Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Fotografie osób nieuleczalnie chorych. Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 02.09.2021 r. / ViC

Na 10 września zaplanowano wernisaż nowej wystawy fotografii w Galerii Nierzeczywistej. Ekspozycja jest efektem współpracy prof. Rafała Filipa z fotografem dr. Krzysztofem Pisarkiem. Idea tej wystawy jest szczytna, gdyż porusza problem ludzi chorych na nieuleczalne choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniewskiego- Crohna. Wystawę będzie można zwiedzać do końca września.

Wystawa pn. „…masz być Napoleonem” powstała z inicjatywy prof. Rafała Filipa, kierownika Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, który wraz z artystą fotografikiem dr. Krzysztofem Pisarkiem z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez trzy lata fotografował pacjentów z nieuleczalnymi chorobami: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Każdy z pacjentów miał robione dwa zdjęcia: czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia jakie niesie przewlekła choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.

Jak wskazuje profesor, całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a chorując na nieswoiste zapalenia jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej. Stąd tytuł wystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 września o godzinie 18:00 w Galerii , przy ul. Jana Matejki 10. Wystawę będzie można oglądać do 30 września br.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara na ekranie WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizuje projekcję filmów krótkometrażowych nominowanych do tegorocznej nagrody Oscar. Podczas jednego seansu widzowie będą mogli na wielkim ekranie zobaczyć pięć filmów, które walczą o jedną z najważniejszych...

Aktualności

31. Rzeszowskie Juwenalia. Wiemy, kto zagra na Scenie Bunkier

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów odkryli kolejne karty. Poznaliśmy wykonawców sceny Bunkier. Wystąpią na niej m.in. Skolim, Zenon Martyniuk oraz Cypis.

Aktualności

„Dwuchromianowe impresje” – wystawa prac Marcina Materniaka w Galerii WDK

W Galerii WDK można oglądać fotografie Marcina Materniaka wykonane w dawnej technice gumy dwuchromianowej. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 11 marca br.

Aktualności

Legenda polskiej estrady wystąpi na Rzeszowskich Juwenaliach

Maryla Rodowicz dołączyła do wykonawców tegorocznej edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Legenda polskiej estrady wystąpi w drugim dniu festiwalu na scenie PRz.

Aktualności

Prace kilkunastu fotografów z kolektywu 52flickers na wystawie w Galerii Nierzeczywistej

6 marca w murach Galerii Nierzeczywistej RSF odbędzie się wernisaż wystawy kolektywu fotograficznego 52flickers zatytułowanej “Punkt przecięcia”. Na ekspozycji prezentowane są prace kilkunastu członków grupy. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca...

Aktualności

MIÜ wystąpi na Rzeszowskich Juwenaliach

MIÜ to kolejny raper w line-upie tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliów. Reprezentant młodego pokolenia pojawi się na scenie Brend w pierwszym dniu imprezy, tj, 8 maja.

Aktualności

Bluszcz i Jazzpospolita zagrają w marcu w Rzeszowskich Piwnicach

14 marca 2026 roku w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi wrocławski duet Bluszcz. Kilka dni później scenę podziemi przejmie formacja Jazzpospolita, która zagra materiał z albumu „Kosmopolis”.

Aktualności

WDK zaprasza do udziału w wystawie podkarpackiej pisanki wielkanocnej. Ruszyły zgłoszenia

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do udziału w wystawie tradycyjnej podkarpackiej pisanki wielkanocnej – wydarzeniu, które od ponad trzech dekad gromadzi twórców wiernych dawnym technikom i międzypokoleniowemu przekazowi.

Reklama