Rzeszów - Piątek, 27.06.2025
Reklama

Złe informacje dla Ratusza ws. powiększenia Rzeszowa, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz interweniuje w sprawie poszerzenia miasta po opinii wojewody i projekcie uchwały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozmowy nie poszły po myśli władz miasta, jednak jest światełko w tunelu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia rządu.

Przypominamy, że zgodnie z założeniami Ratusza, Rzeszów miał się powiększyć o osiem sołectw. Mowa o Malawie, Pogwizdowie Nowym, Racławówce Doły, Tajęcinie, części Trzebowniska, Jasionce, Zaczerniu oraz Nowej Wsi. Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. Wg. danych MSWiA nowymi obywatelami stolicy innowacji zostałoby 14390 osób.

Najpierw wojewoda podkarpacki i MSWiA

Komplikuje się sprawa kolejnego poszerzenia Rzeszowa. Najpierw negatywna opinia wypłynęła od wojewody podkarpackiego: „Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – czytamy w opinii Ewy Leniart.

Później, za głosem wojewody podkarpackiego, poszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które również -lekko mówiąc- niezbyt przychylnie przyjęło kolejny projekt powiększenia granic Rzeszowa. 11 lipca br., kiedy MSWiA wydało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Podobnie jak wcześniejsza opinia wojewody, ta również w całości została negatywnie zaopiniowana. Żadna z proponowanych zmian terenu nie uzyskała zielonego światła.
Reklama
Wizyta w Warszawie również bezskuteczna?

O wadze problemu stanowi fakt, że w sprawie postanowiono interweniować na samej górze, aby przypadkiem projekt uchwały nie został beznamiętnie przegłosowany podczas posiedzenia rządu. Początkowo zapowiadano wizytę w siedzibę MSWiA prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca, jednak w ostatniej chwili na posiedzenie wspólne Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego pojechał sekretarz miasta, Marcin Stopa. Towarzyszyli mu przedstawiciele sołectw, które z miłą chęcią zostałyby włączone do granic stolicy innowacji. Mowa o Malawie, Racławówce Doły i Pogwizdowie Nowym.

„Przekonywaliśmy, że polityka prezydenta, jeśli chodzi o poszerzenie Rzeszowa, była efektywna, bo miasto rzeczywiście bardzo przez te ostatnie 10-15 lat się rozwinęło” – mówił Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Komisja, odpowiedzialna za opiniowanie uchwał, wysłuchała rzecz jasna stanowiska sekretarza oraz przedstawicieli sołectw, jednak w głównej mierze pod uwagę wzięto decyzje wojewody podkarpackiego oraz konsultacje przeprowadzone w poszczególnych gminach. Mimo niezbyt pozytywnych rozmów, patrząc z perspektywy polityki miasta, to jednak sprawa nie jest przesądzona. Wszystko zależy od posiedzenia rządu.

„Rząd ma się zebrać pod koniec lipca. Niewykluczone, że to jeszcze potrwa. My będziemy cały czas walczyć i przekonywać, że to jest słuszna koncepcja rozwoju miasta” – dodaje Maciej Chłodnicki.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z Boeingiem

RZESZÓW. Rzeszowska uczelnia jest drugą w Polsce i jedną z dwudziestu na świecie, z którymi Boeing Company nawiązał współpracę.

Rzeszów

ZNICZ. Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych

RZESZOW. W okresie Wszystkich Świętych nastąpią zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Jak co roku, 1 listopada w ramach akcji „ZNICZ”, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi dodatkowe linie specjalne. Będzie ich 10. Znaczna większość...

Rzeszów

Zaawansowane prace przy przebudowie odcinka ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Trwają już zaawansowane prace przy rozbudowie fragmentu ul. Wyspiańskiego. Inwestycję o wartości 1,8 mln zł realizuje firma MG Infrastruktura Marian Wołczyk.

Rzeszów

"Drabina do nieba" - rzeźba upamiętniająca prof. Józefa Szajnę oficjalnie odsłonięta

RZESZÓW. Rzeźba wybudowana została na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. 

Rzeszów

Od 1 listopada zmiany w rozkładach jazdy MPK

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego z dniem 1 listopada 2023 r. nastąpią zmiany w rozkładach jazdy siedmiu linii komunikacji miejskiej - nr 20, 22, 35, 39, 41, 43, 45.

Rzeszów

Nabór wniosków do konkursu grantowego dla seniorów "Pod rękę z kulturą. Edycja II"

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zaprasza stowarzyszenia działające na rzecz seniorów, kluby seniora oraz osoby prywatne 60+ do udziału w naborze wniosków w konkursie grantowym, w ramach którego uzyskać można dofinansowanie dla ciekawych...

Rzeszów

Giełda muzyczna i Halloween w weekend w Plazie

RZESZÓW. Weekend w rzeszowskiej Plazie rozpocznie się w piątek (27.10) „Giełdą winyli i płyt CD”. W sobotę oprócz spotkania z dobrą muzyką, Centrum organizuje również imprezę Halloweenową pod hasłem „Cukierek albo psikus”.

Rzeszów

Karabiny maszynowe, granaty i materiały wybuchowe w domu mieszkańca Głogowa Małopolskiego

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. Mężczyzna usłyszał zarzuty, a prokurator prowadzący śledztwo objął go policyjnym dozorem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Reklama