Rzeszów - Niedziela, 15.03.2026
Reklama

"Orfeusz w piekle" - słynna operetka Offenbacha w kinie Zorza

Dodano: 08.02.2024 r. / ws

W niedzielę 11 lutego, godz. 17:00 w kinie Zorza odbędzie się retransmisja z Festiwalu Salzburskiego słynnej operetki operetka Jacques’a Offenbacha w wyjątkowo barwnej i zabawnej inscenizacji.

Przedstawienie wyreżyserował Barrie Kosky (Wesele Figara Mozarta z Wiener Staatsoper), a zadyrygował nim Enrique Mazzola, dyrektor muzyczny Lyric Opera of Chicago. W rolę Eurydyki wcieliła się Kathryn Lewek, jedna z najlepszych obecnie odtwórczyń arcytrudnej partii Królowej Nocy z Czarodziejskiego fletu Mozarta, zaś legendarnej szwedzkiej mezzosopranistce Anne Sofie von Otter powierzono prześmiewczą rolę Opinii Publicznej.

Offenbach, francuski kompozytor żydowskiego pochodzenia, był nie tylko wysoce zdolnym artystą, który posiadał wyjątkowo lekkie poczucie humoru, jak i muzyczne pióro, ale też sprawnym przedsiębiorcą, w mig wyczuwającym potrzeby publiczności. W 1855 roku założył prywatny, działający do dziś, Le Théâtre des Bouffes Parisiens. Wystawiał tam jednoaktowe farsy muzyczne, by w roku 1858, trzy lata od otwarcia teatru, dać paryżanom zwariowaną operę komiczną Orfeusz w piekle. Była ona absolutną nowością, jedyną w swoim rodzaju operową bufonadą, która grecki mit o Orfeuszu i Eurydyce przedstawiła w sposób co najmniej frywolny. Jako że miała lekki i niepoprawny charakter oraz dialogi mówione obok partii śpiewanych, uznano ją za nowy gatunek, który dziś nazywamy operetką.

Offenbach był mistrzem w pisaniu operetek na kanwie mitów greckich i tradycyjnych baśni (Piękna Helena czy Rycerz Sinobrody). Jego „antyczne” i „fantastyczne” dzieła zawsze w jakiś sposób odmalowywały współczesnych mu, przyziemnych ludzi, ze wszystkimi ich zabawnymi wadami. Jak ten genialny kompozytor przedstawił tragiczną historię trackiego śpiewaka Orfeusza, który udał się do zaświatów, by odzyskać swoją żonę Eurydykę – tego dowiemy się z szalonego przedstawienia zrealizowanego w 2019 roku w ramach Salzburger Festspiele, słynnego festiwalu, który ma już ponad sto lat.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2026. Kolejny artysta w line-upie

Sentino to kolejny po Myslovitz wykonawca, który dołączył do line-up’u kolejnej edycji „Najlepszych Juwenaliów w Polsce”. Raper wystąpi 9 maja na scenie Brend.

Aktualności

Marek Bałata i pianista młodego pokolenia wystąpią na scenie WDK

2 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury wystąpi wybitny polski wokalista jazzowy Marek Bałata wspólnie z pianistą młodego pokolenia Dominikiem Wanią w ramach projektu „Impromptus”.

Aktualności

Babski wieczór z premierowym pokazem polskiej świątecznej komedii romantycznej

28 listopada w rzeszowskim kinie Zorza odbędzie się kolejny filmowy wieczór dla kobiet. W programie przedpremierowy pokaz nowej, polskiej świątecznej komedii romantycznej zatytułowanej "Piernikowe serce".

Aktualności

Znamy pierwszego wykonawcę Rzeszowskich Juwenaliów 2026

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów ogłosili pierwszego wykonawcę przyszłorocznej imprezy. To jeden z najważniejszych polskich zespołów ostatnich 30 lat.

Aktualności

Finisaż wystawy „Chciałabym żeby to był tylko sen” w modernistycznej Willi Januszów w Rzeszowie

To już ostatnie dni debiutanckiej wystawy Zofii Gajewskiej - zwyciężczyni drugiej edycji projektu mentorskiego Moja Pierwsza Galeria, organizowanego przez Estradę Rzeszowską i Rzeszowski Inkubator Kultury.

Aktualności

W relacji ze słowem. Spotkanie z Maciejem Sieńczykiem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Maciejem Sieńczykiem – pisarzem i ilustratorem, które odbędzie się 27 listopada 2025 r. o godz. 17.00 w budynku WiMBP, ul. Sokoła...

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmnii. Zabrzmi muzyka Elgara i Sibeliusa

Brytyjski dyrygent Alexander Walker poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej podczas piątkowego koncertu symfonicznego. W programie: Koncert skrzypcowy h-moll Elgara oraz II Symfonia Sibeliusa. Solistką wieczoru będzie skrzypaczka Alda Dizdari.

Reklama