Rzeszów - Wtorek, 28.10.2025
Reklama

Zakończyła się ważna inwestycja na lotnisku w Jasionce

Dodano: 23.10.2025 r. / Redakcja

fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka
fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

RZESZÓW. Zakończyła się przebudowa 700-metrowego odcinka drogi startowej na podrzeszowskim lotnisku. Inwestycja, realizowana w ramach unijnego programu Connecting Europe Facility (CEF), została ukończona trzy tygodnie przed terminem. Dzięki temu Port Lotniczy Rzeszów–Jasionka im. Rodziny Ulmów przywrócił pełną eksploatację pasa o długości 3200 metrów.

- Dziś możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteśmy gotowi. Cała długość naszego pasa startowego jest w pełnej dyspozycji przewoźników i pasażerów. Zakończenie przebudowy to nie tylko techniczny sukces, ale przede wszystkim gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu operacji lotniczych. Tym samym lotnisko jest gotowe obsługiwać rosnący ruch w segmencie pasażerskim i cargo – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Za realizację robót odpowiadała firma Strabag. W trakcie ich wykonywania lotnisko było cały czas funkcjonalne, a prace budowlane były prowadzone w taki sposób, by nie zakłócać bieżących operacji lotniska.

- Prace przy tak strategicznym obiekcie jak droga portu lotniczego wymagają precyzji, doświadczenia i ścisłej koordynacji. Przebudowę 700-metrowego odcinka prowadzimy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i najwyższych standardów jakości – podkreślał we wrześniu br. Janusz Bucior, przedstawiciel firmy Strabag.

Z kolei podczas dzisiejszej konferencji, Paweł Wołowiec, kierownik robót drogowych w firmie Strabag podkreślił, że „zakres wykonanych prac gwarantuje, że zmodernizowana infrastruktura będzie służyć lotnictwu przez kolejne dekady, spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa i funkcjonalności”.

Realizacja inwestycji trwała 19 tygodni. W tym czasie port lotniczy obsłużył ponad 6847 operacji w tym 3417 odlotów i 3430 przylotów.

Reklama

Dodatkowo przez cały okres trwania przebudowy, bez żadnych ograniczeń lądowały samoloty szerokokadłubowe.

Droga startowa na podrzeszowskim lotnisku jest jedną z najdłuższych w kraju. Jej długość wynosi 3200 metrów. Po przebudowie mogą z niej korzystać wszystkie rodzaje statków powietrznych, bez żadnych ograniczeń.

Zmodernizowany odcinek wyposażony został w nowoczesną infrastrukturę techniczną, nową kanalizację kablową, przebudowaną sieć kanalizacji deszczowej i wodociągowej przeciwpożarowej oraz oświetlenie nawigacyjne w technologii LED wraz z zaktualizowanym systemem sterowania z wieży.

Przy progu 27 wykonano pełnych gabarytów płaszczyznę do zawracania z oświetleniem nawigacyjnym i oznakowaniem poziomym.

- Pełna dostępność drogi startowej o długości 3200 metrów to ogromny atut dla całego regionu. To potencjał do obsługi nowych połączeń, większych samolotów i intensywniejszego ruchu cargo. Nowoczesna, w pełni sprawna infrastruktura lotniskowa to fundament rozwoju gospodarczego Podkarpacia i klucz do otwierania naszego regionu na świat - zaznacza Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wartość projektu to 113,8 mln zł, z czego znaczną część stanowią środki unijne z programu „Łącząc Europę” 2021–2027 (CEF Military Mobility). Równolegle trwa II etap budowy równoległej drogi kołowania, którego zakończenie planowane jest na III kwartał 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Finał kampanii „Rowerowy Maj 2025”. Rajd ulicami Rzeszowa oraz piknik na Bulwarach [możliwe utrudnienia w ruchu]

RZESZÓW. Przed nami wielki finał kampanii Rowerowy Maj 2025. Z tej okazji w niedzielę, 15 czerwca głównymi ulicami Rzeszowa przejedzie wielki rajd rowerowy. Organizatorzy przewidują udział kilkuset rowerzystów. Miejscami mogą wystąpić czasowe...

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontrolowali samochody, które emitują za dużo spalin

RZESZÓW. Ponad 70 pojazdów skontrolowali rzeszowscy policjanci z wydziału ruchu drogowego w ramach działań pn. „Cichy i czysty Rzeszów”.

Rzeszów

Pilne ostrzeżenie ZTM! Fałszywe informacje o kartach na bezpłatne przejazdy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie opublikował ważny komunikat dotyczący fałszywych kart transportowych oferowanych w internecie, które rzekomo mają uprawniać do bezpłatnych przejazdów rzeszowską komunikacją miejską.

Rzeszów

Mostem Załęskim pojedziemy jeszcze w tym miesiącu. Kończy się I etap budowy Wisłokostrady

RZESZÓW. Prace przy zakończeniu I etapu budowy Wisłokostrady, czyli drogi od al. Tadeusza Rejtana do ul. gen. Maczka są już na finiszu. Jak zapewnia Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, jeszcze w tym miesiącu...

Rzeszów

Nowe połączenie lotnicze z Rzeszowa do Grecji

SkyUp Airlines uruchomiło nowe, regularne połączenie lotnicze z Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka do greckiego Heraklionu – serca słonecznej Krety. Loty odbywają się we wtorki.

Rzeszów

Zdewastował autobus miejski, miał ponad 2,5 promila alkoholu

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 39-letniego mieszkańca województwa lubuskiego, który uszkodził autobus komunikacji miejskiej. Mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Straty oszacowano na blisko 50 tys. zł.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na torach w Boguchwale. Nie żyje mężczyzna

BOGUCHWAŁA. Rzeszowscy policjanci pracują nad ustaleniem szczegółów tragicznego zderzenia, do którego doszło dziś rano na torach kolejowych w Boguchwale. Mężczyzna został śmiertelnie potrącony przesz pociąg.

Rzeszów

Kilka rzeszowskich dróg osiedlowych zyska nowe nawierzchnie asfaltowe

RZESZÓW. Nowe asfaltowe nawierzchnie będą już niedługo układane m.in. na ul. Śnieżnej na os. Budziwój, ul. Dębickiej na os. Przybyszówka, ul. Kalinowej na os. Bzianka.

Reklama