Rzeszów - Wtorek, 22.07.2025
Reklama

Jubileuszowa edycja Festiwalu KINOLUB – święto kina dla młodych widzów

Dodano: /

W dniach 13–18 czerwca 2025 r. odbędzie się 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. To jedno z nielicznych wydarzeń filmowych w Polsce dedykowanych młodej widowni. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w 14 miastach, a jego główne centrum – tradycyjnie – zlokalizowane będzie w Rzeszowie.

W programie jubileuszowej edycji znalazło się 45 starannie wyselekcjonowanych filmów z całego świata, które pokazują codzienność, wyzwania i marzenia młodych ludzi m.in. z Iranu, Indii, Brazylii, Meksyku, Szwecji i Libanu. Już od dziesięciu lat Kinolub proponuje młodym widzom kino ambitne, czyli dobrą alternatywę do szeroko dostępnego repertuaru komercyjnego. Prezentowane tytuły mają nie tylko wysoką wartość artystyczną, ale również edukacyjną i społeczną – wzmacniając empatię, ciekawość świata i refleksję nad otaczającą rzeczywistością.

Najmłodszych festiwal zaprasza na filmowe przygody z różnych stron świata, pełne radości, barw i magii kina. Na nieco starszych czekają filmy, które ukazują rówieśników walczących o realizację swoich marzeń i szukających swojej drogi. Dla młodzieży festiwal przygotował historie o młodych dorosłych poszukujących tożsamości, stających w obliczu trudnych wyborów.

Szczególną atrakcją festiwalu są rodzinne pokazy weekendowe i popołudniowe – idealne na wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Seanse odbywać się będą popołudniami w tygodniu oraz w weekendy – tak, by ułatwić udział całym rodzinom.

W programie rodzinnych pokazów znajdą się m.in.:

• Bem i ja (reż. Leopoldo Aguilar, 2024, Meksyk)
Mały lemur Bem trafia do Meksyku po porwaniu przez handlarzy, gdzie zaprzyjaźnia się z Irene – dziewczynką uczuloną na wszystko, która postanawia pomóc mu wrócić do domu.

• Nowruz – Święto wiosny (reż. Soheil Movaffagh, 2023, Iran)
Nami i jego przyjaciele stają do walki z potężnym demonem, by uratować wiosnę przed wieczną zimą.

• Książę i powrót tyrana (reż. Tord Danielsson, 2025, Szwecja)
W małym królestwie przygotowania do ślubu królowej zostają przerwane przez niespodziewane wydarzenia, które mogą odmienić losy tronu.

• Skarbek i tajemnica magicznego sreberka (reż. Tomasz Jurkiewicz, 2025, Polska)
Dziesięcioletni Janek, z pomocą zwariowanego pradziadka, wyrusza na ratunek siostrze porwanej przez demonicznego Utopca.

• Pasma krótkich metraży – w tym „Przyjaciele” (kat. wiekowa 4+), „Podróże” (kat. wiekowa 6+), „Nieoczekiwane” (kat. wiekowa 9+) czy „Nieugięci” (kat. wiekowa 11+), prezentowane m.in. w Rzeszowskich Piwnicach i Kinie za Rogiem.

W Rzeszowie pokazy będą odbywać się w czterech lokalizacjach:

• Wojewódzki Dom Kultury – projekcje weekendowe i popołudniowe, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
• Kino za Rogiem – seanse familijne w przytulnej, kameralnej przestrzeni (również obowiązuje rezerwacja).
• Rzeszowskie Piwnice – miejsce pokazów krótkich metraży, w wyjątkowym otoczeniu zabytku, gdzie nie są wymagane rezerwacje.
• Muzeum Dobranocek

Szczegółowy repertuar znajdziecie na grafikach pod treścią artykułu.

Udział we wszystkich pokazach jest bezpłatny. Rezerwacji należy dokonać przez formularz dostępny na stronie www.kinolub.pl w zakładce Rzeszów.

Międzynarodowy charakter festiwalu podkreślą także międzynarodowi goście – w Rzeszowie pojawią się twórcy filmowi z Iranu, Argentyny, Indii czy Holandii, którzy spotkają się z publicznością po wybranych seansach, dzieląc się kulisami swojej pracy i rozmowami z młodymi widzami!

Festiwal odbywa się równolegle w kilku miejscach na Podkarpaciu. Oprócz Rzeszowa są to Jarosław, Łańcut, Przemyśl, Lubaczów, Zatwarnica i Jaśliska.

Dla wszystkich, którzy nie mogą wziąć udziału w pokazach kinowych, przygotowano bezpłatną wersję online. Na platformie www.laboratoriumfilmowe.pl w dniach 13–27 czerwca dostępne będą filmy krótkometrażowe z programu festiwalu. Filmy można oglądać z każdego miejsca w Polsce.

Organizatorami festiwalu są Fundacja IKS, Podkarpacka Komisja Filmowa oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Województwa Podkarpackiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Gminy Miasto Rzeszów.

Więcej informacji, harmonogram pokazów i katalog filmów dostępny jest na stronie: www.kinolub.pl


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Tomasz Jachimek gościem Letnich Ogrodów Literackich

Tomasz Jachimek, artysta kabaretowy, stand-uper i konferansjer będzie gościem najbliższego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Wielka impreza taneczna w samym sercu Rzeszowa! Kilka rodzajów muzyki

W pierwszą sobotę sierpnia Skwer Kultury na rzeszowskim Rynku zamieni się w wielki parkiet taneczny. Odbędzie się tam Silent Disco z trzema kanałami do wyboru. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Aktualności

Piknik Amerykański na rzeszowskich bulwarach. Kowboje, Chuck Norris i Alabama Band

Już po raz trzeci w stolicy Podkarpacia odbędzie się Piknik Amerykański. Podczas imprezy na przybyłych czekać będzie sporo atrakcji inspirowanych kulturą Stanów Zjednoczonych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Aktualności

Rockowa Noc 2025. Przegląd zespołów i cztery wyjątkowe koncerty na Lisiej Górze za free

Już po raz 20. w stolicy Podkarpacia odbędzie się Rockowa Noc. W programie: przegląd młodych zespołów oraz cztery koncerty. Co ważne, w tym roku impreza jest bezpłatna!

Aktualności

Moja pierwsza galeria. „Życie karpia” – debiutancka wystawa Gabrieli Kurnyty w Rzeszowie

W Rzeszowskim Inkubatorze Kultury można oglądać wystawę „Życie karpia” Gabrieli Kurnyty, laureatki pierwszej edycji projektu „Moja pierwsza galeria”. Celem tej inicjatywy jest wspieranie debiutujących artystów poprzez profesjonalne mentorstwo kuratorskie oraz możliwość organizacji...

Aktualności

„Moja pierwsza galeria” – rusza druga edycja projektu dla debiutujących artystów z Rzeszowa

Rzeszowski Inkubator Kultury ogłasza nabór do drugiej edycji projektu „Moja pierwsza galeria”, skierowanego do pełnoletnich artystów związanych z Rzeszowem, którzy nie mieli jeszcze indywidualnej wystawy. To szansa na debiut z profesjonalnym wsparciem...

Aktualności

Bartosz Szczygielski pierwszym gościem Letnich Ogrodów Literackich

20 lipca 2025 odbędzie się pierwsze w tym rok spotkanie w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie. Gościem wydarzenia będzie Bartosz Szczygielski – autor powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych.

Reklama