Rzeszów - Środa, 30.04.2025
Reklama

Majowy repertuar DKF Klaps z projekcją „Mulholland Drive” Lyncha w 4K

Dodano: /

Majowe spotkania z dobrym filmem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” rozpocznie projekcja włoskiego filmu „OPERA!”. W kolejne poniedziałki widzowie zobaczą polski dramat obyczajowy „Utrata równowagi”, dokument o Dalajlamie oraz odrestaurowaną wersję 4K słynnego filmu Davida Lyncha „Mulholland Drive”.

Projekcje w ramach DKF Klaps odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Seanse połączone są z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami prowadzonymi przez Dominika Nykla.

Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w kasie biletowej WDK w cenie 30 zł, a bilety pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł. Wejściówki można również zakupić na stronie: https://bilety.kulturapodkarpacka.pl

Majowy program DKF Klaps:

05.05.2025 r.

OPERA! - reż. Davide Livermore, Paolo Gep Cucco
gatunek: dramat, fantasy, musical / produkcja: Włochy 2024 / czas trwania: 107 min

Pierwszy taki film w historii kina - najpiękniejsza historia miłosna świata w kostiumach Dolce & Gabbana i operowym entourage’u.

Magnetyzujące doświadczenie dla miłośników muzyki, filmu i mody. Prawdziwa uczta dla zmysłów. Uwspółcześniona wersja mitu greckiego o miłości Orfeusza i Eurydyki opowiedziana tak, aby widzowie mogli usłyszeć słynne arie operowe m. in. Vivaldiego, Pucciniego, Verdiego. Całość skąpana w surrealistycznej, niesamowitej scenografii jak z obrazów Salvadora Dali. Aktorzy Pedro Almodovara i Vincent Cassel w roli Charona.

Kostiumy do filmu zaprojektował jego współproducent: dom mody Dolce & Gabbana.

„Opera!” to widowisko jakiego jeszcze nie było, to wrażenia, które w pełni wybrzmią tylko w kinie.

Za reżyserię Opery! odpowiadają Davide Livermore oraz Paolo Gep Cucco. Pierwszy z nich to reżyser przedstawień operowych w wielu teatrach operowych na świecie. Przez cztery lata z rzędu, czego nie dokonał jeszcze nikt w historii, rozpoczynał sezon operowy w słynnej mediolańskiej La Scali. Drugi zaś to dyrektor artystyczny w mediolańskiej La Scali i wielu innych teatrach operowych.

To opowieść nad opowieściami. Dwoje kochanków w dniu ślubu, okrutny los, podróż do świata umarłych. To historia Orfeusza i Eurydyki oraz ich miłości, przedstawiona w operze-musicalu, w którym mit zostaje przeniesiony do współczesnego świata z warstwą narracyjną, w której spotykają się razem słowa, śpiew operowy, muzyka pop, moda i sztuki wizualne. W ciągu ostatnich kilku lat nasza praca w najważniejszych teatrach na całym świecie przeniosła operę na nowy poziom narracji i wizualizacji – tak, aby liryczna opowieść nie traciła na aktualności i była przystępna dla współczesnego odbiorcy. Zrobiliśmy to samo z filmem Opera!, biorąc na warsztat mit o Orfeuszu i Eurydyce i przekształcając go w metafizyczną podróż poza granice, których wcześniej nie dało się przekroczyć – tak, aby maksymalnie uwypuklić wizjonerski charakter tej historii - podkreślają zgodnie Davide Livermore oraz Paolo Gep Cucco.

12.05.2025 r.

