Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Fotografia aktu Agnieszki Rachowicz w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 31.01.2020 r. / ViC

7 lutego o godz. 18.00 w Galerii Nierzeczywistej RSF odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Agnieszki Rachowicz zatytułowanej ONE.

Tak sama autorka opisuje swoją wystawę:

"Wystawa ONE jest moim poszukiwaniem. Fotografią aktu zajmuję się od 9 lat, jednak za każdym razem staram się znaleźć inną formę. Jakiś czas temu podjęłam temat WSPÓŁISTNIENIE. Skupiłam się na szukaniu zależności pomiędzy ludzkim ciałem a krajobrazem, który nas otacza. Przyznam, że ten temat bardzo mnie zaintrygował, stąd niejako kontynuacja. Bardzo lubię pracować z czynnikiem ludzkim. Za każdym stoi jakaś historia. Nasza współpraca sprawia, że stosunek fotograf- model zmienia się w coś bardziej osobistego, konkretna fotografia staje się efektem naszej relacji. Każda forma skryta w poszczególnym ciele zawsze kierunkuje moje działanie. Te kilka lat temu, kiedy byłam studentką, moja fotografia aktu była zdecydowanie ostrzejsza. Dziś, choć nadal jestem młodą osobą, szukam spokoju w moim codziennym chaosie. Celowo unikam kontrastów, staram się stworzyć klimat przestrzeni, w której sama chciałabym się znaleźć. Oczywiście nie mówię tu o elementach ciała, a o samej formie."

Agnieszka Rachowicz  

Fotografią zaczęła interesować się mając 14 lat. Bacznie przyglądała się umiejętnościom taty- fotografa, który nauczył ją podstaw tego warsztatu oraz zaraził na resztę życia pasją fotografii. W 2014 roku obroniła dyplom w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, na kierunku fotografia. Równolegle rozpoczęła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku grafika. Zaowocowało to tematem „Współistnienie” wyżej wymienionego dyplomu, w którym połączyła fotografię z grafiką oraz akt z pejzażem. Celem takiego motywu było zwrócenie uwagi na wspólne cechy ciała ludzkiego oraz otaczającego  krajobrazu. Dodatkowo połączyła technikę fotografii z drukiem offsetowym. Te złożone zabiegi sprawiły, że każda praca wyszła od początku do końca spod jej ręki, począwszy od naciśnięcia spustu migawki, skończywszy na wydruku warsztatowym. Dzięki temu każda praca posiada niepowtarzalne cechy i jest jakby naznaczona indywidualną pieczęcią autorki. Wielokrotnie występowała w charakterze autora oraz kuratora wystaw. Swoje wieloletnie doświadczenie przekazał jej pan Andrzej Drozd, który nauczył ją szlachetnych technik fotografii. Dyplom na Uniwersytecie Rzeszowskim obroniła we wrześniu 2017 roku. Temat dyplomu magisterskiego poświęciła twórczości swojego taty. Stworzyła album pt. „Piotr Krupa- oczami ptaka”.

Była uczestnikiem wielu wystaw krajowych oraz międzynarodowych, gdzie prezentowała głównie fotografie. Jest laureatką kilku konkursów fotograficznych takich jak Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Miasto i ludzie- relacje”, w którym zdobyła Grand Prix. W roku akademickim 2014/2015 otrzymała stypendium Ministra za osiągnięcia sportowe i artystyczne.  Na co dzień uczy fotografii.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Beethoven, Čiurlionis, Karłowicz w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy (24.04) wieczór symfoniczny filharmonicy podkarpaccy pod batutą Robertasa Šervenikasa wykonają utwory trzech kompozytorów. Salę widowiskową wypełnią dźwięku muzyki Beethovena, Čiurlionisa oraz Karłowicza. Solistą wieczoru będzie duński pianista młodego pokolenia -...

Aktualności

Jazz, fotografia i film. Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

W sobotę, 25 kwietnia o godzinie 19:00 w kamienicy przy ulicy Kazimierza 25 w Rzeszowie odbędzie się koncert „Cul-De-Sac" — nieoczywiste wydarzenie łączące muzykę jazzową z fotografią i formą filmową.

Aktualności

Powiększa się line-up Rzeszowskich KultURaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów ogłaszają kolejnych artystów, którzy dołączają do tegorocznego line-upu. Na scenie pojawią się Michał Szczygieł oraz Waima – reprezentanci młodego pokolenia polskiej sceny muzycznej.

Aktualności

Spektakl teatru Maska nagrodzony na międzynarodowym festiwalu

Spektakl rzeszowskiego teatru lalek „Maska” został uhonorowany dwiema nagrodami na zakończonym kilka dni temu IV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Klasyka Od-Nowa" w Będzinie.

Aktualności

WDK w Rzeszowie zapowiada wyjątkowy koncert pełen zabawy na Dzień Dziecka

31 maja 2026 roku o godz. 17:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert rodzinny „Paplajki na Dzień Dziecka”. Wydarzenie skierowane jest do najmłodszych oraz ich opiekunów i łączy elementy...

Aktualności

Young Leosia dołącza do line-upu Rzeszowskich Kulturaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów odsłaniają kolejne elementy tegorocznego line-upu. Do wcześniej ogłoszonych wykonawców dołącza Young Leosia – jedna z najgłośniejszych postaci młodej sceny rapowej w Polsce.

Aktualności

45-lecie RSC. Zespół wraca na scenę i zagra swoje hity w zupełnie nowych aranżacjach

Z okazji jubileuszu 45-lecia działalności artystycznej, rzeszowska legenda polskiego rocka – zespół RSC - przygotował dla swoich fanów niezwykłe wydarzenie. Po latach przerwy formacja powraca na scenę z koncertem symfonicznym, którego realizacja...

Aktualności

Cztery horrory w jedną noc. Nocny maraton filmowy w Heliosie

Kino Helios organizuje całonocny maraton horrorów. Wydarzenie odbędzie się w nocy z 17 na 18 kwietnia 2026 roku — pokazy rozpoczną się o godz. 23.00 i potrwają do około godz. 6.50 rano.

Reklama