Rzeszów - Wtorek, 28.10.2025
Reklama

Zespół PRz Racing Team zaprezentował nowy bolid PMT-03

Dodano: 27.02.2021 r.

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zespół PRz Racing Team 20 lutego br. oficjalnie zaprezentował swoją najnowszą konstrukcję PMT-03. To już trzeci bolid wyścigowy w warsztacie, którego projekt w zeszłym roku wywalczył dla zespołu drugie miejsce w kategorii Business Presentation podczas zawodów Formula Student Virtual Event 2020. 

PRz Racing Team jako Studenckie Koło Naukowe na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej funkcjonuje od 2013 r. Opiekunem koła jest dr inż. Piotr Strojny. Zespół wyścigowy co roku przygotowuje się do interdyscyplinarnych zawodów międzynarodowych Formuła Student odbywających się na torach F1. Od początku swojej działalności zbudował trzy autorskie konstrukcje bolidów wyścigowych. Wystartowały one dotychczas w ośmiu europejskich edycjach zawodów, m.in. na torach Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Holandii czy Hiszpanii, oraz w amerykańskiej edycji zawodów online. Każdy kolejny bolid ma za zadanie podnieść wiedzę i kompetencje, co przekłada się na zwiększenie zaawansowania technologicznego. 

Trzy zbudowane przez zespół konstrukcje kwalifikują się jako bolidy klasyfikacji spalinowej, o maksymalnej regulaminowej pojemności 710 cm3. Silnik zastosowany w najnowszym bolidzie osiąga 85KM, prędkość 100 km/h bolid osiąga w około 4 s. Jednym z głównych celów konstrukcyjnych trzeciego bolidu była minimalizacja masy całkowitej. Samochód waży 215 kg, czyli w porównaniu z poprzednią konstrukcją całkowitą masę pojazdu zredukowano o 20 kg. Aby zrealizować ten cel, zespół zastosował takie materiały, jak wytrzymałe stopy aluminium, tytan, kewlar, aramid oraz włókno węglowe. Konstrukcja nośna jest oparta na rurach ze stali chromowo-molibdenowej o zwiększonej wytrzymałości, a przy doborze zoptymalizowanych, zgodnych z regulaminem średnic oraz grubości ścianek zespół zwiększył sztywność skrętną konstrukcji dwukrotnie przy zachowaniu masy ramy poprzedniego bolidu, czyli PMT-02. W projekcie PMT-03 dużą uwagę zwrócono na poprawę właściwości jezdnych przez użycie nowych 10-calowych opon o poprawionej charakterystyce i opracowanie nowej kinematyki zawieszenia.
Reklama
Nowy samochód posiada również wiele zaawansowanych modułów pomiarowych oraz modułów przesyłu danych, dzięki czemu zespół może odczytywać parametry pracy pojazdu w czasie rzeczywistym z każdego miejsca z dostępem do Internetu za pomocą autorskich aplikacji.

Realizacja projektu zajęła 334 dni i była podzielona na trzy fazy: projektu, wykonawczą i testową. Nad konstrukcją pracowało 45 osób. W projekt zaangażowało się 50 partnerów, m.in. BorgWarner, Rofa Polska Sp. z.o.o., Omni3d, Reskart Racing: Gokarty Rzeszów, MESco SP. z.o.o., CP Trade, RQS Polska, Cadspol, Ecu Master, Lion Wrap, SpeedFloor.

PMT-03 jest w fazie przygotowania na zawody w 2021 r. W planach są starty w edycji włoskiej, holenderskiej i czeskiej Formuły Student. Obecnie studenci pracują nad najnowszą konstrukcją bolidu, który docelowo ma wystartować w zawodach w 2022 r.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Młodociany „diler” został zatrzymany przez policjanta w cywilu na rzeszowskich bulwarach

RZESZÓW. W dzień wolny od pracy jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie napotkał młodego sprzedawcę narkotyków, na bulwarach w Rzeszowie. Młody przestępca prosił nieznajomego, by upewnił się, że na moście nie...

Rzeszów

Regionalne produkty prosto od producentów. W sobotę Podkarpacki Bazarek w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 100 wystawców z Podkarpacia wystawi swoje produkty podczas najbliższego Podkarpackiego Bazarku, który odbędzie się w sobotę, 20 września w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowska Plaza obchodzi 20-lecie. Z okazji urodzin przygotowano moc atrakcji

RZESZÓW. 20 września 2025 r. Centrum Handlowe Plaza Rzeszów obchodzi swoje 20. urodziny. Z tej okazji porzygotowano liczne atrakcje dla klientów, w tym wyste[y artystyczne i konkursy.

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności [PROGRAM]

RZESZÓW. Już po raz dziewiętnasty stolica Podkarpacia przyłącza się do akcji Europejskiego Tygodnia Mobilności, czyli kampanii dotyczącej zrównoważonej mobilności.

Rzeszów

Dachowanie samochodu w Kamieniu. 5 osób trafiło do szpitala

RZESZÓW. Najprawdopodobniej nadmierna prędkość była przyczyną wypadku, do którego doszło wczoraj w Kamieniu. 5 osób trafiło do szpitala.

Rzeszów

W sobotę ulicami Rzeszowa przejdzie Marsz Równości. Wystąpią utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę, 13 września, ulicami Rzeszowa przejdzie „Marsz Równości ". Fragmenty niektórych ulic zostaną całkowicie zamknięte. Przemarsz zabezpieczać będą funkcjonariusze rzeszowskiej policji.

Rzeszów

Na osiedlu Mieszka I powstaje strefa relaksu. Posadzą ponad 3 tys. roślin

RZESZÓW. Już wkrótce mieszkańcy osiedla Mieszka I zyskają nowe miejsce do wypoczynku. Trwa budowa strefa relaksu. Zadanie realizowane jest w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama