Reklama

Aktualności

Survival - na czym polega i jak rozpocząć przygodę?

Dodano: 23.01.2023 r.

Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (np. w bieszczadzkich odludziach) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom każdy z nas powinien zdobyć podstawowe informacje o tym, co zrobić w trudnym środowisku, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo. Tego właśnie uczy survival - pozwalający przetrwać nawet w kryzysowych momentach. Na czym polega i od czego powinny zacząć osoby, które pragną zgłębić tajniki tej dyscypliny? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.
 

Na czym polega survival - podstawowe definicje


W mowie potocznej przyjęło się określanie survivalu w języku polskim po prostu jako szkoły przetrwania. Kojarzy się to przede wszystkim z próbą radzenia sobie w warunkach ekstremalnych, w dziczy, z dala od ludzkich siedlisk, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, który oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

To jednak tylko część prawdy. Tak naprawdę survival niejedno ma imię. Można bowiem mówić o wspomnianym wcześniej survivalu leśnym, który w praktyce oznacza zdolność do stworzenia sobie samodzielnie schronienia, rozpalenia ognia oraz zdobycia prowiantu.

Oprócz niego istnieje jeszcze wiele innych odmian survivalu. Pojawia się choćby wariant:

 • miejski,
 • militarny,

Szczególnie survival domowy bywa ciekawą opcją. Do tej kategorii zalicza się bowiem prepping, czyli sztuka takiego zabezpieczenia domu, by bez trudu przetrwać  w jego wnętrzu w razie wystąpienia sytuacji nagłych i kryzysowych, jak katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, problemy z zasilaniem.

Jak zatem można stwierdzić, nauka zasad survivalu tak naprawdę potrafi się okazać bardzo przydatna nie tylko dla zapalonych fanów przetrwania na odludziu.


Najważniejsze zasady survivalu - o czym nie można zapomnieć?


W survivalu obowiązują rozmaite reguły. Jedna z nich to niezmiernie popularna zasada trójek, której pełna definicja pojawia się choćby w Encyklopedii Nowoczesnego Survivalu. W dużym uproszczeniu mówi ona o tym, że przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć:

 • 3 sekundy w sytuacji zagrożenia, jeśli nie podejmie decyzji lub podejmie złą decyzję,
 • 3 minuty bez tlenu,
 • 3 godziny bez schronienia, odpowiedniej odzieży, źródła ciepła,
 • 3 dni bez wody,
 • 3 tygodnie bez jedzenia,
 • 3 miesiące nie kontaktując się z innymi ludźmi.

Inna kwestią są priorytety survivalowe, określane niekiedy jako Wielka Siódemka Survivalowa. Zalicza się do niej:

 • nastawienie psychiczne,
 • ogień,
 • schronienie,
 • pierwszą pomoc,
 • sygnalizację,
 • dostęp do wody pitnej,
 • pożywienie.

Jak widać, zaprezentowane „trójki” i „siódemki” obrazują typowe sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia, do których dojść może nie tylko w dziczy, ale nawet w warunkach domowych. Dlatego też zawsze warto zadbać o prawidłowe zaaranżowanie wszelkich wnętrz mieszkalnych. Warto choćby kierować się wskazówkami, zamieszczonymi na przykład na stronie: kreatordom.com.pl.


Podstawowe wyposażenie survivalowca - co trzeba mieć w plecaku?


Wyposażenie survivalowca zależy oczywiście od tego, w jakim terenie ma on działać i przetrwać. Nieco inaczej pakuje się plecak, gdy wybiera się do buszu, nad jezioro lub pragnie się zachować wysoki komfort funkcjonowania w warunkach miejskich bądź domowych.

W przypadku klasycznego survivalu leśno-plenerowego podstawą jest oczywiście odpowiedni ubiór i obuwie, a także plecak, w którym znajdzie się woda (oraz rozwiązania pozwalające na uzdatnianie wody), pożywienie, śpiwór lub karimata, nóż survivalowy, akcesoria do rozpalania ognia, apteczka, latarka i dodatkowe źródła zasilania. To dzięki nim da się przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.


Nowoczesny survival - przetrwanie w każdej sytuacji


Przez wiele osób survival bywa traktowany jako forma hobby lub weekendowa pasja. Tak naprawdę jednak jest to zestaw przydatnych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Tak naprawdę każdy z nas powinien w pewnym stopniu skorzystać z lekcji szkoły przetrwania - dla dobra własnego i bliskich.

Artykuł sponsorowany

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. 14 nowych przystanków i szybka kolej na lotnisko w Jasionce

PODKARPACIE. Postępują prace PKP Polskich Linii kolejowych S.A. przy realizacji inwestycji w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. rasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" od 31 marca dostępne dla zwiedzających

RZESZÓW. Od najbliższego piątku, 31 marca 2023 r. będzie można już regularnie odwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. Obiekt będzie otwarty przez sześć dni w ...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Śmiertelny wypadek w Babicy. Ciężarówka potrąciła pieszego

PODKARPACIE. Dziś w nocy w Babicy, kierowca ciężarowej scani potrącił mężczyznę. Niestety życia pieszego nie udało się uratować....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Dodatkowe miesiące dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie

RZESZÓW. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaakceptowało propozycję władz Rzeszowa i zgodziło się na dłuższy o dziewięć miesięcy termin realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Wydłużo...

Dodano: 29.03.2023 | Komentarze: 0

Reklama
Partnerzy: