Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Mozartowski wieczór w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmią „Don Giovanni”, Koncert klarnetowy i „Jowiszowa”

Dodano: 16.06.2026 r. / Redakcja

Na zdj. STEPHEN ELLERY – dyrygent, KRZYSZTOF GRZYBOWSKI – klarnet / Materiały prasowe
Na zdj. STEPHEN ELLERY – dyrygent, KRZYSZTOF GRZYBOWSKI – klarnet / Materiały prasowe

W piątek, 19 czerwca 2026 r., o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert symfoniczny poświęcony twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na estradzie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Stephena Ellery’ego. Solistą wieczoru będzie klarnecista Krzysztof Grzybowski.

Program koncertu obejmuje trzy wybitne dzieła Mozarta, reprezentujące różne obszary jego twórczości: Uwerturę do opery „Don Giovanni”, Koncert klarnetowy A-dur KV 622 oraz Symfonię C-dur „Jowiszową” KV 551.

Wieczór rozpocznie Uwertura do opery „Don Giovanni” — jednego z najważniejszych dzieł scenicznych w historii muzyki. Opera powstała w 1787 roku, niedługo po sukcesie „Wesela Figara”, a Mozart skomponował ją w wyjątkowo krótkim czasie. Sama uwertura od lat funkcjonuje również jako samodzielny utwór koncertowy. Jej wolny wstęp odsyła do dramatycznego spotkania Don Giovanniego z posągiem Komandora, natomiast część szybka nawiązuje do żywiołowego, pełnego kontrastów charakteru opery.

W dalszej części koncertu zabrzmi Koncert klarnetowy A-dur KV 622, uznawany za jedno z najpiękniejszych dzieł koncertowych Mozarta. Kompozytor jako jeden z pierwszych w tak pełny sposób ukazał możliwości klarnetu jako instrumentu solowego. W utworze szczególne znaczenie mają liryczna kantylena, swoboda prowadzenia partii solowej oraz umiejętne wykorzystanie różnych rejestrów instrumentu, zwłaszcza jego ciemnego, niskiego brzmienia.

Zwieńczeniem programu będzie Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551 — ostatnia symfonia Mozarta i jedno z najważniejszych osiągnięć jego twórczości orkiestrowej. Skomponowana w 1788 roku, zachwyca monumentalnym charakterem, przejrzystą konstrukcją i mistrzowską instrumentacją. Przydomek „Jowiszowa” dobrze oddaje majestatyczny, zdecydowany i pełen rozmachu charakter dzieła.

Wykonawcy

  • ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
  • STEPHEN ELLERY – dyrygent
  • KRZYSZTOF GRZYBOWSKI – klarnet

Program

Wolfgang Amadeusz Mozart:

  • Uwertura do opery „Don Giovanni”
  • Koncert klarnetowy A-dur KV 622
  • Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551

Stephen Ellery

Stephen Dominic Ellery jest muzykiem mieszkającym w Londynie. Dyrygował on orkiestrami w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Po odbyciu nauki pod kierunkiem Jerzego Katlewicza i Marka Stachowskiego w Polsce studiował dyrygenturę u Ilii Musina w Sankt Petersburgu. Stephen Dominic Ellery dorastał grając razem ze swoją matką, m.in. jazz i muzykę funk.

W Polsce Stephen Dominic Ellery dyrygował orkiestrami w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Białymstoku, Bytomiu i Kielcach. W Londynie stworzył Operę Polską w Londynie (Polish Opera in London) i dyrygował inscenizacjami, m.in. Hrabiny, Strasznego Dworu, Halki, Jawnuty, Parii, Flisa, a także fragmentami nieukończonej opery Rokiczanka. W tym roku wystawiona będzie Verbum Nobile, Flisa, Widma oraz Sonety krymskie. W Meksyku wystąpił na bis z Tańcami góralskimi Moniuszki, a publiczność nagrodziła go długimi brawami na stojąco. Występował również z polską muzyką na całym świecie. Jego celem jest zachęcanie orkiestr z całego świata do wykonywania polskich utworów. Za swoje zasługi dla muzyki polskiej na całym świecie w 2023 r. otrzymał order od polskiego rządu.

Jest on częstym gościem Filarmonica de la Ciudad de Mexico, wraz z którą wystąpił z premierami kompozycji autorów meksykańskich, jak również arcydziełami muzyki meksykańskiej, takimi jak El Noche de las Mayas autorstwa Revueltasa, a także klasycznymi utworami, skomponowanymi w Europie w tym m.in. z Cudownym Mandarynem Bartoka, Mateuszem Malarzem Hindemitha czy Symfonią nr 2 Skriabina.

W Japonii Stephen Dominic Ellery dyrygował Filharmonią Tokijską, Filharmonią w Osace, orkiestrą symfoniczną Gunma, jak również mniejszymi zespołami, prezentując opery i dając koncerty.

