Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Fotografie osób nieuleczalnie chorych. Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 02.09.2021 r. / ViC

Na 10 września zaplanowano wernisaż nowej wystawy fotografii w Galerii Nierzeczywistej. Ekspozycja jest efektem współpracy prof. Rafała Filipa z fotografem dr. Krzysztofem Pisarkiem. Idea tej wystawy jest szczytna, gdyż porusza problem ludzi chorych na nieuleczalne choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniewskiego- Crohna. Wystawę będzie można zwiedzać do końca września.

Wystawa pn. „…masz być Napoleonem” powstała z inicjatywy prof. Rafała Filipa, kierownika Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, który wraz z artystą fotografikiem dr. Krzysztofem Pisarkiem z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez trzy lata fotografował pacjentów z nieuleczalnymi chorobami: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Każdy z pacjentów miał robione dwa zdjęcia: czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia jakie niesie przewlekła choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.

Jak wskazuje profesor, całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a chorując na nieswoiste zapalenia jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej. Stąd tytuł wystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 września o godzinie 18:00 w Galerii , przy ul. Jana Matejki 10. Wystawę będzie można oglądać do 30 września br.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowski Dzień Kobiet. Warsztaty tkania makatki i koncert Skubasa

Z okazji Dnia Kobiet, Rzeszowskie Piwnice przygotowały dwa wyjątkowe wydarzenia dedykowane Paniom. 8 marca, w samo południe odbędą się warsztaty tkania makatki na krośnie ręcznym. Wieczorem, klimatczne wnętrza Piwnic, wypełni muzyka Skubasa.

Aktualności

David Gimenez i Philippe Quint gośćmi piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka trzech kompozytorów, wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej podczas najbliższego koncertu symfonicznego. Symfonicy podkarpaccy wykonają utwory Verdiego, Mendelssohna i Brahmsa pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Davida Gimieneza. Solistą wieczoru będzie amerykański skrzypek Philippe Quint.

Aktualności

Teatr na ekranie: „Żona Łysego” w Kinie za Rogiem Cafe

Dramat psychologiczny „Żona Łysego” z Aleksandrą Konieczną w roli głównej, będzie można obejrzeć w ramach najbliższego spotkania z cyklu „Teatr na ekranie” w Kinie za Rogiem Cafe. Projekcja odbędzie się w poniedziałek,...

Czwartki Jazzowe – kontynuacja

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Aktualności

The Strings - przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki

15 lutego 2025 r. w Filharmonii POdkarpackiej będzie można zobaczyć przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki - The Strings. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. 

Aktualności

Wyjątkowy koncert zespołu Karczmarze z okazji Dnia Kobiet

Zespół Karczmarze organizuje specjalny koncert dla mieszkańców Rzeszowa oraz całego województwa podkarpackiego. Wydarzenie pn. „Karczmarze na Dzień Kobiet” odbędzie się w dniu 8 marca 2025 r. na Politechnice Rzeszowskiej.

Aktualności

Brown wraca na scenę. Zespół zagra w kwietniu w Rzeszowskich Piwnicach

Po 5 latach przerwy, rzeszowski zespół Brown wraca scenę z mocnym uderzeniem. Grupa wystąpi 26 kwietnia w Rzeszowskich Piwnicach w ramach kolejnego koncertu z serii Rockowa Noc from the Basement.

Aktualności

Trasa Punky Reggae Live 2025 zawita do Rzeszowa

Energetyczna, koncertowa odsłona trasy Punky Reggae Live powraca do stolicy Podkarpacia. Wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w klubie Strefa Kultury Studenckiej. Wystąpią: FARBEN LEHRE (tradycyjnie w roli gospodarza trasy), THE BILL,...

Reklama