Rzeszów - Czwartek, 12.02.2026
Reklama

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

Dodano: 31.08.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Działki są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie – mówi Jolanta Kaźmierczak.  
Reklama
Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Stowarzyszenie Zupełne Dobro pomoże bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto w drodze konkursu wybrało streetworkerów, którzy będą nieśli pomoc bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie do końca 2023 roku. To Stowarzyszenie Zupełne Dobro, które będzie realizowało to zadanie we współpracy z...

Rzeszów

Ruszył program in vitro w Rzeszowie

RZESZÓW. Jego wykonawcą jest firma Parens. Program będzie realizowany do końca 2025 roku i miasto przeznacza na niego 600 tys. zł. 

Rzeszów

Boiska szkolne w Rzeszowie zmodernizowane dzięki wsparciu UNICEF

RZESZÓW. Trzy szkoły w Rzeszowie zmodernizowały swoje boiska sportowe dzięki wsparciu UNICEF. Inwestycje zostały zrealizowane w ramach projektu, którego celem jest wsparcie integracji dzieci z Polski i Ukrainy.

Rzeszów

W Racławówce powstaje ponad 400-metrowa estakada [ZDJĘCIA]

​RZESZÓW. Trwa budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica. W ramach inwestycji powstanie ponad 2-kilometrowy tunel oraz kilkanaście obiektów inżynierskich, w tym sześć estakad.

Rzeszów

Uszkodził samochód i bramę. Był pod wpływem marihuany

RZESZÓW. 20-letni mieszkaniec Rzeszowa na jednym z parkingów uszkodził inny samochód i bramę wjazdową. Okazało się, że był pod wpływem marihuany. Ponadto obowiązywał go zakaz prowadzenia pojazdów.

Rzeszów

Rzeszowski Bon Żłobkowy. Ruszył nabór wniosków

RZESZÓW. W tym roku rodzice dzieci uczęszczających do niepublicznych żłobków również mogą skorzystać z dopłaty do czesnego w ramach Rzeszowskiego Bonu Żłobkowego. Wysokość świadczenia wynosi 300 zł miesięcznie. 

Rzeszów

Głogów Małopolski gra z Orkiestrą. Na mieszkańców czeka moc atrakcji

GŁOGÓW MŁP. W programie m.in. koncerty, licytacje, morsowanie, bezpłatne badania profilaktyczne...

Rzeszów

Rusza stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. Policjanci wspólnie z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

Reklama