśmy podzielić się światłem. I tak narodził się pomysł „ławeczki Łukasiewicza”, która stanęła obok budynku Urzędu Marszałkowskiego, a która jest symbolem upamiętniającym postać Ignacego i dającym możliwość poznania jego działalności przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu – mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.


 
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W niedzielę X edycja Festiwalu Biegowego Pratt&Whitney. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Około 1200 osób weźmie udział w jubileuszowej X edycji Festiwalu Biegowego Pratt&Whitney, który odbędzie się w najbliższą niedzielę na ulicach Rzeszowa. W wydarzeniu wezmą udział biegacze z całej Polski.

Rzeszów

Budowa nowego żłobka w Rzeszowie na ukończeniu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace wykończeniowe na budowie nowego rzeszowskiego żłobka. Placówka powstaje przy ul. Jachowicza na os. Drabinianka.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowoczesne laboratorium diagnostyczne [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy ul. Okulickiego 12 w Rzeszowie powstało nowoczesne laboratorium Diagnostyki, które jest zarazem nową siedzibą grupy. Przy placówce został otwarty punkt pobrań dla pacjentów, czynny przez 7 dni w tygodniu.

Rzeszów

S19 Rzeszów Południe – Babica. Koniec produkcji elementów obudowy tunelu

RZESZÓW. Zakończyła się produkcja elementów obudowy tunelu, który powstaje na trasie S19 Rzeszów Południe - Babica. Łącznie wyprodukowano 22 700 segmentów.

Rzeszów

Zabójstwo w Boguchwale. Podejrzany usłyszał zarzut i został aresztowany

RZESZÓW. Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie przedstawiła zarzut zabójstwa 36-letniemu Łukaszowi R. Mężczyzna jest podejrzany o podpalenie drewnianej altany, w której znajdował się jego 31-letni znajomy. Ofiara nie zdążyła opuścić płonącego budynku –...

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontrolowali buspasy. 55 kierowców złamało przepisy

RZESZÓW. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie prowadzili działania kontrolne na buspasach. Akcja odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. 55 kierowców złamało przepisy.

Rzeszów

Dachowanie busa na A4 w Terliczce. 47-letnia kobieta zginęła na miejscu

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj po południu na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Terliczka. W wyniku dachowania busa, śmierć poniosła 47-letnia kobieta. Utrudnienia w miejscu trwały prawie do godz. 21:00.

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce idzie na rekord. Już 1 mln pasażerów w 2025 roku

RZESZÓW/JASIONKA. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka odprawił 1-milionowego pasażera, osiągając ten wynik szybciej niż kiedykolwiek w historii lotniska. Przypomnijmy, że rok temu stało się to niemal dwa miesiące później bo 11 listopada 2024 r.

Reklama