Rzeszów - Wtorek, 17.03.2026
Reklama

"Maria Stuart" po prawie 80-ciu latach powraca na deski Siemaszkowej

Dodano: 16.11.2023 r. / ViC

W najbliższą sobotę, w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego. Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po prawie osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia.

Spektakl „Maria Stuart” w 1946 roku, jeszcze w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej, reżyserowała go sama Wanda Siemaszkowa, będąca wówczas dyrektorką sceny, a w rolę królowej Szkotów wcieliła się Neonilla Kilar-Krzywiecka. Współczesna wersja spektaklu w reżyserii Martyny Łyko to, jak opowiada reżyserka, „krwawa historia kobiety – królowej”. Za sprawą Juliusza Słowackiego wsiadamy w romantyczny rollercoaster, w którym władza, honor i pożądanie stanowią najwyższe wartości. Oparta na życiorysie królowej Szkotów historia przedstawia osobę, która od dziecka wychowywana na królową budzi się, by samodzielnie rządzić - od dziecka uczona tłumić uczucia, decyduje się czuć.”. W rolę królowej Szkotów wcieli się Małgorzata Pruchnik-Chołka.

Premiera „Marii Stuart” odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 listopada o godz. 19:00, w trakcie trwającej aktualnie 61. edycji Rzeszowskich Spotkań Teatralnych: 02. Festiwalu Arcydzieł.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Zgłoszenia do udziału w Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza koła, kluby i grupy fotograficzne działające na Podkarpaciu do udziału w XXII Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych.

Aktualności

RDK poszukuje wolontariuszy do organizacji "Reggae nad Wisłokiem"

Rzeszowski Dom Kultury szuka energicznych i zaangażowanych osób, które dołączą jako wolontariusze do zespołu organizatorów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu “Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu”. Jest to doskonała okazja do współpracy...

Aktualności

Muzyczne powitanie wiosny w WDK. Koncert WADADA w ramach cyklu Etno-Wiosna

23 marca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi WADADA, czyli „zbudowany na afro-kubańskiej bębniarskiej podstawie muzyczny tygiel elektroniczno-akustyczny”. Koncert odbędzie się w ramach cyklu pn. Etno-Wiosna.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. ReTo zamyka line-up sceny hip hop

ReTo to ostatni raper, który dołączył do wykonawców sceny hip hop na tegoroczny Rzeszowskich Juwenaliach.

Aktualności

Miłośnicy komiksu i fani Star Wars spotkają się w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu zapraszają na kolejne spotkanie miłośników komiksu. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 marca w Sali audiowizualnej WDK (II piętro). Wstęp wolny.

Aktualności

Sobotnie spotkania dla najmłodszych w Klubie Malucha

W najbliższą sobotę (16.03), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje trzy spotkaniach dla najmłodszych czytelników wraz z rodzicami w ramach Klubów Malucha.

Aktualności

29. Rzeszowskie Juwenalia. Kizo wystąpi na scenie hip-hop

Kizo dołączył do grona wykonawców, którzy wystąpią na scenie hip hop podczas tegorocznych RzeszowskichJuwenaliów . Gdański raper wystąpi w pierwszym dniu festiwalu. Do imprezy pozostało niespełna dwa miesiące.

Reklama