Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Fotografia aktu Agnieszki Rachowicz w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 31.01.2020 r. / ViC

7 lutego o godz. 18.00 w Galerii Nierzeczywistej RSF odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Agnieszki Rachowicz zatytułowanej ONE.

Tak sama autorka opisuje swoją wystawę:

"Wystawa ONE jest moim poszukiwaniem. Fotografią aktu zajmuję się od 9 lat, jednak za każdym razem staram się znaleźć inną formę. Jakiś czas temu podjęłam temat WSPÓŁISTNIENIE. Skupiłam się na szukaniu zależności pomiędzy ludzkim ciałem a krajobrazem, który nas otacza. Przyznam, że ten temat bardzo mnie zaintrygował, stąd niejako kontynuacja. Bardzo lubię pracować z czynnikiem ludzkim. Za każdym stoi jakaś historia. Nasza współpraca sprawia, że stosunek fotograf- model zmienia się w coś bardziej osobistego, konkretna fotografia staje się efektem naszej relacji. Każda forma skryta w poszczególnym ciele zawsze kierunkuje moje działanie. Te kilka lat temu, kiedy byłam studentką, moja fotografia aktu była zdecydowanie ostrzejsza. Dziś, choć nadal jestem młodą osobą, szukam spokoju w moim codziennym chaosie. Celowo unikam kontrastów, staram się stworzyć klimat przestrzeni, w której sama chciałabym się znaleźć. Oczywiście nie mówię tu o elementach ciała, a o samej formie."

Agnieszka Rachowicz  

Fotografią zaczęła interesować się mając 14 lat. Bacznie przyglądała się umiejętnościom taty- fotografa, który nauczył ją podstaw tego warsztatu oraz zaraził na resztę życia pasją fotografii. W 2014 roku obroniła dyplom w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, na kierunku fotografia. Równolegle rozpoczęła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku grafika. Zaowocowało to tematem „Współistnienie” wyżej wymienionego dyplomu, w którym połączyła fotografię z grafiką oraz akt z pejzażem. Celem takiego motywu było zwrócenie uwagi na wspólne cechy ciała ludzkiego oraz otaczającego  krajobrazu. Dodatkowo połączyła technikę fotografii z drukiem offsetowym. Te złożone zabiegi sprawiły, że każda praca wyszła od początku do końca spod jej ręki, począwszy od naciśnięcia spustu migawki, skończywszy na wydruku warsztatowym. Dzięki temu każda praca posiada niepowtarzalne cechy i jest jakby naznaczona indywidualną pieczęcią autorki. Wielokrotnie występowała w charakterze autora oraz kuratora wystaw. Swoje wieloletnie doświadczenie przekazał jej pan Andrzej Drozd, który nauczył ją szlachetnych technik fotografii. Dyplom na Uniwersytecie Rzeszowskim obroniła we wrześniu 2017 roku. Temat dyplomu magisterskiego poświęciła twórczości swojego taty. Stworzyła album pt. „Piotr Krupa- oczami ptaka”.

Była uczestnikiem wielu wystaw krajowych oraz międzynarodowych, gdzie prezentowała głównie fotografie. Jest laureatką kilku konkursów fotograficznych takich jak Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Miasto i ludzie- relacje”, w którym zdobyła Grand Prix. W roku akademickim 2014/2015 otrzymała stypendium Ministra za osiągnięcia sportowe i artystyczne.  Na co dzień uczy fotografii.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wiosenna Giełda Biżuterii i Minerałów w Rzeszowie. Blisko 100 wystawców i szkielet krokodyla sprzed 50 milionów lat

W dniach 11 i 12 kwietnia Hala Podpromie zamieni się w raj dla miłośników biżuterii, minerałów i skamieniałości. Wiosenna Giełda Biżuterii i Minerałów to jedna z największych tego typu imprez w regionie.

Aktualności

Historia rzeszowskiego żużla w kadrach. Wystawa fotografii na murze Stadionu Miejskiego

Na murze Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej 69 w Rzeszowie można oglądać plenerową wystawę fotografii Michała Drozda pt. „Dziś wygra Stal”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 17 czerwca 2026 roku i...

Aktualności

Rzeszowska Majówka rozpocznie sezon wydarzeń plenerowych 2026

Wiosna i lato w Rzeszowie jak co roku będą obfitować w liczne wydarzenia plenerowe o charakterze kulturalnym, artystycznym i społecznym, w tym te największe i najbardziej znane, które rokrocznie gromadzą tłumy mieszkańców...

Aktualności

Rusza nowa odsłona cyklu „Czas sztuki” wzbogacona o naukę czytania obrazów

9 kwietnia w Rzeszowskich Piwnicach startuje nowa odsłona cyklu Czas sztuki, wzbogacona o warsztaty poświęcone świadomemu odbiorowi i interpretacji dzieł malarskich. W ramach inicjatywy zaplanowano pięć spotkań.

Aktualności

Kwietniowy DKF Klaps z nowym filmem koreańskiego mistrza kina [repertuar]

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego kina na kwietniowe seanse połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami, które poprowadzi Dominik Nykiel. W repertuarze znalazło się m.in. najnowsze dzieło koreańskiego mistrza kina...

Aktualności

Post-punk i elektronika w podziemiach. Blokowisko i Poczta Polska zagrają w Rzeszowskich Piwnicach

24 kwietnia o godzinie 20:00, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach trasy Objazd Tour 2026. Do stolicy Podkarpacia zjadą dwa zespoły, które nie boją się eksperymentów – warszawsko-krakowskie Blokowisko...

Aktualności

Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na „Śluby panieńskie” Fredry w Rzeszowie

„Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry to kolejny spektakl od artystów z Teatru Klasyki Polskiej. Ta wybitna komedia o ponadczasowym przesłaniu pojawi się już 18 kwietnia na deskach Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

Maciej Tubis zagra Chopina na nowym fortepianie. Wyjątkowy koncert w WDK

10 kwietnia o godz. 19.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi Maciej Tubis – pianista, kompozytor i improwizator, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Reklama