Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

"Fenomeny" - nowa wystawa fotografii w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 11.01.2022 r. / ViC

14 stycznia 2022 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Jana Matejki 10, odbędzie się wernisaż wystawy pn. "Fenomeny" Jagody Przybylak i Jerzego Dobrzańskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 2 lutego br.

Wystawa „Fenomeny” prezentuje twórczość Jadwigi Przybylak urodzonej w Warszawie, a mieszkającej od ponad 40 lat w Nowym Jorku awangardowej artystki, która w latach 70 -tych tworzyła początki nurtu polskiej fotografii konceptualnej.

Opiekunem jej dorobku a zarazem asystentem jest rzeźbiarz  Jerzy Dobrzański urodzony w Rzeszowie, który również prezentuje swoje prace.

Jest to pierwsza wspólna wystawa duetu, który twórczo rezonuje ze sobą już od 8 lat.

O wystawie:

Jest to opowieść o tym w jaki sposób jawią się rzeczy i jak my je doświadczamy. O tym jak szukamy nielogicznej szczeliny rozumienia fenomenów* i czy patrzymy  żeby widzieć czy  tak żeby zobaczyć?

Na wystawie mamy  do czynienia z metadokumentalistyką gestów fotograficznych, które podlegają strukturalnym przetworzeniom, przestrzennym rekonfiguracjom, perspektywicznej negocjacji w obszarze zmarzliny fotograficznej, a więc rozbijaniem tafli lodu, którą jest fotografia. Tak jakbyśmy przechadzali się, wbrew zasadzie fotografii, w jej wewnętrznych komnatach, próbując przekroczyć fotograficzny pozór, płaszczyznę dekoracji, z żądaniem tego, co autentyczne. I tak wchodzimy do fotograficznego holu, niemożliwego wnętrza, które jednocześnie patrzy na nas.

* Słowo Fenomen w kontekście fenomenologii Edmunda Husserla to zjawa lub zjawisko dane zmysłom, lecz nie takie, za którym ukrywa się jakaś rzecz lub przedmiot sam w sobie. Fenomen jest manifestacją rzeczy samej.

O autorach:

Jagoda Przybylak - urodziła się w Warszawie w roku 1929, gdzie ukończyła studia architektoniczne na tamtejszej Politechnice. Od początku lat 80-tych mieszka naprzemiennie w Nowym Jorku i Warszawie. Na drugą połowę lat 60-tych przypada początek jej działalności artystycznej, którą zakwalifikować można do nurtu fotografii konceptualnej. Jej pierwszą ważną wystawą była "100 x siatka" w roku 1969. Od tamtego czasu nieprzerwanie zajmuje się ekploracją medium fotograficznego. Swoje prace wystawiała w wielu perstiżowych galeriach w Polsce i na całym świecie. Przez wiele lat współpracowała z Januszem Bąkowskim, Zbigniewem Dłubakiem oraz Krzysztofem Wodiczko.

Jerzy Dobrzański ( ur. w Rzeszowie)– rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej - stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki

wizualne.

Głównie autor rzeźb i obiektów w przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Jego prace można zobaczyć w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, czeskiej Pradze czy Rehovot w Izraelu.

Za swoje projekty otrzymał nagrody: Must Have na Łódź Design Festiwal w Łodzi czy Top Design Award na Arena Design w Poznaniu.

Organizator i kurator wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

Wystawa została objęta patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Ekspozycja potrwa do 2 lutego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Łydka Grubasa dołącza do line-upu Rzeszowskich KultURaliów 2026

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów odkrywają kolejne karty. Do wcześniej ogłoszonych artystów dołącza Łydka Grubasa – jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów na polskiej scenie rockowej. Grupa wystąpi 22 maja, pierwszego dnia festiwalu.

Aktualności

„Zemsta Nietoperza” - szampański spektakl w trzech aktach zagości w Rzeszowie już 25 kwietnia

Agencja Artystyczna MUZA zaprasza na głośną operetkę w wykonaniu Teatru Muzycznego Castello. Arcydzieło gatunku! W tej operetce zdarzyć się może absolutnie wszystko.

Aktualności

Wieczór symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Szymanowskiego i Smetany

Program najbliższego koncertu abonamentowego w Filharmonii Podkarpackiej wypełnią utwory Karla Szymanowskiego i Bedřicha Smetany. Orkiestrę poprowadzi utalentowany dyrygent młodego pokolenia Gaetano Lo Coco. Solistą wieczoru będzie francuski wiertuoz skrzypiec François Pineau-Benois.

Aktualności

Nowe ogłoszenie organizatorów Rzeszowskich Juwenaliów. Kolejny artysta w line-upie

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów zaskoczyli i ogłosili jeszcze jednego wykonawcę tegorocznej edycji wydarzenia. 9 maja na scenie Brend wystąpi Gibbs.

Aktualności

Niezależne kino na światowym poziomie na ekranie WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Fundacja „Cinema Art” zapraszają 22 kwietnia 2026 r. (środa) o godz. 18:30 na projekcję filmów nagrodzonych podczas 19. edycji Festiwalu GRAND OFF im. Witolda Kona -...

Aktualności

Sport motywem przewodnim tegorocznego Święta Paniagi. Znamy program

Jak co roku, ul. 3 Maja na jeden dzień stanie się tętniącą życiem przestrzeń dla mieszkańców i turystów z licznymi atrakcjami, w tym koncertami, spektaklami, pokazami artystycznymi oraz innymi wydarzeniami plenerowymi. W...

Aktualności

Marek Piekarczyk zagra charytatywnie dla dzieci z Podkarpackiego Hospicjum

W piątek, 17 kwietnia o godz. 19:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny organizowany z inicjatywy Marka Piekarczyka.

Aktualności

Rzeszowskie KultURalia 2026 – znamy już trzech wykonawców

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów ujawnili kolejne nazwisko w line-upie tegorocznej edycji. Do Happysad i Modelek dołącza QRY – solowy projekt Patryka Lubasia, artysty związanego wcześniej z Chillwagonem, dziś działającego w ramach kolektywu Trzech...

Reklama