W 2018 r. Stephen Dominic Ellery dyrygował koncertem, który odbył się w londyńskiej Royal Albert Hall dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zagrało i zaśpiewało tam też wiele gwiazd polskiej muzyki, jak Lombard, Edyta Górniak, Kuba Badach, Rafał Bartmiński, Aleksandra Kurzak i inni. 5600 osób przyszło na koncert, na którym wystąpił Polski chór składający się z Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii i w Gliwicach ze stowarzyszeniem międzynarodowej orkiestry obejmującej muzyków pochodzący, m.in. z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Egiptu, Meksyku i Japonii.

Krzysztof Grzybowski

Krzysztof Grzybowski należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów.

Jako jedyny Polak ukończył studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer (Musikhochschule Lübeck). Po studiach mistrzowskich kontynuował studia kameralne pod kierunkiem prof. Wolfganga Meyera oraz prof. Eduarda Brunnera (Hochschule für Musik Karlsruhe). Absolwent UMFC Wydział w Białymstoku w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego.

Dał się poznać jako znakomity solista i kameralista. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie takie jak np.: „Kissinger Sommer” Bad Kissingen, „Appen classic” Hamburg, „ISA Wien Musikfestival” czy „Max Reger Musiktage” Weiden. Jako solista występował i współpracuje z kilkudziesięcioma orkiestrami w Europie, między innymi: London Gala Orchestra, PKF – Prague Philharmonia, NFM Filharmonia Wrocławska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, INSO Lviv Symphony Orchestra, Flensburger Bach Ensemble oraz wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce.

Mimo swojego młodego wieku występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Wśród nich można wymienić chociażby: Sabine Meyer, Igor Levit, Danjulo Ishizaka, Andrei Ioniţă, Pinchas Steinberg, Agnieszka Duczmal, Stefan Asbury, Michał Klauza, Krzesimir Dębski, Stathis Karapanos, Bartłomiej Nizioł.

Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Amadeus Wind Ensemble, utworzonego z myślą o upamiętnieniu 225. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którego skład wchodzą członkowie London Symphony Orchestra, wybitni polscy instrumentaliści, soliści oraz członkowie najlepszych polskich orkiestr. Koncert inaugurujący działalności zespołu odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Wziął udział w premierowym nagraniu Concertino na klarnet i orkiestrę Michała Spisaka wykonując partię solową klarnetu z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, które zostało włączone do prestiżowego wydawnictwa PWM w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności” wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Bogaty program wydarzeń w Kinie za Rogiem Cafe

Propozycje kameralnego, rzeszowskiego kina mieszczącego się w rejonie dworca PKP, to nie tylko klasyczny repertuar filmowy , ale również szereg innych wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym i okołofilmowym. W styczniu, Kino za Rogiem...

Aktualności

Epicki poemat symfoniczny R. Straussa w Filharmonii Podkarpackiej

Podczas najbliższego wieczoru muzycznego w Filharmonii Podkarpackiej, usłyszmy monumentalne dzieło Richarada Straussa – „Symfonia alpejska”. Orkiestrę FP poprowadzi Jiří Petrdlík - jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia.

Aktualności

Jubileuszowy koncert Marka Bałaty w WDK. Bezpłatne wejściówki

Marek Bałata, wokalista jazzowy, kompozytor i grafik, obchodzi jubileusz 40-lecia działalności na scenie. Z tej okazji artysta wystąpi w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas koncertu zaśpiewa m.in. jazzowe standardy i przeboje...

Aktualności

RDK kolęduje dla 4-letniej Julii z Rzeszowa. Zbiórka na kosztowną operację i rehabilitację

"Styczeń z kolędą" - pod takim hasłem odbędzie się seria koncertów charytatywnych organizowanych przez Rzeszowski Dom Kultury. Wydarzenia będą odbywać się od 13 stycznia do 28 stycznia 2024 roku w domach kultury...

Aktualności

Galeria Nierzeczywista rozpoczyna nowy rok wystawą "dla ciała i ducha"

„Światy wewnętrzne” to tytuł pierwszej w tym roku wystawy, jaka prezentowana będzie w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. „To wyjątkowe wydarzenie, dla ciała i ducha w przestrzeni Galerii Nierzeczywistej” – podkreślają przedstawiciele...

Aktualności

"Ceremonia" i "Makbet" w styczniowym repertuarze teatru Przedmieście

Teatr Przedmieście rozpoczyna nowy rok dwoma spektaklami. W najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 r. widzowie będą mogli zobaczyć autorski projekt aktorek teatru Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej – spektakl „Ceremonia”. Tydzień później,...

Aktualności

Wielki Koncert Świątecznej Pomocy w klubie Pod Palmą

Tyczyński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje w Rzeszowie before przed wielkim Finałem. Będzie to orkiestrowy rockowy koncert muzyczny. Wystąpią cztery zespoły.

Aktualności

Ciche Godziny w Rzeszowskich Piwnicach

W drugą środę miesiąca, od 16:00 do 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach, w przestrzeni wielofunkcyjnej oraz trasie obowiązują Ciche Godziny. To udogodnienie korzystania z oferty instytucji kultury dla osób wysoko wrażliwych.

Reklama