Rzeszów - Piątek, 14.11.2025
Reklama

Wykładowca WSIiZ o kolonizacji Marsa w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science"

Dodano: 11.05.2021 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. W najnowszym numerze czasopisma naukowego „Science” można przeczytać artykuł autorstwa dr Konrada Szocika z Katedry Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Tekst „The biologically optimized spacefarer” powstał na zaproszenie redakcji magazynu.

Dr Konrad Szocik, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, jest pracownikiem Katedry Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i od lat zajmuje się między innymi zagadnieniami związanymi z przyszłością człowieka w kosmosie.

W swoim artykule recenzyjnym opublikowanym na łamach czasopisma „Science”,  dr Szocik omawia dość radykalną koncepcję amerykańskiego genetyka Christophera E. Masona, który proponuje 500-letni plan kolonizacji kosmosu za pomocą modyfikacji genetycznej. Dr Konrad Szocik w swoim tekście wskazuje na to, że o ile sama idea ocalenia gatunku ludzkiego jest wartościowa, a radykalna modyfikacja genetyczna może okazać się jedynym środkiem, który umożliwi przetrwanie ludzkości w kosmosie, to jednak większą uwagę powinniśmy zwracać na jakość życia, a nie tylko na samo przetrwanie. Tym bardziej że plan, o którym mówi Mason, o ile w ogóle kiedykolwiek miałby zostać zrealizowany, oznaczałby radykalną zmianę warunków życia przyszłych pokoleń, podejmowaną oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Całość artykułu z czasopisma “Science” można przeczytać TUTAJ.
Reklama
„Science” jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, w 1880 roku założył je Thomas Edison. Wyróżnikiem magazynu jest wysoka jakość tekstów oraz procedura oceny przez niezależnych ekspertów. Czasopismo jest wydawane przez American Association for the Advancement of Science.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowy sezon lotniska w Jasionce. 25 proc. wzrost liczby podróżnych

RZESZÓW. W trakcie tegorocznego sezonu wakacyjnego, największą popularnością cieszyły się loty do Turcji.

Rzeszów

21-latek groził kierowcy rewolwerem, bo ten mrugnął mu światłami

Do zdarzenia doszło 25 września ok. godz. 18.30 na ul. Witosa w Rzeszowie.

Rzeszów

Plany miasta zakładają budowę kolejnego dworca. Znajdzie się przy ul. Kochanowskiego

RZESZÓW. Dworzec autobusowy przy ul. Kochanowskiego miałby obsługiwać połączenia regionalne. 

Rzeszów

Przy wjeździe na przystanek kolejowy Rzeszów Zachodni 36-latek rzucił się pod pociąg

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło dzisiaj około godz. 9.30 w Rzeszowie w rejonie ul. Warszawskiej, przy wjeździe na przystanek kolejowy Rzeszów Zachodni.

Rzeszów

Biuro turystyczne Neckermann ogłosiło upadłość. Ile rzeszowskich klientów ucierpi?

RZESZÓW, POLSKA. Czterech turystów z Rzeszowa przebywa na wakacjach z biura podróży Neckermann Polska.

Rzeszów

Rusza akcja „Przejezdne skrzyżowania”. Dziewięć skrzyżowań w Rzeszowie pod monitoringiem policji

RZESZÓW. Celem działań ma być wyeliminowanie utrudnień w ruchu na skrzyżowaniach.

Rzeszów

Cztery linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem jazdy

RZESZÓW. Zmiany, jakie wprowadza Zarząd Transportu Miejskiego, wynikają z konsultacji z Radą Osiedla Załęże.

Rzeszów

Siostra Anastazja, Korwin-Piotrowska i Bonda na Świątecznych Targach Książki w Millenium Hall

RZESZÓW. W Millenium Hall gościć będą takie wydawnictwa jak Agora, Znak, Czarne, PWN, Marginesy, Lingea oraz Dreams.

Reklama