Rzeszów - Wtorek, 17.06.2025
Reklama

Premierowy koncert w Rzeszowie i płyta nowej jazzowej formacji Skubisz / Lemańczyk Cooperation

Dodano: /

We wtorek, 13 września w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się koncert nowej, jazzowej formacji Skubisz / Lemańczyk Cooperation. Podczas wydarzenia będzie można usłyszec muzykę z debiutanckiego albumu, któty w tym dniu będzie miał swoją premierę. 

13 września na rynku ukaże się album „Stories about life and love” zawiązanej w Rzeszowie formacji Skubisz / Lemańczyk Cooperation, tworzonej przez wybitnego basistę jazzowego Piotra Lemańczyka i rzeszowskiego twórcę słowa Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Skład uzupełniają trębacz Tomasz Nowak, perkusista Grzegorz Pałka, oraz gościnnie Wojciech Długosz „Mr Krime” odpowiedzialny za brzmienie syntezatorów. Płyta ukazuje się nakładem rzeszowskiego wydawnictwa Afro Vibe, przy współpracy z Fundacją Rzeszowską i przy wsparciu środków z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Rzeszowska publiczność w dniu premiery (13 września, 19:00) będzie mogła usłyszeć muzykę z nowego albumu na żywo, podczas koncertu w WDK Rzeszów w ramach Inauguracji Podkarpackiej Jesieni Jazzowej. Zaproszenia na koncert są jeszcze dostępne na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury.

Tydzień temu w sieci pojawił się pierwszy singiel zwiastujący album:

Skubisz / Lemańczyk Cooperation - zespół łączący północ z południem i muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka (w tym przypadku na 6 strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami, rapem i spoken word Bartłomieja Skubisza "Eskaubei" dokładają kolejny kamyczek do ogródka polskiej muzyki improwizowanej łączonej ze słowem.

Zespół łączy w sobie świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość i hip hopowy pazur.

Pretekstem do zawiązania się zespołu był koncert w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko w Rzeszowie, w lipcu 2021 roku. Był zadedykowany pamięci Tomasza Stańko, a w jego programie znalazły się również muzyczne i tekstowe odniesienia do życia i muzyki wybitnego trębacza.

Nad muzyką i wizją artystyczną formacji Skubisz / Lemańczyk Cooperation unosi się filozofia i duch Tomasza Stańko. To momentami dzika, nieskrępowana wolność w muzyce, jak również charakterystyczne tematy muzyczne, liryzm, a momentami dosadność w tekstach i odniesienia do różnych etapów twórczości T.S., chociażby w instrumentarium (gra bez instrumentu harmonicznego i elementy free czy elektryczny bas i trąbka przywodzące na myśl lata Freelectronic). Twórcy wzięli również na warsztat jedną ze starszych i mniej oczywistych kompozycji Tomasza Stańko i Janusza Muniaka - „Aeoioe” z płyty „Jazzmassage from Poland”.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

10. Reggae nad Wisłokiem. Koncerty, ekoatrakcje dla dzieci i całonocne afterparty [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu „Reggae nad Wisłokiem - Gramy dla klimatu”. Na uczestników czekają koncerty artystów reggae z całego świata, ekoatrakcje dla dzieci i dorosłych oraz całonocne afterparty.

Aktualności

GovTech4Europe: Koncert zespołu Rysy i mapping na fasadzie rzeszowskiego zamku

Koncert warszawskiego duetu Rysy w pubie Fosa oraz mapping na fasadzie Zamku Lubomirskich w wykonaniu Jakuba Hadera to otwarte wydarzenia skierowane do mieszkańców Rzeszowa, które odbędą się w ramach szczytu GovTech4Europe.

Aktualności

Kolejne spotkanie z Jakubem Pawłowskim w WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Jakubem Pawłowskim – historykiem, regionalistą i przewodnikiem, które odbędzie się 22 maja 2025 r. o godz. 17.00 w budynku WiMBP w...

Aktualności

KultURalia 2025: Opał i Dwa Sławy w line-upie

Poznaliśmy kolejnych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej wielkiej, studenckiej imprezie organizowanej przez Samorząd Studentów UR, we współpracy z Samorządem Studenckim WSIiZ. DO line-upu dołączyli: Opał i Dwa Sławy.

Aktualności

Rozpoczął się 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie [PROGRAM]

IX Symfonia Beethovena zwieńczona słynną „Odą do radości” zainaugurowała 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie - jedno z najpiękniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce.

Aktualności

Ostatni koncert w ramach cyklu Etnowiosna. Wystąpi zespół Krzikopa

Tegoroczna edycja cieszącego się sympatią publiczności cyklu Etnowiosna powoli dobiega końca. Podczas ostatniego koncertu, zaplanowanego na 24 maja zagra chorzowski zespół Krzikopa.

Aktualności

Premiera nowego spektaklu teatru Przedmieście

„Księga powrotu” to tytuł nowego spektaklu przygotowanego przez rzeszowski Teatr Przedmieście. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę, 17 maja o godz. 19.00 w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4.

Aktualności

Gwieździste niebo, poezja i muzyka na cymbałach - 4. Nocny Targ Poetycki

23 maja na placu za budynkiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbędzie się czwarta edycja Nocnego Targu Poetyckiego.

Reklama