Rzeszów - Niedziela, 15.03.2026
Reklama

Laureat Konkursu Chopinowskiego wystąpi w Rzeszowie. W programie m.in. Bach i Schubert na cztery ręce

Dodano: 21.01.2026 r. / Redakcja

1 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się recital Philippe Giusiano, zdobywcy lauru na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W repertuarze Philippe Giusiano znajdują się utwory m.in. Chopina, Beethovena, Rachmaninowa, Mozarta, Schumanna, Ravela, Prokofjewa i Debussy'ego, jednak to muzyka polskiego kompozytora będzie królowa na scenie w WDK.

Dzieła „Mistrza z Żelazowej Woli” wypełnią główną część koncertu. Wyjątkowym akcentem wieczoru będzie gościnny udział pianistki Indrė Eugenija Želvytė, z którą Giusiano wykona utwory Bacha i Schuberta w duecie na cztery ręce.

Koncert odbędzie się 1 lutego 2026 roku o godz. 17.00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Bilety do nabycia w kasie WDK od 12 stycznia br. lub on-line na stronie instytucji.

Koncert w Rzeszowie jest częścią prestiżowego XXI Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” Sanok 2026. Warto podkreślić, że Philippe Giusiano jest od lat związany z tym wydarzeniem nie tylko jako koncertujący artysta.

Philippe Giusiano (ur. 8 stycznia 1973 w Marsylii) rozpoczął swoją przygodę z fortepianem w wieku zaledwie 5 lat. Jego edukacja wiodła przez najbardziej prestiżowe europejskie uczelnie: Conservatoire National de Région de Marseille, Konserwatorium Paryskie, salzburskie Mozarteum oraz Konserwatorium Amsterdamskie. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich, m.in. u legendarnego chopinologa, Jana Ekiera.

Kluczowym momentem w jego karierze było osiągnięcie II nagrody (ex aequo z Aleksiejem Sułtanowem) na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku – konkursie, na którym pierwszej nagrody wówczas nie przyznano.

Jego talent został wcześniej potwierdzony na innych międzynarodowych konkursach, m.in. zdobył I nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. Ferenca Liszta w Pennes-Mirabeau (1986) oraz I nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. Dariusa Milhauda (1987).

Francuski pianista, uznawany za autorytet w zakresie twórczości Chopina, jest jednym z wybitnych pedagogów, którzy prowadzą kursy mistrzowskie w ramach Forum w Sanoku. Jego obecność co roku przyciąga do Polski studentów pianistyki z wielu krajów. Przez lata gościł na Forum obok takich sław jak Kevin Kenner, Akiko Ebi czy prof. Andrzej Jasiński, wielokrotnie powracając z koncertami do Polski (m.in. na Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju). W 2021 roku był jurorem XVIII Konkursu Chopinowskiego swoją obecnością, co potwierdza jego niekwestionowaną pozycję w świecie chopinowskim.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek przyjedzie do Rzeszowa z najnowszym programem

Już 26 lutego w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek z najnowszym programem pt. "Lata 20., Lata 30. - Koncert...

Aktualności

Nowy, koncertowy singiel formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation

W sieci zadebiutował drugi singiel promujący płytę formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation „Stories about life and love”. To koncertowa wersja utworu „Prawda” dostępna w serwisach stramingowych oraz w postaci koncertowego video.

Aktualności

Rzeszowskie Piwnice świętują 1. urodziny. Przygotowano moc atrakcji

Minął rok od kiedy Rzeszowskie Piwnice otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających, w nowej, multimedialnej formie. Z tej okazji 13 stycznia odbędą się wyjątkowe, pełne atrakcji. W programie, m.in. warsztaty muzyczne, bezpłatne pokazy...

Aktualności

DKF Klaps. Styczniowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe zaplanowano na styczeń w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Klaps. Już 9 stycznia miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję obejrzeć przedpremierowo film „Godland” – przebój festiwalu w Cannes.

Aktualności

Wspólne kolędowanie z zespołem Karczmarze w bibliotece

Wydarzenie odbędzie się 9 stycznia o godz.18:00 w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci w kinie Helios. Strażak Sam i warsztaty cyrkowe

Pierwsze w tym roku spotkanie dla najmłodszych kinomanów w ramach cyklu Filmowe Poranki dla Dzieci odbędzie się już w najbliższą niedzielę w kinie Helios.

Aktualności

Europejski Stadion Kultury 2023. Ruszył nabór pomysłów

Estrada Rzeszowska rozpoczęła nabór pomysłów na wydarzenia towarzyszące koncertowi głównemu w ramach tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury. Zainteresowane firmy, organizacje, stowarzyszenia i artyści mogą zgłaszać wnioski do końca stycznia.

Aktualności

Kult akustycznie w G2A Arenie

W lutym przyszłego roku, formacja Kazika Staszewskiego zagra w Rzeszowie akustyczny koncert w ramach trasy „Kult Akustik”. Wydarzenie odbędzie się w G2A Arena. Ruszyła sprzedaż biletów.

Reklama