Rzeszów - Piątek, 28.11.2025
Reklama

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

Dodano: 10.07.2025 r. / Redakcja

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu odbyły się prezentacje prac magisterskich pięciu absolwentów kierunku Architektura Krajobrazu UR.

- Dzisiejsze spotkanie jest ważne z wielu powodów. Wymienię dwa najistotniejsze. Pierwszy to korzystanie z wiedzy, doświadczenia, umiejętności mieszkańców i zachęcania ich do współtworzenia, współzarządzania naszym miastem. Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Drugi z powodów związany jest z jednym z ważnych kierunków strategii realizowanej przez Rzeszów – planem adaptacji do zmian klimatycznych, w którym zieleń odgrywa fundamentalną rolę – dodał prezydent.

Cztery z przedstawionych w ratuszu projektów dotyczyły utworzenia zielonej strefy wypoczynku i rekreacji na os. Baranówka. Autorami prac są: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz, Paulina Piekarska. – Ten temat nie pojawił się przypadkowo. Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich – powiedział Mateusz Maciejczyk, radny miejski i Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Zależało nam na tym, aby te prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały w tych pracach wykorzystane. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR – podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Projekty dotyczące zagospodarowania terenu na osiedlu Baranówka obejmują ponad 2-hektarowy obszaru, znajdujący się w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Niewielka część tego terenu w tym roku zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji. W ramach RBO powstanie tam m.in. aleja wiśniowa oraz miejsce na ognisko. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, także w ramach RBO. Powstać wtedy ma m.in. sad owocowy. – Te dwa projekty zajmą tylko pewną część tego dużego terenu. Kontynuację rozbudowy będzie można oprzeć właśnie na rozwiązaniach z prac studentów UR – tłumaczy Mateusz Maciejczyk.

Reklama

Z przeprowadzonych przez studentów badań i inwentaryzacji dendrologicznej wynika na ww. terenie wynika, że rośnie tam około 250 gatunków drzew i roślin. - Ta roślinność ma zostać zachowana a tereny uzupełnione o nowe ścieżki spacerowe i strefy tematyczne. Wśród nich zaproponowane zostały m.in. strefy z drzewami owocowymi, zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, strefy wypoczynkowe, sensoryczne, piknikowe oraz przeznaczone do gier terenowych – przekazał Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Piąta z zaprezentowanych w poniedziałek w ratuszu prac dotyczyła zagospodarowania otoczenia kompleksu budynków Olszynki Park w Rzeszowie. Autorką pracy jest Izabela Sidor.

Wszyscy autorzy zostali uhonorowani nagrodą pieniężną, którą ufundował radny Mateusz Maciejczyk. Prace zostały napisane pod kierunkiem: dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik.

Poniżej znajdziecie kilka projektów i pomysłów studentów UR przedstawionych podczas poniedziałkowej prezentacji w ratuszu. 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasteczko Zdrowia w Rzeszowie. Bezpłatne badania i konsultacje medyczne

​RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się 2 czerwca 2022 r. na placu przed Centrum Handlowym Plaza przy ul. Rejtana 65.

Rzeszów

Zawody robotów na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. W Rzeszowie rusza kolejna edycja nadzwyczajnych, ogólnopolskich zawodów robotycznych. Dwudniowy turniej odbywa się na Politechnice Rzeszowskiej.

Rzeszów

65 mln zł dofinansowania na budowę Wisłokostrady

RZESZÓW. Koszt całej inwestycji miasto szacuje na około 173 mln zł. 

Rzeszów

Burzą starą halę sportową przy I LO w Rzeszowie. W jej miejsce powstanie nowa

RZESZÓW. Prace przy wyburzeniu potrwają do końca czerwca.

Rzeszów

Docieplą przedszkola i szkoły w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na termomodernizację sześciu budynków przedszkoli i szkół w Rzeszowie. Poza ociepleniem ścian zaplanowano tu także inne roboty budowlane.

Rzeszów

Nowe autobusy MKS Rzeszów

​RZESZÓW. Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” zakupił 3 nowe, ekologiczne i niskopodłogowe autobusy od firmy Busimport.

Rzeszów

W poniedziałek zostanie uruchomiony punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Stałym miejscem kontroli będzie parking przy hali widowiskowo-sportowej przy ul. Podpromie w Rzeszowie.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa zaprasza na sadzenie drzew i piknik w Parku Papieskim

RZESZÓW. Będzie to pierwszy z trzech pikników organizowanych pod egidą prezydenta Rzeszowa.

Reklama