Rzeszów - Wtorek, 20.01.2026
Reklama

Koncert ku pamięci prof. Włodzimierza Bonusiaka, byłego rektora UR

Dodano: 15.10.2025 r. / Redakcja

fot. Pixabay / UR
fot. Pixabay / UR

15 października 2025 roku, o godzinie 18:00, w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się recital fortepianowy dedykowany pamięci prof. dra hab. Włodzimierza Bonusiaka, rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego w latach 2002–2008.

Koncert otworzy Chaconna d-moll z Partity nr 2 Johanna Sebastiana Bacha na skrzypce solo, w transkrypcji na fortepian Ferruccia Busoniego.

W programie recitalu zabrzmią również m.in. Sonata fortepianowa Aleksandra Skriabina –kompozytora, którego muzyka przenika sfery mistyki, metafizyki i duchowego uniesienia – oraz Gaspard de la nuit Maurice’a Ravela, cykl inspirowany poezją Aloysiusa Bertranda.

„Cały program recitalu układa się w symboliczną drogę – od bólu i duchowej refleksji Bacha, przez mistyczne uniesienia Skriabina, aż po oniryczny świat Ravela, w którym dźwięk staje się sennym wspomnieniem i poetyckim cieniem rzeczywistości. Ten muzyczny krąg życia, śmierci i przemijania jest hołdem złożonym pamięci profesora Włodzimierza Bonusiaka – wyrazem wdzięczności, refleksji i duchowego spotkania ponad granicami czasu” – czytamy w ogłoszeniu o koncercie.

***

Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak (1942–2025) – wybitny historyk, specjalista w zakresie historii politycznej i gospodarczej, współtwórca i wieloletni rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Urodził się w Kaliszu, studiował historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1975 roku obronił doktorat, a w 1981 uzyskał habilitację. Z Rzeszowem był związany od 1974 roku – pracował na Politechnice Rzeszowskiej, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej, w której pełnił m.in. funkcje rektora, dziekana i dyrektora Instytutu Historii. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora.

W latach 2002–2008 był rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego był jednym z głównych współtwórców, a w latach 2008–2012 kierował Instytutem Historii. Po przejściu na emeryturę pozostał aktywny naukowo i związany z uczelnią.

Zmarł w Rzeszowie 13 października 2025 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Trwa rekrutacja do Akademii Wolontariatu Estrady Rzeszowskiej. Zgłoszenia do 15 marca

Estrada Rzeszowska ogłosiła nabór do Akademii Wolontariatu – programu dla osób chcących zaangażować się w organizację największych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2025 roku – kolejna rekrutacja...

Aktualności

Świat Mistrza Beksińskiego. Koncert i wystawa poświęcone pamięci wybitnego artysty z Sanoka

21 lutego 2025 r. w centrum wystawienniczo-kongresowym ZEN.COM Expo w Jasionce (dawniej G2A Arena), odbędzie się inauguracja wyjątkowego wydarzenia artystycznego poświęconego twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Aktualności

Rzeszowski Dzień Kobiet. Warsztaty tkania makatki i koncert Skubasa

Z okazji Dnia Kobiet, Rzeszowskie Piwnice przygotowały dwa wyjątkowe wydarzenia dedykowane Paniom. 8 marca, w samo południe odbędą się warsztaty tkania makatki na krośnie ręcznym. Wieczorem, klimatczne wnętrza Piwnic, wypełni muzyka Skubasa.

Aktualności

David Gimenez i Philippe Quint gośćmi piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka trzech kompozytorów, wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej podczas najbliższego koncertu symfonicznego. Symfonicy podkarpaccy wykonają utwory Verdiego, Mendelssohna i Brahmsa pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Davida Gimieneza. Solistą wieczoru będzie amerykański skrzypek Philippe Quint.

Aktualności

Teatr na ekranie: „Żona Łysego” w Kinie za Rogiem Cafe

Dramat psychologiczny „Żona Łysego” z Aleksandrą Konieczną w roli głównej, będzie można obejrzeć w ramach najbliższego spotkania z cyklu „Teatr na ekranie” w Kinie za Rogiem Cafe. Projekcja odbędzie się w poniedziałek,...

Czwartki Jazzowe – kontynuacja

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Aktualności

The Strings - przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki

15 lutego 2025 r. w Filharmonii POdkarpackiej będzie można zobaczyć przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki - The Strings. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. 

Aktualności

Wyjątkowy koncert zespołu Karczmarze z okazji Dnia Kobiet

Zespół Karczmarze organizuje specjalny koncert dla mieszkańców Rzeszowa oraz całego województwa podkarpackiego. Wydarzenie pn. „Karczmarze na Dzień Kobiet” odbędzie się w dniu 8 marca 2025 r. na Politechnice Rzeszowskiej.

Reklama