UTRATA RÓWNOWAGI - reż. Korek Bojanowski

gatunek: dramat obyczajowy / produkcja: Polska 2024 / czas trwania: 95 min

Maja, mimo że poświęciła aktorstwu całe swoje młode życie, zmaga się z brakiem wiary w siebie i rozważa podjęcie studiów na innym kierunku. Wszystko zmienia się, gdy pojawia się nowy, pełen pasji reżyser, który stosuje wątpliwe metody pracy. Ma przygotować dyplom ze studentami, a Maja dostaje nową szansę i zaczyna działać z ogromnym zaangażowaniem. Jednak z czasem boleśnie się przekonuje, że charyzmatyczny reżyser manipuluje nie tylko jej uczuciami, ale również relacjami i aspiracjami pozostałych młodych aktorów. Czy studenci zdołają oprzeć się legendarnemu twórcy? Jaka jest cena marzeń?

Film w interesujący sposób porusza ważny społecznie temat, który odbił się szerokim echem w mediach przed kilku laty i dotyczył przekraczania granic przez wykładowców wydziałów aktorstwa jak i reżyserów pracujących w teatrach.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera Korka Bojanowskiego.

Nagrody zdobyte na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:

- Najlepszy debiut reżyserski lub drugi film - wyróżnienie Korek Bojanowski, wyróżnienie dla Nel Kaczmarek
- Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych - Korek Bojanowski,
- Nagroda im. Janusza „Kuby” Morgensterna PERSPEKTYWA za rok 2024
- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Film za rok 2024.

19.05.2025 r.

DALAJLAMA. PRZEZ MĄDROŚĆ DO SZCZĘŚCIA - reż. Barbara Miller, Philip Delaquis

gatunek: dokument / produkcja: USA, Szwajcaria 2024 / czas trwania: 90 min

Wyjątkowe medytacyjne doświadczenie filmowe będące eksploracją filozofii XIV Dalajlamy. W intymnej rozmowie człowiek, który postrzegany jest jako największy ambasador współczucia, zabiera widzów w podróż do źródła szczęścia.

Producentem dokumentu jest słynny amerykański aktor i przyjaciel Dalajlamy – Richard Gere.

Urodzony w chłopskiej rodzinie Tenzin Gjaco na XIV Dalajlamę został intronizowany w wieku niespełna pięciu lat. W trakcie kolejnych dekad, naznaczonych przemocą i wieloma konfliktami zbrojnymi, niestrudzenie działał na rzecz pokoju i ochrony naszej planety. Dzięki swojej inteligencji, wiedzy, ale i wielkiemu poczuciu humoru przez lata przekonywał o wyborze drogi do zbudowania zrównoważonego i dostatniego społeczeństwa. W 1989 roku uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla.

Film pochodzącego ze Szwajcarii reżyserskiego duetu Barbary Miller i Philipa Delaquisa łączy w sobie intrygującą opowieść Dalajlamy z pięknymi obrazami, które ilustrują jego przesłanie, oraz niepublikowanymi wcześniej materiałami z archiwów rządu tybetańskiego. Bohater dokumentu mówi o wyzwaniach, jakie czekają nas w XXI wieku, przekonując jednocześnie, że każdy z nas ma narzędzia, by stawić temu czoła.

Prasa o filmie:
Każdy, kto posłucha tego, co Dalajlama mówi w filmie, poczuje się lepiej.
Giancarlo Schwendener, OutNow

Kiedy przemawia Dalajlama, całe kino emanuje ciepłem.
BR KinoKino

Dokument przepełniony jest prawdą i podnoszącą na duchu pozytywną energią, z której mogą skorzystać wszyscy, nie tylko buddyści.
NDR Kultur

W czasach wielu konfliktów zbrojnych i powszechnej przemocy przesłanie filmu o pokoju i współczuciu nabiera wyjątkowej wagi.
3sat Kulturzeit

26.05.2025 r.

MULHOLLAND DRIVE - reż. David Lynch

gatunek: dramat, thriller / produkcja: Francja, USA 2001 / czas trwania: 145 min

„Mulholland Drive” wraca do kin w odrestaurowanej wersji 4K! Zanurz się w hipnotycznym śnie Davida Lyncha na nowo!

