Rzeszów - Niedziela, 11.05.2025
Reklama

Finisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Furmana i spotkanie z autorem

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wyjątkowe, wieczorne spotkanie z fotografią oraz autorem wystawy pt. "Męskie Rozmowy", Zbigniewem Furmanem. FInisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 14 marca 2025 o godz. 18:00.

Finisaż wystawy fotografii, to znakomity przyczynek do rozmowy, zarówno o samej fotografii jak również o kulisach realizacji projektu “Męskie Rozmowy”, a także motywacjach autora, które kierowały nim (i nadal kierują) podczas wielu lat wykonywania portretów osób z tzw. życia publicznego.

O wystawie

Spotkania bywają czasem krótkie. Wpadł i wypadł, jak mawiali. Nie ma wtedy tej aury, momentu. Jest sprawczość i granie na efekt. Umówiona sesja, musi być portret. Nie ma się czego złapać, a trzeba się sprężać. Portretowany ma napięty grafik. Dla niego to może jest chwila skupienia i pozbierania myśli, na inne spotkanie, gdzie indziej. Zrobią zdjęcia, pójdę dalej. A tu jest spotkanie. Trzeba popatrzeć w oczy.

Spotkania bywają też rutyną, że nie umiecie policzyć ileż to razy. Można próbować rachować lata znajomości, jeśli taka liczba cokolwiek wyrazi. Takie spotkania, że wiesz, w którym kubku dostaniesz kawę.

Wiesz, że porozmawiacie o ‘tym i owym’, wspomni się ‘tamto’, a może pomilczy przy jakiejś czynności. Dograne od dawna spotkania, rytualne trochę, przez lata niezauważalnie dotarły się. I wiesz dokładnie jak się światło układa,  i znasz dobrze wszystkie niuanse twarzy. Takie spotkania, coraz rzadsze, gdzie się patrzy w oczy inaczej.

Oczy, no właśnie. Wyrażają najwięcej, tylko trzeba trochę wprawy, żeby się nauczyć je czytać. Nie tylko fotograficznie, jak to się naświetli najlepiej, w jakiej kompozycji najpewniej, który układ najsprawniej. To taka sprawność ogólnoludzka, humanistyczna, bez dyplomu i naszywki na ramieniu mundurka. To taka chwila na spotkanie, żeby rzucić okiem i wiedzieć. Zjednać sobie oczy naprzeciwko, dać im mówić.

Męskie rozmowy” to seria portretów, które Zbigniew Furman tworzył przez lata. Do pewnego czasu na negatywie, później cyfrowe. No i w czarno-bieli. Nie tyle istotna jest tu konsekwencja, co bardziej skupienie, które dzięki temu otrzymał. Na każdego portretowanego jedna rolka, nie więcej. Maksymalnie 12 klatek albo bardzo mało plików cyfrowych. Prawie zawsze są oczy, albo chociaż jedno. Albo gest, albo przedmiot. Coś charakterystycznego.

Coś między fotografem, a portretowanym. Bo najważniejsze, to te spotkania. Krótkie, czy długie, ze starym znajomym albo znanym ogólnie. Każde zupełnie inne.
Męskie rozmowy" zostały uzupełnione serią autoportretów fotografowanych telefonem, niejako żartobliwych, lżejszych w formie rozmów autora ze sobą.

Joanna Kinowska

O autorze

Zbigniew Furman - urodził się w Krakowie w połowie ubiegłego stulecia. Zawodową przygodę z fotografią rozpoczął ok. 1970 roku, zaś pracę fotoreportera zaczynał w redakcji „Życia Warszawy” w roku 1973.

W latach 1979 -81 pracował w tygodniku “Razem”. W stanie wojennym prowadził zakład fotograficzny a następnie studio fotografii reklamowej. Przez wiele lat uprawiał fotografię modową współpracując z największymi polskimi firmami odzieżowymi oraz pismami poświęconymi modzie. Współpracował od pierwszego numeru z Życiem (z kropką), z którego przeszedł do tygodnika “Wprost”. To właśnie tam, przez 11 kolejnych lat kierował działem fotografii.

W 2008 roku nawiązał stałą, trwającą 7 lat współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa - w szczególności atelierowa.
Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, autorem 24 wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych. Wielokrotnie był jurorem w najbardziej znaczących konkursach fotograficznych w Polsce.

Od wielu lat jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, działa również w zarządzie Sekcji Dzieł Fotograficznych ZAiKSu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy pełny program tegorocznego Święta Paniagi

Jarmark rękodzieła, korowód zespołów, koncerty, pokazy i spektakle to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Rzeszowa podczas Święta Paniagi. Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zespołu “Viva Santana” Cichoński - Torres Band.

Aktualności

Maj z dobrym filmem w DKF Klaps [REPERTUAR]

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny miesiąc z wyjątkowymi, nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia największej studenckiej imprezy na Podkarpaciu. Prezentujemy godzinową rozpiskę koncertów w ramach Rzeszowskich Juwenaliów, które w tym roku odbędą się na trzech scenach.

Aktualności

"Roztańczmy nasz świat" - widowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Ponad 200 tancerzy weźmie udział w XX edycji Międzynarodowego Dnia Tańca „Roztańczmy nasz świat” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Autorką scenariusza i reżyserką widowiska jest Bernadetta Wojtuń – Sikora.

Aktualności

Inauguracja Ogródka Letniego kina Zorza

Projekcja filmu „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song zainauguruje tegoroczne wieczory filmowe w ogródku letnim kina Zorza. Film nominowany był m.in. do tegorocznych Oscarów i Złotych Globów. Pokaz odbędzie się 3 maja...

Aktualności

Zeamsone pierwszym wykonawcą tegorocznych KultURaliów

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ogłosili pierwszego wykonawcę tegorocznej edycji imprezy. Zeamsone, twórca takich utworów jak 5 Influencerek, 21 gramów, Cena Ambicji czy Więzień Wizerunku, wystąpi w pierwszym dniu festiwalu.

Aktualności

"Teatr na ekranie" nowy cykl w Kinie za Rogiem Cafe

Rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe rusza z nowym cyklem pn. „Teatr na ekranie”. Raz w miesiącu, w poniedziałek, na ekranie wyświetlane będą ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą.

Reklama