Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Fotografie osób nieuleczalnie chorych. Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 02.09.2021 r. / ViC

Na 10 września zaplanowano wernisaż nowej wystawy fotografii w Galerii Nierzeczywistej. Ekspozycja jest efektem współpracy prof. Rafała Filipa z fotografem dr. Krzysztofem Pisarkiem. Idea tej wystawy jest szczytna, gdyż porusza problem ludzi chorych na nieuleczalne choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniewskiego- Crohna. Wystawę będzie można zwiedzać do końca września.

Wystawa pn. „…masz być Napoleonem” powstała z inicjatywy prof. Rafała Filipa, kierownika Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, który wraz z artystą fotografikiem dr. Krzysztofem Pisarkiem z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez trzy lata fotografował pacjentów z nieuleczalnymi chorobami: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Każdy z pacjentów miał robione dwa zdjęcia: czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia jakie niesie przewlekła choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.

Jak wskazuje profesor, całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a chorując na nieswoiste zapalenia jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej. Stąd tytuł wystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 września o godzinie 18:00 w Galerii , przy ul. Jana Matejki 10. Wystawę będzie można oglądać do 30 września br.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Post-punk i elektronika w podziemiach. Blokowisko i Poczta Polska zagrają w Rzeszowskich Piwnicach

24 kwietnia o godzinie 20:00, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach trasy Objazd Tour 2026. Do stolicy Podkarpacia zjadą dwa zespoły, które nie boją się eksperymentów – warszawsko-krakowskie Blokowisko...

Aktualności

Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na „Śluby panieńskie” Fredry w Rzeszowie

„Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry to kolejny spektakl od artystów z Teatru Klasyki Polskiej. Ta wybitna komedia o ponadczasowym przesłaniu pojawi się już 18 kwietnia na deskach Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

Maciej Tubis zagra Chopina na nowym fortepianie. Wyjątkowy koncert w WDK

10 kwietnia o godz. 19.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi Maciej Tubis – pianista, kompozytor i improwizator, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Aktualności

Najlepsze ilustracje dla dzieci z całego świata. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Od 8 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można zobaczyć prace nagrodzone podczas Biennale Ilustracji Bratysława 2025 – jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych ilustracji książkowej dla dzieci.

Aktualności

Modelki na Rzeszowskich KultURaliach

„Jeden z najszybciej rosnących zespołów na polskiej scenie muzycznej. Od 2023 roku ich utwory zdobyły już setki milionów wyświetleń w serwisach streamingowych, a refreny błyskawicznie trafiają na playlisty i do social mediów”...

Aktualności

Kultowy „Żywot Briana” wraca na wielki ekran. Seanse w Zorzy w kwietniu i w maju

W kwietniu w maju Kino Zorza organizuje cztery seanse specjalne, podczas których będzie można zobaczyć na wielkim ekranie kultowy film „Żywot Briana” według Monty Pythona w zremasterowanej wersji. Bilety są już w...

Aktualności

Symfonia „Apokaliptyczna” Brucknera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Już w najbliższy piątek, 27 marca 2026 r. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą czeskiego dyrygenta Jiřího Petrdlíka wykona monumentalne dzieło Antona Brucknera – VIII Symfonię c-moll „Apokaliptyczną"

Aktualności

Ponad 420 tys. zł dla RDK na zwiększenie dostępności oferty

Dzięki pozyskanym przez Rzeszowski Dom Kultury środkom o łącznej wysokości 423 tysięcy złotych wprowadzone zostaną rozwiązania ułatwiające korzystanie z kultury w Rzeszowie osobom o różnych potrzebach – nie tylko osobom z niepełnosprawnościami,...

Reklama