Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA
Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Do budowy betonowej obudowy pierwszej nawy wykorzystano nieco ponad 11 tysięcy segmentów betonowych, tzw. tubingów, z których powstały pierścienie (ringi) tunelu. Produkcja elementów odbywała się w specjalnie przygotowanej hali prefabrykacji w Lutoryżu. Stamtąd tubingi transportowano do maszyny TBM i montowano na bieżąco w trakcie drążenia.

Zakończenie obudowy lewej nawy nastąpiło po jej historycznym wydrążeniu tunelu. 10 grudnia br. maszyna TBM „Karpatka” przebiła się do portalu północnego, kończąc drążenie pierwszej nawy o długości ponad 2200 metrów. Był to jeden z najważniejszych momentów realizacji inwestycji oraz pierwszy tego typu projekt tunelowy w regionie realizowany przy użyciu maszyny TBM.

Reklama

Długość tunelu w Babicy wyniesie 2 255 metrów. Będzie składał się on z dwóch jednokierunkowych naw, połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie posiadała dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Obiekt jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem realizowanego 10,3-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, będącego częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Po zakończeniu drążenia kolejnym etapem będzie obrót maszyny TBM „Karpatka”, umożliwiający rozpoczęcie drążenia drugiej nawy. Termin startu tych prac zależeć będzie od wyników przeglądu technicznego maszyny, zakresu niezbędnych napraw oraz zaplanowanych modyfikacji usprawniających jej pracę. Obrót TBM „Karpatka” zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem systemu airmover na portalu północnym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kryta pływalnia ROSiR przy ul. Jałowego do przebudowy. Podpisano umowę z projektantem [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Pracownia Pro-Arch z Tychów zajmie się przygotowaniem dokumentacji projektowej dla przebudowy krytej pływalni Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Jałowego. W odnowionym obiekcie znajdą się m.in. strefa z brodzikami dla...

Rzeszów

Ruszył sezon łyżwiarski w Rzeszowie. Lodowisko w Parku Sybiraków już otwarte

RZESZÓW. Lodowisko w Parku Sybiraków na osiedlu Baranówka rozpoczęło nowy sezon łyżwiarski. Oferuje bilety bez limitu czasowego oraz zniżki na Rzeszowską Kartę Mieszkańca.

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce z prestiżowym wyróżnieniem

RZESZÓW. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów zdobył tytuł Laureata Programu Najwyższa Jakość Quality International 2025 oraz Złote Godło QI 2025 w kategorii QI SERVICES. Wyróżnienie przyznano za usługę obsługi samolotów pasażerskich...

Rzeszów

W centrum Rzeszowa montują dodatkowe ławki

RZESZÓW. Na prośbę starszych mieszkańców Śródmieścia, miasto rozpoczęło montaż kilkudziesięciu dodatkowych ławeczek przy chodnikach.

Rzeszów

Budowa parkingu z lądowiskiem przy KSW nr 2 w Rzeszowie pnie się w górę [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace na budowie wielopoziomowego parkingu z lądowiskiem przy KSW nr 2 w Rzeszowie. Po zakończeniu pierwszego etapu, obejmującego przygotowanie terenu i przebudowę infrastruktury podziemnej, wykonawca realizuje już konstrukcję głównej bryły...

Rzeszów

Tylko 50 m do wydrążenia nitki lewej tunelu na S19 Rzeszów Południe – Babica. Zobacz FILM z przejazdu

RZESZÓW. GDDKiA opublikowała film z przejazdu pierwszą nawą tunelu na S19 Rzeszów Południe – Babica. Maszynie TBM Karpatce pozostało tylko 50 metrów do ukończenia procesu drążenia.

Rzeszów

Miasto rozdaje prezenty za meldunek

RZESZÓW. 1 grudnia startuje akcja „Melduję się po kawę”, w ramach której Miasto Rzeszów będzie zachęcać wszystkich, którzy mieszkają, pracują lub studiują w Rzeszowie, a wciąż nie są tu zameldowani, do oficjalnego...

Rzeszów

Rzeszowski Rynek zmienia się w Świąteczne Miasteczko. Otwarcie tuż, tuż [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W sercu Rzeszowa trwa budowa Świątecznego Miasteczka. Uroczyste otwarcie połączone z włączeniem świątecznych iluminacji i choinki odbędzie się w najbliższy piątek, 5 grudnia.

Reklama