Rzeszów - Piątek, 20.03.2026
Reklama

Zieleń zamiast betonu. W centrum Rzeszowa powstaje nowy ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

Dodano: 05.05.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Na terenie przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej (dawnej Willi Januszów) powstaje nowe, zielone miejsce spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Inwestycja przy ul. Jagiellońskiej realizowana jest w ramach projektu pn. „Rozwój zielonej infrastruktury i odbetonowanie powierzchni uszczelnionych w Rzeszowie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu na lata 2021 – 2027.

Jej głównym celem jest uczynienie przestrzeni przy zabytkowej Willi Januszów piękniejszej i bardziej przyjaznej dla mieszkańców. Miejsce to będzie również służyć uczestnikom wydarzeń plenerowych organizowanych w sezonie letnim przy Estradzie Rzeszowskiej.

Inwestycję o wartości nieco ponad 526 tys. zł realizuje wyłoniona w przetargu firma OBO Polska.

Zadanie obejmuje m.in. wykonanie ciągów komunikacyjnych z płyt z betonu architektonicznego oraz z nawierzchni przepuszczalnej mineralno – żywicznej, montaż elementy małej architektury, w tym ławek, koszy na śmieci, pergoli oraz domki dla owadów.

Reklama

Największą i najważniejsza część ogrodu będzie stanowiła zieleń. Zostanie tu posadzonych około 1,6 tysiąca roślin – m.in.: wiśnie karłowate, graby oraz różnorodne krzewy i byliny.

Nowy ogród w centrum Rzeszowa ma być gotowy do końca sierpnia tego roku.

***

Historia budynku przy ul. Jagiellońskiej 24 jest ściśle związana z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, który działał w Rzeszowie w latach 1886 – 1951. Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny Janusz, żony Edwarda Janusza.

W sąsiedztwie budynku przed wielu laty znajdowały się ogrody, stąd pomysł, aby przywrócić w tym miejscu zieleń i stworzyć przestrzeń dla mieszkańców z przeznaczeniem m.in. na koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ukradł alkohol, zaatakował sprzedawcę i uszkodził samochód. Został aresztowany

RZESZÓW. 30-letni mieszkaniec Rzeszowa najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym.

Rzeszów

Więcej miejsc w rzeszowskich żłobkach. Otwarto nową filię "Calineczki"

RZESZÓW. W Rzeszowie stworzono 60 dodatkowych miejsc w miejskich żłobkach. Na os. Budziwój powstała też nowa filia żłobka „Calineczka”, która przyjmie 25 dzieci. To inwestycja sfinansowana zarówno ze środków własnych miasta jak...

Rzeszów

Jakiego aquaparku chcą mieszkańcy Rzeszowa? Znamy wyniki konsultacji społecznych

RZESZÓW. Strefa zjeżdżalni, strefa dla dzieci oraz strefa saun – to najbardziej oczekiwane przez mieszkańców atrakcje w przyszłym parku wodnym w Rzeszowie. Tak wynika z konsultacji społecznych dotyczących tej inwestycji.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie okołoświątecznym. Jak pojadą autobusy?

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował, jak będą kursowały autobusy komunikacji miejskiej w okresie okołoświątecznym.

Rzeszów

W rejonie Lisiej Góry powstanie ogród deszczowy [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Posadzonych zostanie w nim 1700 roślin. Pojawią się również ekologiczne elementy małej architektury oraz figury z wikliny imitujące zwierzęta.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali trzech pijanych kierowców. Rekordzista miał ponad 2,6 promila

RZESZÓW. W miniony weekend rzeszowscy policjanci wyeliminowali z ruchu trzech pijanych kierowców. Niechlubny rekordzista miał ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Dwukrotnie taniej, równie jasno. Rzeszów wymienia oświetlenie na LED-owe

RZESZÓW. Ponad połowa lamp oświetlających ulice Rzeszowa należących do miasta jest już oparta na technologii LED.

Rzeszów

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. rasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Reklama