W zrealizowanej w 2016 roku ankiecie BBC Culture przeprowadzonej wśród 177 krytyków filmowych z całego świata, „Mulholland Drive” zostało uznane za najlepszy film XXI wieku.
Uwodzicielska i przerażająca wizja fabryki snów w Los Angeles Davida Lyncha to jedno z prawdziwych arcydzieł nowego tysiąclecia; opowieść o miłości, zazdrości i zemście jak żadna inna.

„Mulholland Drive” łączy w sobie elementy thrillera, noir i surrealistycznego kina. Fabuła skupia się na historii młodej kobiety, która traci pamięć po wypadku samochodowym na Mulholland Drive w Los Angeles. Z pomocą nowo poznanej przyjaciółki, próbuje odkryć swoją tożsamość, co prowadzi do serii zagadek, tajemniczych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Media o filmie:

Najlepsza zagadka kryminalna rozgrywająca się w podświadomości.
Michał Chudoliński, Krytyk niezależny, Gotham w deszczu

Jeden z tych, które wypalają się w mózgu i sercu na zawsze.
Adriana Prodeus

„Mulholland Drive” sprawia, że kino ożywa na nowo.
Rolling Stone

Nikt nie tworzy takich filmowych koszmarów jak David Lynch, a „Mulholland Drive” jest jednym z jego najbardziej intensywnych i przerażających filmów.
Chicago Tribune

Niewielu będzie w stanie oprzeć się intrydze i dwóm porywającym kreacjom Naomi Watts i Laury Eleny Harring.
Hollywood Reporter

Film ten przypomina dziwne puzzle, w których na każdym elemencie odnajdziemy zdjęcie, złożone zaś w całość przedstawiają obrazek abstrakcyjny, sugerujący jedynie pewien nastrój i klimat.
Andrzej Lewicki, Postmodernizm w filmie fabularnym, [w:] Kino końca wieku, pod red. T. Lubelskiego, I. Sowińskiej, R. Syski

Nagrody:
- Najlepszy Reżyser - MFF Cannes 2001,
- Najlepsze Zdjęcia - Film Independent Spirit Awards 2002
- Najlepszy Film Zagraniczny - Cezary 2022,


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Portrety iluzji” – nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

Najnowsza wystawa, która już wkrótce prezentowana będzie w murach Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10, to zbiór fotografii Małgorzaty Korzec, przedstawiających złożoność ludzkich emocji i stanów umysłu, w czasach pełnych niepewności, zaskoczeń...

Aktualności

Festiwal Wolności Twórczej po raz piąty w Rzeszowie

W dniach 7 i 8 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się V edycja Festiwalu Wolności Twórczej, interdyscyplinarnego wydarzenia organizowanego przez rzeszowskie Stowarzyszenie Podkultura.

Aktualności

Łona spotka się z fanami w rzeszowskiej bibliotece

Szczeciński raper Łona, przyjedzie do Rzeszowa aby spotkać się z fanami. Bezpłatne wydarzenie poprowadzi Adam Bienias.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Mossa i Berlioza

W najbliższy piątek w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie usłyszymy utwory Piotra Mossa i Hectora Berlioza. Tym razem podkarpaccy filharmonicy wystąpią pod batutą Łukasza Borowicza. Koncert uświetni występ mezzosopranistki Anny...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie już w ten weekend [PROGRAM]

Ponad 60 wydawnictw oraz kilkudziesięciu autorów weźmie udział w tegorocznych Świątecznych Targach Książki. Dwudniowe wydarzenie (22 i 23 listopada) odbędzie się w centrum kulturalno – handlowym Millenium Hall.

Aktualności

„Ocalić od zapomnienia”. Zaduszkowy koncert wspomnień w Rzeszowie

W najbliższy piątek w Rzeszowie odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Gdzie jest mój mąż?

Premiera nowego spektaklu w teatrze im. Wandy Siemaszkowej

„Gdzie jest mój mąż?” to tytuł nowego spektaklu, który już wkrótce wzbogaci repertuar Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Premiera sztuki połączona jest z obchodami 80-lecia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. Spektakl na...

Reklama