Rzeszów - Czwartek, 26.06.2025
Reklama

Na Podkarpaciu powstał film o ojcu polskiego gazownictwa. Premiera w środę w Rzeszowie

Dodano: /

Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, producent Bogdan A. Miszczak oraz reżyser Mariusz Bonaszewski zapraszają na rzeszowską premierę filmu "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2021 (środa) o godz. 18:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu o twórcy przemysłu gazowniczego w Polsce – Marianie Wieleżyńskim. W najnowszej produkcji Bogdana Miszczaka zobaczymy m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Film jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Produkcja otrzymała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.

Marian Wieleżyński - inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył  przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników).

Film przedstawia sylwetkę i osiągniecia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński.

- Cykl „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” powstał z myślą o przybliżeniu twórców światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Dzisiejszy przemysł naftowy nie istniałby, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza. Dlatego to właśnie On został pierwszym bohaterem naszego cyklu. Dzieło i wizję Ignacego Łukasiewicza kontynuował Marian Wieleżyński – ojciec polskiego gazu. Jego osiągnięcia zostały zupełnie zapomniane. Stąd pomysł by bohaterem kolejnego filmu został właśnie „Alchemik ze Lwowa” - tłumaczy producent, Bogdan Miszczak.

- Nieczęsto zdarzają się takie postacie – nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Wynalazca i społecznik, przy każdej okazji podkreślający, że dobry interes to taki, który wszystkie strony uważają za dobry - podkreśla scenarzystka, Małgorzata Sobieszczańska.

W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.

- Przygody były trzy. Po pierwsze będąc Ignacym Łukasiewiczem w poprzedniej produkcji Bogdana Miszczaka znalazłem się w tych samych miejscach w rzeczywistości po Łukasiewiczu. Podróżowałem jakby po świecie, do którego stworzenia Łukasiewicz kolosalnie się przyczynił. Po drugie odkrywaliśmy całą ekipą losy niezwykle istotnego dla regionu człowieka, którego osiągnięcia są kompletnie zapomniane. No i wreszcie ja aktor reżyserowałem swoich, nie tylko po fachu, kolegów. Stoisz przed kamerą i często jesteś przekonany, że wiesz „jak to trzeba zrobić”, dość łatwo przychodzi ci reżyserowanie innych. Gorzej siebie. A przede wszystkim wiesz co reżyser pracując z aktorami robi źle. No i doczekałem się „sprawdzam”, stoję za kamerą. Przygoda niezwykła - opowiada Mariusz Bonaszewski.

Zdjęcia do filmu realizowane były w sanockim skansenie, miejskim parku w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Odpowiada za nie Mariusz Konopka.

Film będzie miał swoją ogólnopolską premierę 21 czerwca w warszawskim kinie Luna (transmisję online na stronie www.telewizjaobiektyw.pl).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podczas wydarzenia obowiązują aktualne obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

60. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: Festiwal Arcydzieł 2022 [PROGRAM]

Organizowane od 1961 roku Rzeszowskie Spotkania Teatralne, znane również jako Festiwal Nowego Teatru, w tym roku powracają w nowej odsłonie.

Aktualności

Maraton Halloween w Heliosie. Dwie noce, dwa zestawy filmów

8 przerażających horrorów czeka na widzów w ramach tegorocznego Maratonu Halloween. Widzowie do wyboru mają dwie noce i dwa zestawy filmów. Maraton odbędzie się 28 oraz 31 października o godzinie 23:00 w...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki po raz czwarty w Rzeszowie. Spotkania z autorami, nowości książkowe, promocje

a targach pojawią się m.in. Marek Niedźwiecki, Janusz Leon Wiśniewski, Karolin Korwin-Piotrowska, Jacek Fedorowicz i Andrzej Stasiuk. Ważne miejsce w programie tegorocznych targów zajmie panel samorządowy Unii Metropolii Polskich na temat akcji...

Aktualności

ŁukasiewiczIMPRO - wieczór pełen zaskoczeń i dobrej zabawy w Teatrze Maska

Teatr Maska zaprasza na improwizowaną jazdę bez trzymanki, czyli wieczór ŁukasiewiczIMPRO. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 28 października o godz. 18:00.

Aktualności

Słynne hity z filmów o Jamesie Bondzie zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Koncert pn. 007 Symfonicznie odbędzie się 27 listopada o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"Blaski i cienie" - premiera nowego spektaklu teatr Maska

Premierowy pokaz odbędzie się W najbliższą sobotę, 22 października o godz. 18:00.

Aktualności

Rzeszowski Czwartek Literacki. Spotkanie autorskie z Teresą Paryną

Spotkanie odbędzie się 20 października w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13.

Reklama