Rzeszów - Czwartek, 29.01.2026
Reklama

Międzysłów Karpat: Spotkanie z Mają Wolny

Dodano: 19.09.2024 r. / Redakcja

Maja Wolny, pisarka, doktor nauk humanistycznych będzie gościem najbliższego spotkania pt. „Gdzie są granice nie do przekroczenia? Granica państw / granica między faktem a fikcją” w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat.

Maja Wolny urodziła w 1976 roku w Kielcach. Jest pisarką, kuratorką, doktor nauk  humanistycznych. Autorka powieści oraz reportaży, esejów i sztuk teatralnych. Przez wiele lat
mieszkała w Belgii, gdzie prowadziła Centrum Wschodnioeuropejskie Post Viadrina. W latach  2010–2015 była dyrektorem belgijskiego muzeum NAVIGO, gdzie zrealizowała liczne
wystawy poświęcone związkom kultury, literatury i morza. Laureatka wielu nagród i  wyróżnień. W 2016 roku wydała powieść „Czarne liście”, która zyskała ogromny rozgłos w

Polsce i ukazała się także w Belgii i Holandii. W rankingu belgijskiej gazety „De Standaard”  została uznana za jedną z 20 najlepszych książek wydanych na świecie w 2017 roku. Jej kolejna powieść, „Księgobójca” (2018), otrzymała belgijską nagrodę literacką Herkulesa Poirota. Po  niej wydała „Jasność” (2019). Wielokrotnie podróżowała samotnie koleją do Rosji, Mongolii i  Chin. Owocem tych wypraw jest powieść „Powrót z Północy” oraz wydany w 2020 roku  „Pociąg do Tybetu”, nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak i zdobywca tytułu najlepszej  książki podróżniczej na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady. Po inwazji Rosji na Ukrainę  Wolny jako jedna z nielicznych na świecie autorek, udała się do Rosji.

Korespondencje publikowała w Onecie, „Polityce” oraz belgijskiej gazecie „De Standaard”. Maja Wolny od  2016 roku mieszka na stałe w Polsce, w Kazimierzu Dolnym, gdzie współtworzy Kazimierski  Festiwal Literacki. Jej powieści zostały przetłumaczone na języki niderlandzki, niemiecki i  angielski.

Spotkanie z Mają Wolny odbędzie się 20 września o godz. 18:00 na Małej Scenie im. Z. Kozienia. Poprowadzi je Jakub Pacześniak – tłumacz, poeta i krytyk literacki, a fragmenty
tekstów zaprezentuje aktor „Siemaszki” – Paweł Gładyś.

Bilety na wydarzenie dostępne na  stronie www.teatr-rzeszow.pl oraz w kasach Teatru.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Bandoska, szałamaistki i mażoretki wystąpią na Zimowym Koncercie w WDK

Szykuje się gratka dla miłośników muzyki, tańca i tradycji. Pod koniec stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy Koncert Zimowy. Na scenie zaprezentują się trzy zespoły artystyczne z WDK.

Aktualności

Finisaż wystawy "Galeria Jednego Zdjęcia 2024-2025"

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza na finisaż wystawy „Galeria Jednego Zdjęcia 2024–2025”, który odbędzie się 30 stycznia 2026 roku w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie o godz. 18:00.

Aktualności

Wielki Koncert Świątecznej Pomocy w Rzeszowie

Cztery zespoły zagrają podczas trzeciej edycji Wielkiego Koncertu Świątecznej Pomocy. Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia w klubie Pod Palmą. Środki zebrane podczas koncertu zostaną przekazane na rzecz WOŚP.

Aktualności

Dofinansowanie dla Muzeum Dobranocek na konserwację kultowych lalek

50 tys. zł dofinansowania z MKiDN otrzymało Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwację lalek filmowych z serialu „Trzy Misie”.

Aktualności

Rockowa noc from the Basement „po rzeszowsku”. Znamy line-up drugiego koncertu

Organizatorzy najgłośniejszego festiwalu w Rzeszowie zapowiedzieli trzeci w tym roku koncert w ramach cyklu „Rockowa Noc from the Basement”. W lutym w rzeszowskich podziemiach zaprezentują się trzy rzeszowskie zespoły.

Aktualności

Justeene Ruston spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Justeene Ruston, autorką książek young adult w konwencji fantasy, które odbędzie się 20 stycznia 2025 r. o godz. 17.00 w Filii...

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury kolęduje dla 4-letniego Krystianka. Zaplanowano 6 koncertów

Rzeszowski Dom Kultury organizuje cykl koncertów charytatywnych pod hasłem „Styczeń z Kolędą”. Podczas każdego z nich będzie prowadzone zbiórka datków na leczenie 4-letniego Krystianka.

Aktualności

Wystawa obrazów Bartosza Nalepy otwiera nowy sezon w rzeszowskim BWA

8 stycznia 2026 r. w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy obrazów Bartosza Nalepy zatytułowanej DNO LASU. Ekspozycja inauguruje nowy sezon wystawienniczy galerii. Za tło dźwiękowe do wystawy odpowiedzialny jest...

Reklama