Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

"Fenomeny" - nowa wystawa fotografii w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 11.01.2022 r. / ViC

14 stycznia 2022 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Jana Matejki 10, odbędzie się wernisaż wystawy pn. "Fenomeny" Jagody Przybylak i Jerzego Dobrzańskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 2 lutego br.

Wystawa „Fenomeny” prezentuje twórczość Jadwigi Przybylak urodzonej w Warszawie, a mieszkającej od ponad 40 lat w Nowym Jorku awangardowej artystki, która w latach 70 -tych tworzyła początki nurtu polskiej fotografii konceptualnej.

Opiekunem jej dorobku a zarazem asystentem jest rzeźbiarz  Jerzy Dobrzański urodzony w Rzeszowie, który również prezentuje swoje prace.

Jest to pierwsza wspólna wystawa duetu, który twórczo rezonuje ze sobą już od 8 lat.

O wystawie:

Jest to opowieść o tym w jaki sposób jawią się rzeczy i jak my je doświadczamy. O tym jak szukamy nielogicznej szczeliny rozumienia fenomenów* i czy patrzymy  żeby widzieć czy  tak żeby zobaczyć?

Na wystawie mamy  do czynienia z metadokumentalistyką gestów fotograficznych, które podlegają strukturalnym przetworzeniom, przestrzennym rekonfiguracjom, perspektywicznej negocjacji w obszarze zmarzliny fotograficznej, a więc rozbijaniem tafli lodu, którą jest fotografia. Tak jakbyśmy przechadzali się, wbrew zasadzie fotografii, w jej wewnętrznych komnatach, próbując przekroczyć fotograficzny pozór, płaszczyznę dekoracji, z żądaniem tego, co autentyczne. I tak wchodzimy do fotograficznego holu, niemożliwego wnętrza, które jednocześnie patrzy na nas.

* Słowo Fenomen w kontekście fenomenologii Edmunda Husserla to zjawa lub zjawisko dane zmysłom, lecz nie takie, za którym ukrywa się jakaś rzecz lub przedmiot sam w sobie. Fenomen jest manifestacją rzeczy samej.

O autorach:

Jagoda Przybylak - urodziła się w Warszawie w roku 1929, gdzie ukończyła studia architektoniczne na tamtejszej Politechnice. Od początku lat 80-tych mieszka naprzemiennie w Nowym Jorku i Warszawie. Na drugą połowę lat 60-tych przypada początek jej działalności artystycznej, którą zakwalifikować można do nurtu fotografii konceptualnej. Jej pierwszą ważną wystawą była "100 x siatka" w roku 1969. Od tamtego czasu nieprzerwanie zajmuje się ekploracją medium fotograficznego. Swoje prace wystawiała w wielu perstiżowych galeriach w Polsce i na całym świecie. Przez wiele lat współpracowała z Januszem Bąkowskim, Zbigniewem Dłubakiem oraz Krzysztofem Wodiczko.

Jerzy Dobrzański ( ur. w Rzeszowie)– rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej - stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki

wizualne.

Głównie autor rzeźb i obiektów w przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Jego prace można zobaczyć w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, czeskiej Pradze czy Rehovot w Izraelu.

Za swoje projekty otrzymał nagrody: Must Have na Łódź Design Festiwal w Łodzi czy Top Design Award na Arena Design w Poznaniu.

Organizator i kurator wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

Wystawa została objęta patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Ekspozycja potrwa do 2 lutego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Najlepsze ilustracje dla dzieci z całego świata. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Od 8 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można zobaczyć prace nagrodzone podczas Biennale Ilustracji Bratysława 2025 – jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych ilustracji książkowej dla dzieci.

Aktualności

Modelki na Rzeszowskich KultURaliach

„Jeden z najszybciej rosnących zespołów na polskiej scenie muzycznej. Od 2023 roku ich utwory zdobyły już setki milionów wyświetleń w serwisach streamingowych, a refreny błyskawicznie trafiają na playlisty i do social mediów”...

Aktualności

Kultowy „Żywot Briana” wraca na wielki ekran. Seanse w Zorzy w kwietniu i w maju

W kwietniu w maju Kino Zorza organizuje cztery seanse specjalne, podczas których będzie można zobaczyć na wielkim ekranie kultowy film „Żywot Briana” według Monty Pythona w zremasterowanej wersji. Bilety są już w...

Aktualności

Symfonia „Apokaliptyczna” Brucknera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Już w najbliższy piątek, 27 marca 2026 r. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą czeskiego dyrygenta Jiřího Petrdlíka wykona monumentalne dzieło Antona Brucknera – VIII Symfonię c-moll „Apokaliptyczną"

Aktualności

Ponad 420 tys. zł dla RDK na zwiększenie dostępności oferty

Dzięki pozyskanym przez Rzeszowski Dom Kultury środkom o łącznej wysokości 423 tysięcy złotych wprowadzone zostaną rozwiązania ułatwiające korzystanie z kultury w Rzeszowie osobom o różnych potrzebach – nie tylko osobom z niepełnosprawnościami,...

Aktualności

„Piosenka w Meloniku”. Ruszyła sprzedaż biletów na Koncert Galowy, gwiazdą Igor Herbut

Do sprzedaży trafiły bilety na Koncert Galowy tegorocznej edycji festiwalu „Piosenka w Meloniku” organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury. Gwiazdą wieczoru będzie Igor Herbut. Przewodniczącym jury jest Robert Janowski.

Aktualności

Tradycyjne pisanki wielkanocne na wystawie WDK. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić

Do 28 marca 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Ekspozycja prezentuje pisanki z regionu, wykonane tradycyjnymi metodami. Ostatniego dnia wystawy, podczas finisażu ich...

Aktualności

Ulubiony pianista rzeszowskiej publiczności Grzegorz Niemczuk wraca do Rzeszowa już 22 kwietnia. Tym razem zagra na fortepianie Fazioli!

Filharmonia Podkarpacka już 22.04 ponownie stanie się sceną wydarzenia, na które melomani czekają z niecierpliwością. Do Rzeszowa powraca Grzegorz Niemczuk – pianista światowego formatu i artysta, którego publiczność darzy tu szczególną sympatią....

Reklama