Rzeszów - Niedziela, 15.03.2026
Reklama

Ratusz otwarty dla zwiedzających. Wiosenne terminy spacerów z przewodnikiem

Dodano: 12.03.2026 r. / Redakcja

Rzeszowski ratusz - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Rzeszowski ratusz - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

Zwiedzanie ratusza z przewodnikiem, niedostępne na co dzień pomieszczenia i panorama Rynku z wyjątkowej perspektywy – Estrada Rzeszowska zaprasza mieszkańców i turystów na wyjątkowy spacer z przewodnikiem po jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta.

Ratusz na niedzielę” to nowa inicjatywa miejska i propozycja dla całych rodzin zainagurowana w lutym podczas ferii zimowych. Zabytkowy obiekt będący sercem miasta można zwiedzać z przewodnikiem. Po budynku oprowadza historyczka sztuki Karolina Chomiczewska z rzeszowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

- Jest to całoroczna oferta turystyczna, kolejna po poniedziałkowym zwiedzaniu zamku rzeszowskiego, spacerach miejskich i Urban Break, dzięki której otwieramy rzeszowskie zabytki. Ma za zadanie przybliżyć dzieje, architekturę i ciekawostki jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Rzeszowa. Raz w miesiącu, w wybrane niedziele, będziemy zwiedzali rzeszowski Ratusz z przewodnikiem – informuje Sylwia Buksa, specjalista ds. marketingu i promocji w Estradzie Rzeszowskiej.

Podczas niedzielnego zwiedzania zostaną przedstawione znaczenia ukryte w stylowym kostiumie rzeszowskiego Ratusza. Wskazane zostaną również zachowane we wnętrzach elementy oryginalnego wystroju i wyposażenia, a także zaprezentowana zostanie historia przekształceń pomieszczeń oraz prowadzonych prac konserwatorskich, których celem było przywrócenie obiektowi dawnej świetności.

Omówione zostaną także historyczne nawarstwienia budynku oraz sylwetki mecenasów współczesnych dzieł sztuki zdobiących obecne wnętrza. Przedstawiona zostanie różnorodność dawnych funkcji obiektu oraz związki historii ratusza z losami mieszkańców Rzeszowa.

Dla uczestników przewidziano również możliwość zobaczenia panoramy Rynku i zespołu staromiejskiego z na co dzień niedostępnych pomieszczeń. Zwiedzanie stanowi okazję do poznania jednego z najważniejszych zabytków miasta, będącego symbolem lokalnej historii i tożsamości.

Najbliższe wejścia do rzeszowskiego Magistratu odbędą się: 29 marca, 26 kwietnia, 31 maja i 28 czerwca 2026 r.

Bilety na marcowe wejście do Ratusza dostępne będę od 15 marca na stronie www.rzeszowskiepiwnice.pl


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci w Kinie Helios. Nauka, mikroskopy, owady

W najbliższą niedzielę, 18 grudnia od godziny 9:45 w kinie Helios w Rzeszowie przy al. Powstańców Warszawy 14, na najmłodszych czeka kolejna porcja filmowych niespodzianek.

Aktualności

Pokonkursowa wystawa fotografii "Architektura rzeszowskiego modernizmu"

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 grudnia o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Już w najbliższy weekend, pierwsi chętni będą mieli okazję zapoznać się z koncepcją funkcjonowania centrum nauki w Jasionce k. Rzeszowa, które dla szerokiej publiczności będzie w pełni dostępne wiosną 2023 r.

Aktualności

Ruszają zapisy na zimowe półkolonie w Rzeszowskim Domu Kultury

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza dzieci do udziału w zimowych półkoloniach, które odbędą się w terminie od 16 stycznia do 27 stycznia 2023 roku w jedenastu filiach na terenie całego miasta.

Aktualności

Adam Nowak zamiast Stanisława Soyki na finale Rzeszów Jazz Festiwal

Już w najbliższą sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert finałowy 10 edycji Rzeszów Jazz Festiwal. Wystąpi Grażyna Łobaszewska, która świętuje w tym roku 50 lecie działalności scenicznej.

Aktualności

Weekend z komiksem w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu zapraszają w dniach 10-11 grudnia 2022 r. na XXXIII Podkarpackie Spotkania z Komiksem.

Aktualności

Zmiana kolejności filmów w grudniowym DKF Klaps. Dodatkowy pokaz w kinie Zorza

Z przyczyn technicznych, Wojewódzki Dom Kultury zmuszony był zmienić kolejność wyświetlanych filmów w grudniowym repertuarze DKF Klaps.

Reklama