Rzeszów - Piątek, 20.06.2025
Reklama

Miasto przejęło kamienicę z kinem Zorza

Dodano: /

Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, którą kupiło za ponad 6 mln zł.

Do tej pory nieruchomość, w której mieści się najstarsze rzeszowskie kino, była własnością spółki Apollo Film z Krakowa. Kino prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Aktem notarialnym z 27 kwietnia 2023 roku Gmina Miasto Rzeszów nabyła prawo własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania działek, na których on się znajduje. Akt notarialny gwarantuje działalność kina w tym miejscu.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, nie ukrywa, że bardzo zależało mu na uratowaniu kina, a transakcję nazywa prezentem dla mieszkańców, którzy bardzo cenią Zorzę i od lat chętnie oglądają tutaj filmy. Jak zapewnia, kino z pewnością tu pozostanie, a jego dalsza działalność to priorytet dla miasta. - Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych – mówi Konrad Fijołek.

Miasto ma również pomysł na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, w której mieści się kino Zorza. Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Z kolei dużą przestrzeń na strychu można wykorzystać dla sztuki. W przyszłości może tam powstać galeria obrazów lub fotografii. - Gdy już przejmiemy dokumentację techniczną obiektu, przymierzymy się do małych remontów, aby przystosować pomieszczenia do naszych potrzeb – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Powierzchnia użytkowa kupionego przez miasto budynku to 2036,6 m kw. Kino Zorza istnieje tu od 1956 roku, posiada największą na Podkarpaciu salę kinowo - widowiskową na 518 miejsc. A także dwie sale kameralne, każda na 44 miejsca.  Dzięki temu Zorza w ciągu dnia może wyświetlać nawet 10 filmów, zarówno festiwalowych, jak i rozrywkowych. Na pierwszym i drugim piętrze są biura (ok. 700 m kw.)

Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Przetrwała walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną. Pierwszy kinowy seans w Kinie Zorza odbył się 28 sierpnia 1956 roku. Nie wiadomo jaki tytuł filmowy był puszczany, wiadomo, że był to western.

Obecnie Zorza znana jest z ambitnych produkcji, filmów mających „to coś”. Dodatkowo w Zorzy pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, odbywają się różne cykle filmowe: DKF Zorza, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper.

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wielkie święto melomanów. 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie [PROGRAM]

Dokładnie miesiąc pozostało do inauguracji 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wielkie święto melomanów rozpocznie się 9 maja 2024 koncertem w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. Orkiestrę Kameralną „Amadeus” poprowadzi Agnieszka Duczmal....

Aktualności

Seniorzy na parkiet. W sobotę Miejska Potańcówka

Potańcówka Miejska dla Seniorów to impreza, która już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń organizowanych dla starszych mieszkańców Rzeszowa. Najbliższa Potańcówka odbędzie się już 6 kwietnia.

Aktualności

Sztuka A. Warhola na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Od 11 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, będzie można obejrzeć wystawę prac Andy’ego Warhola.

Aktualności

Mendelssohn, Ravel i Dvorak w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Piotr Kościk poprowadzi podkarpackich filharmoników podczas piątkowego koncertu symfonicznego. W programie: Uwertura „Sen nocy letniej” Mendelssohna, koncert fortepianowy Ravela i VII Symfonia Dvoraka. Solistą wieczoru będzie pianista Janusz Olejniczak, jeden z najwybitniejszych...

Aktualności

Teatralny Speed Dating. W „"Siemaszce" rusza 6. edycja Sceny Nowej Dramaturgii

Scena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia. Dżem z Sebastianem Riedlem zagra na scenie głównej

Dżem to kolejny zespół, który dołączył do line-upu tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliów. Grupa wystąpi z nowym wokalistą, którym od 6 kwietnia oficjalnie zostaje Sebastian Riedel, syn Ryszarda Riedla, wieloletniego frontmana zespołu.

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Główną atrakcją spotkanie z Kliniką Doktora Misia

Kino Helios przy al. Powstańców Warszawy zaprasza małych kinomanów na kolejne spotkanie w ramach Filmowych Poranków. Tym razem główną atrakcję będzie spotkanie z Kliniką Doktora Misia, czyli nauka pierwszej pomocy.

Aktualności

Święto Paniagi uświetni występ "Viva Santana" Cichoński - Torres Band

Jedną z głównych atrakcji tegorocznego Święta Paniagi, będzie muzyczne show Leszka Cichońskiego i Jose Torresa na cześć legendarnego gitarzysty Carlosa Santany.

Reklama